chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Szpachlowanie ścian krok po kroku

Szpachlowanie ścian krok po kroku

30.07.2012
Szpachlowanie ścian to czynność niełatwa, która osobom nie posiadającym żadnego doświadczenia może sprawić spore trudności. Jeżeli jednak zdecydujemy się wykonać tę pracę samodzielnie, warto postępować zgodnie z poniższą instrukcją

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku
REKLAMA:


Szpachlowanie - warstwa wyrównująca


Produktem doskonale nadającym się do reperowania ścian i usuwania ubytków jest ACRYL-PUTZ® START. Nie wykazuje skurczu, wysycha w krótkim czasie, łatwo się szlifuje.

Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® START oferowana jest w postaci sypkiej mieszanki, w związku z tym przed zastosowaniem należy ją odpowiednio przygotować.

Przewidzianą do zużycia ilość ACRYL-PUTZ® START wsypywać do pojemnika z wodą, w ilości około 1 kg suchej masy na 0,3 l wody, ciągle mieszając.Następnie zawartość pojemnika starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy.

Należy zwrócić uwagę, aby przygotowana masa została dokładnie wymieszana i nie zawierała żadnych grudek. Gotową masę po upływie około 5 minut ponownie wymieszać i nakładać za pomocą szpachelki bądź pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzyw sztucznych.

Ważnym jest, aby przed kolejnym zarobieniem nowej partii masy dokładnie wymyć pojemnik/wiaderko. Do nanoszenia warstwy masy szpachlowej przeważnie zaleca się stosowanie dwóch metalowych szpachelek wykonanych ze stali nierdzewnej. Pierwsza, o małej szerokości, służy do nabierania masy szpachlowej i przenoszenia jej na szeroką szpachelkę. Natomiast druga, szeroka, do rozprowadzania masy szpachlowej po wyrównywanej powierzchni.
Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Istotnym jest, aby szpachelka rozprowadzająca stale utrzymywana była w czystości. Wszelkie pozostałości masy szpachlowej należy usuwać z niej używając do tej czynności mniejszej szpachelki. Nanoszenie masy szpachlowej zawsze zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, sufitu, a następnie szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. Masę szpachlową ACRYL-PUTZ® START należy nakładać pojedynczymi warstwami o grubości około 3 mm. Dzięki temu warstwy szybko wysychają i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Szpachlowanie - warstwa wygładzająca


ACRYL-PUTZ® START charakteryzuje się niską kurczliwością, krótkim czasem schnięcia, a dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych składników daje bardzo gładkie, białe i łatwe do szlifowania powierzchnie. Można ją zatem stosować do wykonywania ostatecznej warstwy wyrównującej.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Produktem szczególnie zalecanym do wykonywania ostatecznego gładzenia ścian jest ACRYL-PUTZ® FINISZ. Jest to gotowa do użycia masa szpachlowa najwyższej jakości, która w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używana przez długi okres.

Doskonałe właściwości masy pozwalają na jej zastosowanie już przy grubości od 1 mm, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu dodatkowych korekt na odnawianym podłożu. Nie zużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania.

Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® FINISZ doskonale nadaje się do nakładania maszynowego. Wystarczy jedynie, w zależności od używanego urządzenia, rozcieńczyć masę dodatkiem do 5% czystej wody. ACRYL-PUTZ® FINISZ należy nakładać warstwami nie przekraczającymi grubości 3 mm.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Ewentualną kolejną warstwę nakładać po stwardnieniu poprzedniej.

Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (granulacja 100-150). W kątach i miejscach trudno dostępnych szczególnie polecana jest gąbka ścierna.

W celu dokonania kontroli wykonanych prac należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Przeszlifowane podłoże bezwzględnie należy dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.

W celu wyrównania chłonności i ujednolicenia podłoża zaleca się zastosowanie przed malowaniem Lateksowej Emulsji Podkładowej do Wnętrz Śnieżka GRUNT.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Produkt ten zwiększa wydajność farb nawierzchniowych, poprawia ich krycie, a także zapewnia oddychanie ścian.

Chemia budowlana - Szpachlowanie ścian krok po kroku


Źródło: Acrylputz.pl
opr. S. Z.


Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.2)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt