chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Kupujesz styropian - Producenci radzą, jak wybrać najlepiej

Kupujesz styropian - Producenci radzą, jak wybrać najlepiej

12.07.2012
Styropian styropianowi nierówny. Paczki o pozornie takiej samej zawartości mogą cechować się bardzo różnymi właściwościami. Informację o parametrach technicznych różnych odmian płyt styropianowych zawiera etykieta. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z nich zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku, oraz jak w prosty sposób sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Chemia budowlana - Fot. PSPS
Fot. PSPS
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


Parametry termoizolacyjne: lambda (λD)


Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, najważniejszy parametr decydujący o izolacyjności termicznej styropianu (i każdego innego materiału do termoizolacji). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego materiału, tym lepszym jest on izolatorem. – Czytając etykietę na styropianie, zwracajmy uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu – radzi prezes PSPS Kamil Kiejna.

Chemia budowlana - Fot. PSPS
Fot. PSPS


Wartości lambdy dla dostępnych na rynku odmian styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK (Wat na metr•kelwin to jednostka przewodności cieplnej). PSPS zaleca, by do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.– Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności – wyjaśnia Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS.
Parametry wytrzymałościowe: CS i TR W zastosowaniach przenoszących obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu (CS 10), wpływający na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku zastosowań styropianu na fasadach większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR). – Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy – podkreśla Piotr Chodkowski.

Od wagi się zaczyna


Wybierając odpowiedni styropian warto również upewnić się, że cechy wskazane na etykiecie są zgodne z rzeczywistością. Ponieważ parametry techniczne styropianu powiązane są z jego gęstością (która przekłada się na wagę płyt), Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu opracowało łatwy sposób weryfikacji tego, czy wyrób ma szanse spełniać zadeklarowane parametry. Wystarczy zważyć paczkę styropianu. Ta prosta metoda wstępnie potwierdzi lub podda w wątpliwość zgodność parametrów z opisem, a co za tym idzie – jakość wyrobu. Jeżeli więc paczka zwykłego białego styropianu waży np. 3 kg, to jego współczynnik lambda w żadnym razie nie ma minimalnej rekomendowanej do ocieplania ścian wartości 0,040 W/mK. Nawet jeśli taką informację umieszczono na etykiecie.

Tabele PSPS do weryfikacji parametrów styropianu


Koszt styropianu to 10-15 proc. kosztów całego ocieplenia. – Planowanie inwestycji ociepleniowej powinno uwzględniać bilans kosztów w perspektywie długoterminowej. Zakup pierwszego lepszego styropianu, zwykle najtańszego, o wysokiej wartości lambdy, jest oszczędnością tylko z pozoru. Na etapie prac ociepleniowych rzeczywiście wydaje się nieco mniej pieniędzy. Wyższe, i co gorsze, stałe koszty ponosi się w trakcie eksploatacji źle ocieplonego budynku – ostrzega Kamil Kiejna, prezes PSPS.
Przeczytaj również: Baumit rekomenduje
Chemia budowlana - Fot. PSPS
Fot. PSPS

Chemia budowlana - Fot. PSPS
Fot. PSPS


Autor: PSPS - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt