chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Elewacja – dlaczego jest zielona i pęka?

Elewacja – dlaczego jest zielona i pęka?

20.04.2016
Elewacja oprócz walorów estetycznych chroni również warstwę termoizolacji przed czynnikami środowiskowymi/zewnętrznymi. Źle dobrany tynk może nie tylko szybko ulec degradacji wizualnej, ale również doprowadzić do uszkodzenia podłoża na jakim został położony.

Tynki cienkowarstowe, o których mowa, to powłoki najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Szczególnie te barwione w masie bądź powłoki malarskie w przypadku tynków niebarwionych lub barwionych w innych kolorach niż oczekiwane.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Najbardziej rozpowszechniony podział tynków cienkowarstowych:
- akrylowe/polimerowe, wyrób gotowy do stosowania;
- mineralne/cementowe, suche mieszanki mieszane z wodą;
- silikonowe, wyrób gotowy do stosowania;
- silikatowe/krzemianowe zawierają szkło potasowe, wyrób gotowy do stosowania.

Tynki różnią się fakturą (np. kornik, baranek) i wielkością zastosowanych ziaren kruszywa. Im drobniejsze kruszywo, tym tynk trudniej „gubi” nierówności podłoża, natomiast im kruszywo ma większe uziarnienie, tym na elewacji łatwiej osadza się brud. Rodzaj tynku, jego faktura – czynniki te mają wpływ na jego „żywotność”. Istotne są również warunki atmosferyczne, w jakich odbywa się aplikacja tynku.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Stosując powłoki tynkarskie należy trzymać się zaleceń producenta. Praca w nieodpowiednich warunkach pogodowych np. przy zbyt wysokiej temperaturze, może powodować, że zamiast wiązania w naturalnym procesie, tynk za szybko wyschnie. Z kolei zbyt duża wilgoć spowoduje pojawienie się na tynku pęcherzy. Przy aplikacji tynku krzemianowego należy zapewnić warunki pozwalające na szybkie odparowanie wilgoci z wyprawy tynkarskiej, co ogranicza migrację szkła wodnego. W przeciwnym razie pojawią się odbarwienia.
REKLAMA:


Zachód, południe


Elewacja wystawiona na zachód i południe to elewacja narażona na promienie UV. Ze względu na możliwość wystąpienia ponadnormatywnych obciążeń termicznych w słoneczne, bezwietrzne, letnie dni, zaleca się stosowanie tynków w jasnych kolorach, tzw. pastelowych. Jasne elewacje nagrzewają się wolniej, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń i pękania. Ponadto ciemne szybciej tracą kolor.

Choć temat powłok o zwiększonej odporności na UV jest na czasie, póki co należy podchodzić do teorii jak do ciekawostki. Ciemne tynki, nawet jeśli są reklamowane przez producentów, jako obniżające temperaturę elewacji nawet o 20 stopni C, funkcjonują wyłącznie pod hasłem marketingowym. Warto to sprawdzić, prosząc producenta o dostęp do wyników badań. Informacje podane na opakowaniu nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości.

Elewację można ochronić przed pękaniem w sposób, jaki preferują niektórzy wykonawcy, mianowicie zakładając podwójną siatkę zbrojną. Dzięki temu termoizolacja, np. w postaci styropianowych płyt, nie nagrzeje się tak łatwo i nie dojdzie do pęknięć. Nie zmienia to jednak faktu, że tynk jako taki nadal absorbuje dużą ilość promieni i będzie podatny na płowienie.

Północ


Strona północna domu to elewacja narażona na:
- podwyższoną wilgotność;
- permanentne zacienienie.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem w tym wypadku byłoby zastosowanie elewacji wentylowanej, jednak ze względu na koszt nie zawsze jest taka możliwość. Co wtedy? Z pomocą mogą przyjść tynki silikatowe, najlepiej z zawartością środków biobójczych. Nie zaszkodzi, oprócz zastosowania tynku z takim środkiem, potraktować gotową elewację raz jeszcze środkiem biobójczym. Czynność tę trzeba będzie powtarzać zgodnie z instrukcją stosowania preparatu. Daje to gwarancję na zachowanie elewacji w czystości i niedoprowadzenie do jej zazielenienia się.

W miejscach wysoko uprzemysłowionych, w sąsiedztwie podwyższonego ruchu drogowego nie używa się tynków gruboziarnistych. Im tynk bardziej gładki, tym większa szansa na dłuższe zachowanie jego czystości. W przypadku dużej ilości zanieczyszczeń, pyłu, itp. sensownym jest zastosowanie tynków silikatowych.

I pamiętaj...


...by zapewnić właściwe obróbki blacharskie, okapy, zadaszenia zapewniające odprowadzanie wody opadowej z elewacji. Przestrzegać zasad konserwacji elewacji, przewidzieć okresowe prace renowacyjne.

Marta Sobiecka


Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt