chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Nowoczesne jednowarstwowe tynki gipsowe

Nowoczesne jednowarstwowe tynki gipsowe

08.10.2010
„Od piwnicy aż po dach”Gips jest genialnym wynalazkiem natury – jednym z najstarszych materiałów budowlanych, wykorzystywanym przez ludzkość. Już 7.000 lat przed narodzeniem Chrystusa odegrał on ważną rolę przy budowie wieży Jerycha oraz 2.500 lat p.n.e. przy budowie piramidy Cheopsa. To znaczenie gipsu utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Materiał ten przetwarzany jest obecnie na wysokiej jakości tynki wewnętrzne.

Chemia budowlana - Nowoczesne jednowarstwowe tynki gipsowe
Znajdują one wszechstronne zastosowanie, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Jest to materiał idealny do każdego podłoża. Wieloletnie doświadczenia potwierdziły walory wyrobów gipsowych. Powierzchnie ścian i sufitów, pokryte tynkiem gipsowym, są przyjemne w dotyku, a pomieszczenia są ciepłe i przytulne. Materiał ten reguluje również wilgotność, wchłaniając lub oddając jej nadmiar. W przypadku działania wysokiej temperatury, naturalne właściwości gipsu powodują uwalnianie się pary wodnej, która tworzy przeciwogniową osłonę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tynki gipsowe i skóra człowieka mają zgodne, pH, co sprawia, że powierzchnie te są przyjazne dla ludzi. Ściany i sufity, pokryte tynkiem gipsowym, mają niski współczynnik przenikania ciepła, co wiąże się z oszczędnością ogrzewania. Tynki gipsowe można stosować w obiektach nowo budowanych, a także remontowanych. Mogą być narzucane maszynowo lub ręcznie. Profesjonalnym producentem systemów opartych na bazie gipsu, stosowanych w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym oraz przemysłowym jest firma KNAUF.
Przeczytaj również: Systemy zapraw Tytan TEO
REKLAMA:


Stosując tynki firmy KNAUF można uzyskać powierzchnie od gładkich, poprzez lekko strukturalne, do powierzchni o wyraźnej fakturze. Tynki te stanowią idealne podłoże do malowania, tapetowania bądź układania glazury. Są proste i szybkie w wykonaniu. Nakłada się je jednowarstwowo. Czas wysychania wynosi, w zależności od panujących warunków, od 10 do 14 dni. Nowoczesne technologie maszynowe i logistyka pozwalają uzyskać szybki rytm pracy na budowie. Dla ochrony naturalnych złóż gipsu firma KNAUF postawiła dzisiaj na zastosowanie gipsu syntetycznego. Powstaje on w szybkim procesie produkcji przy odsiarczaniu spalin elektrowni węglowych. Posiada on wszystkie właściwości gipsu naturalnego i tak jak gips naturalny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, co potwierdziły badania przeprowadzone przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Chemia budowlana - Nowoczesne jednowarstwowe tynki gipsowe
Firma KNAUF posiada w swojej ofercie szereg produktów gipsowych, stosowanych w zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora. Poniżej prezentujemy Państwu tynki maszynowe firmy KNAUF. Tynk maszynowy KNAUF MP 75 [zwykły] MP 75 jest pierwszym, stosowanym na świecie, jednowarstwowym tynkiem maszynowym. Wyprodukowany został dzięki konsekwentnemu zaangażowaniu firmy KNAUF, podyktowanemu przez wymogi gospodarcze, innowacyjne i środowiskowe. W połączeniu z niezwykle wydajną techniką maszynową tynk MP 75 znajduje zastosowanie zarówno na dużych, jak i na małych budowach, od najniższych do najwyższych kondygnacji. Mogą to być: budownictwo mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, wszelkiego rodzaju instytucje, obiekty nowo budowane oraz remontowane.Tynk MP 75, jak wszystkie tynki firmy Knauf, cechuje pozytywny wpływ na zachowanie idealnych parametrów w zakresie klimatu pomieszczenia. Bardzo ważna jest jego duża wydajność oraz krótki czas wysychania. Tynk ten może być stosowany również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak kuchnie czy łazienki.

Parametry techniczne:


1. średnia grubość tynku : 10 mm [grubość minimalna: 8 mm]
2. wydajność: ok. 100 l zaprawy ze 100 kg
3. zużycie : ok. 1,0 kg na mm i m²
4. wytrzymałość na ściskanie: 3,5 N/mm²
5. wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu: 1,8 N/mm²
6. współczynnik przewodzenia ciepła : 0,35 W/(m • K) Tynk maszynowy KNAUF MP 75 L [lekki]Tynk MP 75 L jest maszynowym tynkiem gipsowym, wzbogaconym specjalnymi dodatkami, które sprawiają, że ma wysoką wydajność i elastyczność, a poprzez to jego przerabianie jest o wiele łatwiejsze i wymaga mniejszego nakładu sił. Dzięki jego zdolności zatrzymywania wody odpada konieczność używania środka gruntującego „Grundiermittel” firmy KNAUF, oczywiście z wyjątkiem podłoży bardzo chłonnych.

Parametry techniczne:


1. średnia grubość tynku: 10 mm[grubość minimalna: 8 mm]
2. wydajność: ok. 125 l zaprawy ze 100 kg
3. zużycie: ok. 0,8 kg na mm i m²
4. wytrzymałość na ściskanie: 2,5 N/mm²
5. wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu: 1,3 N/mm²
6. współczynnik przewodzenia ciepła: 0,28 W/ (m • K)

Tynk maszynowy KNAUF MP 75 G/F [do gładzenia lub do filcowania]Tynk gipsowo-wapienny MP 75 G/F jest gotową zaprawą, przeznaczoną do tynkowania maszynowego. Dzięki specjalnemu uziarnieniu możliwe jest uzyskanie struktury gładzonej lub filcowanej. Nadaje się idealnie do wykańczania pomieszczeń mieszkalnych. Jego wyjątkowa sprężystość i elastyczność sprawiają, że sprawdza się także przy tynkowaniu ścian, na których stosowane jest ogrzewanie podtynkowe.
Przeczytaj również: System ociepleń TYTAN EOS STROP
Dzięki bardzo wysokiej wydajności tynk MP 75 G/F nie ma sobie równych wśród tynków gipsowo-wapiennych.

Parametry techniczne:


1. średnia grubość tynku: 10 mm [grubość minimalna: 8 mm]
2. wydajność : ok. 100 l zaprawy ze 100 kg
3. zużycie: ok. 1,0 kg na mm i m²
4. wytrzymałość na ściskanie: > 2,0 N/mm²
5. wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu: > 1,0 N/mm²
6. współczynnik przewodzenia ciepła: 0,35 W/(m • K)

Tynki maszynowe firmy KNAUF przeznaczone są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego. Ich cechy i zalety budowlano-biologiczne, ekologiczne oraz ekonomiczne, uwzględniane są coraz chętniej przez architektów, projektantów, inwestorów i wykonawców. Kompleksowe opracowanie i profesjonalne wdrażanie systemów tynkarskich na bazie gipsu przez firmę KNAUF przyczyniło się także do dynamicznego rozpowszechnienia nowoczesnych, jednowarstwowych tynków gipsowych lub gipsowo-wapiennych na polskich budowach. Podstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych tynków gipsowych jest m.in. agregat tynkarski, PFT G4 lub G5. Miesza on suchą zaprawę z wodą do uzyskania jednolitej, gotowej do użycia masy. Do tynkowania z zastosowaniem agregatu tynkarskiego używa się mieszanek workowanych lub dostarczanych luzem w specjalnych silosach. Przy stosowaniu techniki silosowej materiał podaje się do agregatu bezpośrednio z silosu za pomocą pokrywy przelotowej, albo też pneumatycznie przez pokrywę nadmuchującą z użyciem urządzenia typu SILOMAT firmy PFT.

Zaprawa gipsowa natryskiwana jest na przygotowane podłoże za pomocą sprężonego powietrza w sposób równomierny i na odpowiednią grubość. Po natrysku zaprawę tynkarską rozprowadza się dużą łatą o profilu h i po ok. 80-100 min. (w zależności od typu podłoża) odpowiednio zaciąga, wyrównując powierzchnię za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, należy przy użyciu pacą gąbczastej wywołać z tynku taką ilość rzadkiego „mleczka”, aby zniwelować drobne nierówności. Gdy powierzchnia tynku podeschnie, trzeba ją wygładzić kielnią szwajcarską. W razie potrzeby zabieg ten można powtórzyć. Dla uzyskania dobrej przyczepności tynku często konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża tynkarskiego. Wśród materiałów do przygotowania podłoża rozróżnia się środki gruntujące zwiększające przyczepność (np. KNAUF BETOKONTAKT) oraz środki wyrównujące chłonność podłożą (np. GRUNDIERMITTEL firmy KNAUF).

Źródło: Knauf

Autor: Knauf - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt