chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Jak uzyskać efekt samoczyszczącej się elewacji?

Jak uzyskać efekt samoczyszczącej się elewacji?

19.10.2016
Jeszcze kilka lat temu eksperci zalecali w kwestii ochrony przed zanieczyszczeniami stosowanie akrylowych tynków o drobnym ziarnie, które tworzyły nienasiąkliwą powłokę odporną na zabrudzenia. Dzisiaj oferta produktów elewacyjnych jest bogatsza o farby i tynki posiadające zdolność samooczyszczania.

Chemia budowlana - Fot. Dekoral
Fot. Dekoral

Jak to działa?


Kurz i pył stale osiadają na powierzchni ścian domu. To od składu produktów użytych do wykonania fasady zależy, czy zanieczyszczenia pozostaną na niej na dłużej.

- Jeśli elewacja jest wykonana z produktów starszej generacji, to wraz z opadami i nasiąkaniem ścian, brud przedostaje się w głąb struktury tynku, gdzie cementuje się, tworząc charakterystyczny cień. Innymi słowy mechanizm zanieczyszczania elewacji przede wszystkim opiera się na nasiąkliwości tynku. W produktach nowej generacji wodoodporne związki organiczne zostają połączone z silikonami i środkami hydrofobowymi. Taka kombinacja składników tynków oraz farb sprawia, że woda odpychana przez powłokę fasady, nie wnika w tynk, ale perli się i szybko spływa, oczyszczając ścianę z kurzu – wyjaśnia Piotr Nowacki, Brand manager marek Dekoral Professional i Sigma Coatings.

REKLAMA:


Za sprawą odpowiednio dobranej ochrony opady deszczu i śniegu mogą stać się naturalnym sprzymierzeńcem w utrzymywaniu fasady w dobrej kondycji.

Systemowe rozwiązania


Projektując nową elewację lub też remontując starą, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim produkty hybrydowe lub na bazie silikonów. Elewacjom otynkowanym tynkami mineralnymi lub akrylowymi możemy nadać nową jakość, przez wymalowanie ich fasadowymi farbami silikonowymi (jak np. z oferty marki Dekoral Professional). W ten sposób powłoka stanie się odporna na nasiąkanie wodą, zanieczyszczenia i kurz. Ponadto elewacja zyska ekstremalną wytrzymałość na oddziaływanie zmiennych czynników atmosferycznych. W przypadku tworzenia od podstaw systemu ociepleń wraz z elewacją, warto zdecydować się na powłokę wykonaną wyłącznie z produktów silikonowych bądź hybrydowych. Dla przykładu, połączenie masy tynkarskiej i farby o podobnym składzie gwarantuje kompleksowe działanie. Decydując się na tynk silikonowy i farbę, zyskujemy nie tylko efekt samooczyszczania, ale także doskonałą paroprzepuszczalność powłoki, tak ważną w przypadku ocieplenia wełną mineralną. Jeśli fasada budynku została już wykończona produktami silikonowymi, ale wymaga odświeżenia, warto sięgnąć po produkty, które współgrają z starymi warstwami malarskimi (jak np. farba nawierzchniowa Sigma Siloxan Topcoat marki Sigma Coatings).

Autor: Dekoral - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.2)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt