chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Twój dom zawsze ciepły - część 4: Elewacja w pianie, czyli o systemach ETICS na

Twój dom zawsze ciepły - część 4: Elewacja w pianie, czyli o systemach ETICS na pianie rezolowej

17.12.2018
Nowe i odnawiane budynki najczęściej ocieplane są styropianem lub wełną mineralną. Ale to nie jedyne możliwości. Systemy ociepleń ETICS oparte na płytach z piany rezolowej sprawdzą się wszędzie tam, gdzie izolacja ma być wyjątkowo cienka, a jednocześnie efektywna i wydajna. W czwartej i ostatniej części cyklu o docieplaniu budynków eksperci Weber przedstawiają systemowe rozwiązania do ocieplenia budynków na bazie piany rezolowej.

Chemia budowlana - Ocieplony dom zapewnia komfort termiczny. Fot. Weber
Ocieplony dom zapewnia komfort termiczny. Fot. Weber

Ponad 80% wszystkich ociepleń budynków w Polsce wykonuje się na tanim i sprawdzonym styropianie. Dalsze kilkanaście procent należy do niepalnej wełny mineralnej, którą ociepla się głównie budynki wysokie. Sporadycznie do poprawy izolacji termicznej budynków używa się także płyt korkowych lub cementowo-włóknowych. Pytanie zatem gdzie w tym wszystkim jest miejsce na pianę rezolową? I – idąc krok dalej – czemu służy taki system ociepleń oparty na pianie rezolowej jak weber.therm LAMBDA?

Chemia budowlana - System ocieplenia weber.therm LAMBDA na pianie rezolowej. Fot. Weber
System ocieplenia weber.therm LAMBDA na pianie rezolowej. Fot. Weber

Piana rządzi


Ocieplenie na pianie rezolowej tym różni się od systemów opartych na innych materiałach termoizolacyjnych, że ma bezkonkurencyjnie niski współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala zmniejszyć grubość ocieplenia niemal o połowę w porównaniu do standardowych materiałów.

Izolacje wykonane na takich materiałach jak styropian czy wełna mineralna mogą mieć grubość nawet powyżej 20 cm. Tymczasem zastosowanie płyt rezolowych pozwala znacznie zredukować grubość docieplenia przy jednoczesnym zachowaniu takich samych parametrów cieplnych ściany. Niewielka grubość całego systemu przekłada się w praktyce na możliwość stosowania wszędzie tam, gdzie brak miejsca na klasyczne ocieplenie o standardowej grubości. Dotyczy to takich powierzchni jak np. budynki z małym okapem, ościeża okienne i drzwiowe, balkony czy loggie, czyli wszędzie tam gdzie liczy się każdy centymetr.

Mimo niewielkiej grubości, piana rezolowa stanowi niezwykle efektywny i skuteczny materiał ociepleniowy. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, bo jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zaledwie 0,020-0,021 W/m*K. - Jeśli porównamy tę wartość z tym samym współczynnikiem dla styropianu i wełny, to okazuje się, że jest on prawie dwukrotnie niższy. Przy tak rekordowo niskim współczynniku piana rezolowa gwarantuje wyjątkowo skuteczną izolację przed utratą ciepła - tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy ociepleń Weber.

Niska lambda w systemie


Podobnie jak ocieplenie na styropianie czy wełnie, również piana rezolowa do skutecznej termoizolacji potrzebuje systemowych partnerów. - Podstawowym systemem ociepleń Weber opartym na pianie rezolowej jest weber.therm LAMBDA. Przy najwyższej ze wszystkich systemów ETICS izolacji termicznej, system ten gwarantuje wykonanie warstwy izolacji o 45% cieńszej niż w innych przypadkach. Płyty z piany rezolowej weber PH930, które stanowią bazę całościowego systemu, mają również wysoką wytrzymałość na ściskanie i są odporne na wilgoć, przez co nie ulegają korozji biologicznej i zabrudzeniom - mówi Krzysztof Siemak.

System weber.therm LAMBDA bazuje na płytach weber PH930, ale nie spełniałby swoich funkcji, gdyby nie odpowiednio dobrane kleje, łączniki, siatki, płyny gruntujące i tynki. Wszystkie te komponenty tworzą spójny, certyfikowany system gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

Chemia budowlana - System ocieplenia weber.therm LAMBDA CERAMIC. Fot. Weber
System ocieplenia weber.therm LAMBDA CERAMIC. Fot. Weber

System pod lupą


Systemową wyliczankę partnerów piany rezolowej rozpoczynają dwufunkcyjne kleje elewacyjne, które służą zarówno do mocowania płyt, jak i do szpachlowania ich powierzchni. - W ofercie Weber mamy dwa kleje, które sprawdzą się w tej sytuacji tj. weber KS123 i weber KS126. Obydwa kleje są uniwersalne i charakteryzują się wysoką przyczepnością do betonu. A czym się różnią? Otóż klej weber KS123 jest wzmocniony włóknami 3 mm, zaś weber KS126 ma w swoim składzie włókna 6 mm. Użycie kleju z zawartością większych włókien dodatkowo zwiększa odporność całego systemu na uszkodzenia mechaniczne i naprężenia termiczne. - tłumaczy Krzysztof Siemak.

Wśród niezbędnych akcesoriów tworzących system ociepleń ETICS znajdują się kołki mocujące i siatki zbrojące. W ofercie Weber dostępne są dwa rodzaje łączników, które gwarantują mechaniczne zabezpieczenie płyt izolacyjnych. Są to weber.therm SRD-5 (kołki wkręcane) i weber.therm SLD-5 (kołki wbijane). Z siatek Weber można wybierać w dwóch typach: weber PH 912 (o gramaturze >160 g/m2) z bardzo wysoką wytrzymałością na rozerwanie oraz weber PH 913 (o gramaturze >145 g/m2) zapewniającą wysoką wytrzymałość na rozerwanie.

Po zamocowaniu i zabezpieczeniu płyt z piany rezolowej czas przystąpić do wykańczania ocieplonej elewacji. Do tego celu będzie potrzebny grunt i tynk. Na elewacjach ocieplonych pianą rezolową można zastosować jeden z dwóch gruntów - weber.prim compact lub weber PG221. Płyny te redukują nasiąkliwość i poprawiają przyczepność tynków cienkowarstwowych do podłoża.

Spektrum tynków jakimi można wykończyć elewacje ocieplone pianą rezolową jest szerokie. - Możemy tu zastosować np. innowacyjny tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance. Sprawdzi się także tynk silikonowy weber TD341, silikatowo-silikonowy weber TD336 lub akrylowo-silikonowy weber TD325. Do dekoracyjnego wykończenia fragmentów elewacji możemy również użyć modelarski tynk silikonowy weber.pas modelino C. - wylicza Krzysztof Siemak. W razie potrzeby do wykończenia lub odświeżenia elewacji warto zastosować farby fasadowe Weber.

REKLAMA:

Jeden system, trzy wcielenia


System weber.therm LAMBDA występuje w trzech odmianach: CLASSIC, RENO i CERAMIC. Odmiana Classic jest przeznaczona do ocieplania ścian zewnętrznych, które nie były jeszcze izolowane przed utratą ciepła, natomiast odmiana RENO zapewnia pogrubianie istniejącego ocieplenia, jeżeli nie spełnia ono aktualnych wymagań cieplnych. Z kolei weber.therm LAMBDA CERAMIC pozwala na mocowanie do systemu ociepleniowego płytek ceramicznych. W tym przypadku należy użyć dwóch dodatkowych produktów wpisanych do całościowego systemu tj. cienkowarstwowego kleju weber ZP418 oraz fugi weber ZK557.

https://go.pl.weber/biuroprasowe-twoj-dom-zawsze-cieply-cz4

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt