chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne

Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne

04.05.2009
Listwy przyokienne, gzymsy, kolumny, podokienniki, portale, rozety – to tylko część bogatej oferty producentów profili i detali architektonicznych. Do niedawna używane były głównie do rekonstrukcji elewacji zabytkowych. Dziś zdobią nowo powstające budynki użyteczności publicznej oraz domy jedno- i wielorodzinne.
Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />
Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />

Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />
Lekkie i łatwe

Profile i detale architektoniczne to dzisiaj lekkie, styropianowe prefabrykaty. Są one wzmocnione siatką zbrojącą i pokryte wysokiej jakości masą, z reguły akrylowo-mineralną. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są mrozoodporne oraz zabezpieczone środkami hydrofobizującymi. Zamawia się je na wymiar, najczęściej zgodnie z projektem architektonicznym. Technologia produkcji prefabrykatów umożliwia zastosowanie ich praktycznie w każdej pożądanej wielkości i kształcie. Są łatwe w obróbce, a ich montaż nie powinien stwarzać żadnych problemów.

Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />
Klej i farba
Profile i detale architektoniczne można stosować zarówno na etapie wznoszenia domu, jak i przy okazji renowacji już istniejącego obiektu. W pierwszym przypadku przykleja się je do warstwy zbrojącej elewacji – niezależnie, czy dom został ocieplony styropianem czy wełną mineralną – przy pomocy uniwersalnej zaprawy klejącej Atlas Hoter U. Jeżeli profile chcemy zamontować na elewacji domu wcześniej już otynkowanego, wówczas chropowatą powierzchnię tynku w miejscu styku z detalem, należy wyrównać klejem Atlas Hoter U lub Atlas Stopter K-20. Zabieg ten zapewni dobrą przyczepność materiału, a właściwe dopasowanie zapobiegnie powstawaniu szczeliny pomiędzy elewacją a profilem.
Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />
Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />

Ostatnim etapem jest pomalowanie detalu farbą elewacyjną w dowolnie wybranej kolorystyce. Aby cała elewacja posiadała jednakowe właściwości, warto do malowania użyć farby o takim samym składzie chemicznym, jak tynk – na przykład farby silikonowej Atlas Arkol N w przypadku elewacji pokrytej cienkowarstwowym tynkiem silikonowym Atlas Silkon. Farba silikonowa ma bardzo dobre właściwości kryjące, jest odporna na zabrudzenia i posiada zdolność samooczyszczenia, co ogranicza rozwój grzybów i pleśni na pomalowanym podłożu. Atlas Arkol N występuje w 695 kolorach, umożliwi to dobranie ciekawej kolorystyki farby do całości elewacji.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Ozdobić fasadę. Profile i detale architektoniczne<br />
Sebastian Czernik,
GRUPA ATLAS

Kropka nad i...
Oferta rynkowa prefabrykowanych profili i detali architektonicznych jest bardzo bogata. Gotowe listwy, obramowania okienne, gzymsy, podokienniki, bonie czy rozety stwarzają szerokie pole dla wyobraźni architekta i wykonawcy. Umiejętnie użyte i rozmieszczone na elewacji, sprawią, że będzie się ona wyróżniała spośród otoczenia. Profile są lekkie, łatwe w montażu i zapewniają idealną powtarzalność wzorów. Do ich montażu najlepiej stosować sprawdzone zaprawy klejące, zapewniające wysoką przyczepność do podłoża. Ewentualne uszczelnienia na styku zamontowanego profilu i podłoża najlepiej wykonać uszczelniaczem akrylowym, który zapobiegnie penetracji wody i powstaniu nieestetycznych zacieków w obrębie detalu. Całość wystarczy pomalować w celu scalenia kolorystycznego. Profile można również pokrywać barwnymi masami tynkarskimi, ale wówczas ich krawędzie przestaną być ostre i wyraźne, co zniweczy zamierzony efekt.


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt