chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Lepsze parametry cieplne dzięki ociepleniu od wewnątrz

Lepsze parametry cieplne dzięki ociepleniu od wewnątrz

07.03.2013
Poprawa parametrów cieplnych budynków współczesnych i zabytkowych to bardzo aktualny temat. Nowelizowane przepisy podnoszą wymogi izolacyjności ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Ogromne znaczenie ma ekonomiczna opłacalność ocieplenia mieszkań czy budynków. Ocieplanie od wewnątrz jest tematem cyklu konferencji w 18 miastach w Polsce (www.kalendarz-wydarzen.budowane.pl).

Płyty MULITPOR, jako materiał do ocieplania od wewnątrz, pozwalają uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie zastosowanie izolacji zewnętrznej jest ograniczone. Są rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty. Ograniczenie strat ciepła to wzrost komfortu cieplnego i spadek kosztów ogrzewania. W obiektach zabytkowych zastosowanie ocieplenia od wewnątrz rozwiązuje problem montażu izolacji bez konieczności przykrycia oryginalnej fasady, często o dużej wartości historycznej.

Poniżej przedstawiamy wybrane obiekty, zarówno zabytkowe jak i współczesne, w których z powodzeniem zastosowano płyty MULTIPOR przy ociepleniu ścian od wewnątrz.
REKLAMA:


Pałacyk Hueta w Kielcach – przyszły hotel ocieplony bez ingerencji w unikatową fasadę


Pałacyk Hueta z 1908 roku to jeden z najpiękniejszych kieleckich zabytków. Remontowany od trzech lat pałacyk wkrótce zacznie pełnić funkcję hotelu. Na gości będzie czekać kilkanaście pokoi na dwóch piętrach, strych zajmą biura, a parter - restauracja dla 100 osób. Piwnica zostanie przeznaczona na kuchnię i salę fitness.

Obiekt w trakcie remontu został poddany także termomodernizacji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa budowlanego. Poprawa parametrów cieplnych była wyzwaniem ze względu na zabytkowy charakter pałacyku: ocieplenie od zewnątrz nie było możliwe. Zastosowano metodę ocieplenia od wewnątrz płytami MULTIPOR o grubości 12 cm, co pozwoliło na zachowanie pięknej, ponad stuletniej elewacji.

Wnętrza pałacyku mają oddawać atmosferę z okresu międzywojennego, dlatego projektant starał się uzyskać efekt tynków tradycyjnych. Wykończenie płyt MULTIPOR zatartą zaprawą systemową pozwoliło na uzyskanie efektu starego tynku na bazie piasku kwarcowego.Zastosowanie płyt MULITPOR zapewniło budynkowi właściwe parametry cieplne, jednocześnie pozostawiając odnowiony, ale oryginalny wygląd fasady.

Chemia budowlana - Fot. Pałacyk Hueta w Kielcach
Fot. Pałacyk Hueta w Kielcach

Kamienica w Szczecinie – wiekowy budynek zachowa zabytkowy wygląd


Kamienica na rogu ulic Księcia Bogusława i Jagiellońskiej wymagała generalnego remontu. Budynek, mieszczący lokale prywatne, jest obiektem zabytkowym, co oznacza, że jego elewacja podlega ochronie konserwatorskiej. Nie było możliwe ocieplenie ścian metodą tradycyjną od zewnątrz. Rozwiązaniem okazały się płyty MULTIPOR, które zastosowano we wszystkich pomieszczeniach kamienicy. Za ich użyciem przemawiały właściwości płyt – niska gęstość materiału pozwalająca osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła, niepalność, a także, co szczególnie docenili pracownicy firmy remontującej budynek, łatwość w obróbce. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło spełnić aktualne wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym respektowaniu warunków związanych z ochroną zabytków i zachowaniem oryginalnej elewacji. Natomiast mieszkańcy kamienicy zyskali komfort cieplny.

Chemia budowlana - Fot. Prace remontowe w szczecińskiej kamienicy przy użyciu płyt MULTIPOR
Fot. Prace remontowe w szczecińskiej kamienicy przy użyciu płyt MULTIPOR

Wielorodzinne budynki mieszkalne w Krakowie, Szczecinie i Zakopanem – MULTIPOR w nowym budownictwie


Apartamenty Przy Bulwarze w Krakowie to sześciopiętrowy kompleks mieszkalny, oddany do użytku w marcu 2012 roku. W trakcie budowy weszła w życie nowelizacja zmieniająca współczynnik przenikania ciepła ścian wewnętrznych pomiędzy klatkami schodowymi lub korytarzami a mieszkaniami do poziomu U≤1,0 W/(m2K). Podjęto decyzję o zastosowaniu płyt MULTIPOR o grubości 5 cm do ocieplenia tych przegród. Położenie płyt od strony mieszkań pozwoliło na zachowanie odpowiedniej powierzchni dróg ewakuacyjnych, których rolę pełnią klatki schodowe i korytarze.
Chemia budowlana - Fot. Apartamenty Przy Bulwarze w Krakowie, ul. Masarska
Fot. Apartamenty Przy Bulwarze w Krakowie, ul. Masarska

W budynku mieszkalnym w Szczecinie przy ul. Ściegiennego 29 zaplanowano montaż płyt MULTIPOR od strony korytarzy klatek schodowych. Według przepisów bezpieczeństwa drogi ewakuacyjne, czyli korytarze i klatki schodowe, muszą charakteryzować się odpowiednią klasą odporności ogniowej. Argumentem, który przekonał inwestora do zastosowania płyt MULTIPOR, była ich niepalność.

Chemia budowlana - Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny w Szczecinie, ul. Ściegiennego
Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny w Szczecinie, ul. Ściegiennego

Budynek TBS w Zakopanem przy ul. Małaszyńskiego powstał w całości w technologii SILKA YTONG. Zachowanie odpowiedniej wartości współczynnika U w przegrodach między klatkami schodowymi a mieszkaniami zostało uwzględnione już na etapie projektowania budynku. Płyty MULTIPOR zastosowano jako element całego systemu. Położono je od strony pomieszczeń mieszkalnych - najczęściej były to ściany przylegające do korytarza przedpokojów i łazienek. MULTIPOR jest materiałem paroprzepuszczalnym, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w długotrwałym okresie stosowania, a w dalszej konsekwencji zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach. Cecha ta w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności ma niebagatelne znaczenie.

Chemia budowlana - Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny TBS w Zakopanem, ul. Małaszyńskiego
Fot. Wielorodzinny budynek mieszkalny TBS w Zakopanem, ul. Małaszyńskiego

Płyty MULTIPOR mają wiele zastosowań – zarówno w obiektach zabytkowych jak i bardziej współczesnych. Przedstawione przykłady prezentują główne zalety i korzyści użycia płyt.
Autor: Xella - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt