chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Naprężenia wewnętrzne w szarym styropianie - jak się ich pozbyć?

Naprężenia wewnętrzne w szarym styropianie - jak się ich pozbyć?

29.09.2016
Silne naprężenia wewnętrzne mogą powodować odkształcanie płyt, zerwanie ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odpadanie naklejonych płyt styropianu ze ściany. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Chemia budowlana - Fot. Swisspor
Fot. Swisspor
Naprężenia wewnętrzne w szarym styropianie powstają z powodu wahań temperatury związanych z nagrzewaniem się płyt pod wpływem działania słońca, a także różnicami temperatur pomiędzy różnymi porami dnia i nocy na przegrodach. EPS z dodatkiem grafitu pod wpływem tych wahań może ulegać odkształceniom skutkującym wygięciem i wybrzuszeniem.

Jeżeli odkształcenia powstają podczas magazynowania, trudno z takich płyt ułożyć równą elewację. Zdarza się również, że wygięcie powstaje podczas aplikacji i dotyczy świeżo przyklejonego docieplenia. Jeśli klej jest niskiej jakości lub montaż nie został wykonany z aptekarską starannością, może dojść nawet do odpadania płyt od elewacji budynku.
Przeczytaj również: Porady dociepleniowe #1
REKLAMA:


Skuteczną metodą zapobiegania odkształceniom płyt z szarego styropianu, jest wykonanie na nich specjalnych nacięć przeciwprężnych. Jest to unikalna technologia, dzięki specjalne opracowanym, liniowym ingerencjom materiał może "pracować" pod wpływem zmian temperatury a naprężenia zostają "skompensowane" na zasadzie podobnej do funkcjonowania dylatacji w budownictwie.

Aby skutecznie zredukować występujące w płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z grubością płyty. Nacięcia muszą również być na tyle wąskie, aby nie zapychał ich klej, gdyż w takich miejscach tworzyłby się mostki termiczne.

Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor przy współpracy z naukowcami z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.
Autor: Swisspor - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt