chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Malowanie systemów ociepleń opartych na tynkach mineralnych

Malowanie systemów ociepleń opartych na tynkach mineralnych

09.11.2012
Zastosowanie tynków mineralnych daje satysfakcjonujące efekty w zakresie trwałości oraz estetyki elewacji. Podnosi także jej właściwości termoizolacyjne. Aby zachować te cechy na dłużej konieczne jest użycie odpowiedniej farby, która stanowić będzie finalną powłokę ochronną.

Chemia budowlana - Fot. Dekoral
Fot. Dekoral
Tynki mineralne to najczęściej wykorzystywany materiał wykończeniowy w systemach ociepleń opartych na styropianie i wełnie. Przygotowywane są na bazie spoiw cementowych lub wapiennych z wypełniaczami polimerowymi. Zabezpieczają przed opadami atmosferycznymi, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Są także stosunkowo łatwe w aplikacji i podnoszą estetykę ścian zewnętrznych. Jednakże aby uzyskać właściwy efekt ochrony przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych konieczne jest pomalowanie tynku odpowiednią farbą fasadową (np. Dekoral Professional Silikat lub Farba Silikonowa). Jej właściwości pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu współczynnika paroprzepuszczalności i nasiąkliwości, co znacząco wpływa na odporność i estetykę fasady.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. dekoral
Fot. dekoral

W jedności siła


Tynki mineralne dobrze przepuszczają parę wodną i dwutlenek węgla oraz szybko oddają wodę. Niestety z racji zastosowanego w nich naturalnego spoiwa mają tendencję do zatrzymywania w swojej strukturze zanieczyszczeń nanoszonych m.in. przez opady atmosferyczne. Wszelkiego rodzaju pyły przemysłowe, pyłki roślinne oraz zwykły kurz czy brud nie tylko zmniejszają wartość estetyczną elewacji, ale dodatkowo obniżają termoizolacyjne właściwości powłoki tynkarskiej. Farba Silikat marki Dekoral Professional doskonale współpracuje z podłożem, umożliwiając utrzymanie elewacji w czystości. Zapobiega także powstawaniu plam i przebarwień. Dodatkowo maskuje mikro-pęknięcia i zabezpiecza je przed degradacją pod wpływem działania wody opadowej.

Chemia budowlana - Fot. dekoral
Fot. dekoral
Aby zapewnić powstanie wysoce – odpornej i jednorodnej warstwy, przed przystąpieniem do malowania należy sprawdzić czy podłoże jest nośne, odtłuszczone, czyste i suche. Mysi być także wolne od pyłów i środków obniżających przyczepność oraz wolne od plam i wykwitów pochodzenia biologicznego bądź chemicznego (solnych lub korozyjnych). W przypadku występowania tego rodzaju problemów należy zastosować specjalne materiały przeznaczone do ich likwidacji – najczęściej wystarczy użycie mydła malarskiego rozcieńczonego letnią wodą. W okresie podwyższonej wilgotności powietrza i niskiej temperatury, a także w przypadku nie do końca odpowiednio wysezonowanego podłoża, przed aplikacją farby fasadowej należy zastosować grunt (np. Bloker marki Dekoral Professional) blokujący transport m.in. zasadowych związków wapnia na powierzchnię i powstawanie tzw. wysoleń.

Chemia budowlana - Fot. dekoral
Fot. dekoral

Farba wspierająca termoizolację


Nakłady na zapewnienie właściwych warunków mieszkalnych stanowią bardzo dużą cześć domowego budżetu, a jego spory odsetek pochłania ogrzewanie. Aby zapewnić jak najniższy poziom wydatków na eksploatację, należy wybierać kompleksowe rozwiązania, które uzupełniają swoje poszczególne funkcje. System ociepleń ma za zadanie chronić zarówno przed wysokimi jak i niskimi temperaturami. Dobór materiałów do izolacji ścian zewnętrznych (w tym wyprawy tynkarskiej i farby elewacyjnej) musi być świadomą decyzją. Bardzo łatwo bowiem zaprzepaścić wcześniejsze starania o ciepły i suchy dom.
Przeczytaj również: Docieplanie styropianem
Chemia budowlana - Fot. dekoral
Fot. dekoral
Malowanie systemów ociepleń opartych na tynkach mineralnych to końcowy etap zabezpieczania budynku. Aby uzyskać zakładany efekt termoizolacyjny powierzchnia wyprawy tynkarskiej powinna zostać zagruntowana (np. preparatem Silikat Grunt marki Dekoral Professional). W przypadku stosowania nawierzchniowo farby silikonowej zaleca się użycie preparatu Bloker, który zadba o dobrą przyczepność farby nawierzchniowej do podłoża i zabezpieczy przed ewentualnymi wysoleniami, tzw. białą rdzą. Produkt trwale wzmacnia podłoże oraz zmniejsza jego nasiąkliwość. Tak przygotowane podłoże pozwala na uzyskanie optymalnego i długotrwale zadowalającego efektu po nałożeniu farby fasadowej. Zastosowanie rozwiązania systemowego ułatwia utrzymanie odpowiedniej termoizolacyjności budynku, co bezpośrednio wpływa na zachowanie właściwej wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych.

Źródło: Dekoral

Autor: Dekoral - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt