chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Jaki tynk wybrać?

Jaki tynk wybrać?

27.02.2017
Wykończenie ścian ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu robót budowlanych. Idealnie gładka i trwała powierzchnia to podstawowe oczekiwania inwestora. Wiele zależy od odpowiedniego doboru produktów.

Każdy z rodzajów tynków: gipsowych czy cementowo-wapiennych ma swoje zalety, ale też i wady. Który lepiej wykorzystać? To tak naprawdę trudne pytanie, zależy to od preferencji użytkownika oraz od warunków lokalnych.

Tynki gipsowe


Wyprawy gipsowe nadają się do wykonywania na wszystkich powszechnie spotykanych podłożach budowlanych. Mogą to być mury z cegieł i pustaków ceramicznych, cegieł i bloczków wapienno-piaskowych, gipsowych i z betonów komórkowych, a także powierzchnie betonowe i tynki podkładowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypraw cementowo-wapiennych, tynki gipsowe są jednowarstwowe, nie wymagają dodatkowej obróbki gładzią, co znacznie przyspiesza proces technologiczny. Umożliwiają one uzyskanie równej i gładkiej powierzchni. Przyczyniają się do poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń poprzez wchłanianie nadmiaru wilgoci bądź jej oddawanie, gdy wilgotność powietrza się obniża.
REKLAMA:


Tworzą klimat o pH zbliżonym do pH człowieka i są przyjazne dla zdrowia. Ponadto tynki gipsowe lekkie z dodatkiem perlitu, poprawiają akustykę pomieszczeń. Powierzchnia wyprawy gipsowej stanowi dobry podkład pod powłoki malarskie, tapety, czy też płytki ceramiczne. Mimo, iż nie są wodoodporne, nadają się także do kuchni czy łazienki pod warunkiem, że w pomieszczeniu działa wentylacja obniżająca poziom wilgoci do max 70%. Do tej pory minusem tynków gipsowych była ich mała twardość powierzchniowa, przez co łatwiej ulegały zarysowaniom. Obecnie w ofercie produktowej KREISEL można znaleźć także tynk gipsowy twardy 651T. Jest on równie od porny na uderzenia i zarysowania jak tynki cementowo- wapienne, a do tego posiada wszystkie zalety standardowych tynków gipsowych.

- Tynki gipsowe charakteryzuje mała twardość powierzchniowa, co powoduje, że przy małej sile uderzenia, ich powierzchnia może się delikatnie uszkodzić. Ale i ta cecha powoli odchodzi do lamusa, ponieważ istnieją rozwiązania o dużej twardości i wytrzymałości. Przykładem tego jest tynk 651T Twardy z naszej oferty. Ma on twardość porównywalną z tynkami cementowo-wapiennymi, a więc kilkukrotnie wyższą niż zwykły tynk gipsowy. Pamiętajmy! tynki gipsowe nie są mrozoodporne i wodoodporne. - Mówi Dariusz Grzywacz, Product Manager.

Tynki cementowo - wapienne


Niezaprzeczalnym atutem tynków cementowo-wapiennych jest ich wodo i mrozoodporność. Tynki te można bez przeszkód stosować w pomieszczeniach wilgotnych (łazienkach, kuchniach, basenach, saunach) bez względu na ilość wilgoci w nich wytwarzanej. Mrozoodporne wyroby można stosować na zewnątrz pomieszczeń. Z reguły tynki cementowo-wapienne wymagają użycia gładzi, jednakże w ofercie są też wyroby o drobnym ziarnie, które umożliwiają uzyskanie gładkiej powierzchni, dobrej pod malowanie, np. tynki 511L czy 500 z ziarnem o grubości do 0,5 mm. Tak drobne uziarnienie pozwala na obróbkę zbliżoną do tynku gipsowego. Tynki cementowo-wapienne posiadają zdecydowanie większą twardość niż wyroby gipsowe, nie ulegają uszkodzeniu przy niewielkich uderzeniach. Ze względu na swoje wyższe wytrzymałości lepiej nadają się jako podkład pod płytki ceramiczne, gresowe, a także wielkoformatowe. Można je stosować na mury z cegieł i pustaków ceramicznych, bloczków wapienno-piaskowych, gipsowych i z betonów komórkowych, a także powierzchnie betonowe i tynki podkładowe.- Wśród tradycjonalistów zainteresowanie wzbudzi tynk wapienny. Wapno od dawna wykorzystywane jest w budownictwie. Przed erą cementu właściwie tylko ono było spoiwem hydraulicznie wiążącym. Wyroby wapienne mają szereg zalet . Wapno jest „bakteriobójcze” - na jego powierzchni nie rozwijają się mikroorganizmy. Przy tym jest przyjazne dla ludzi, ekologiczne. Takim wyrobem jest np. TYNK WAPIENNY 923. - mówi Jarosław Białecki, Product Manager.

Prace tynkarskie


Do wykonywania tynków zaleca się przystąpić po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów i elementów betonowych, tj. po upływie co najmniej 2-3 miesięcy (elementy murowane) i ok. 6 miesięcy (elementy betonowe). Podłoża pod tynki powinny być trwałe, sztywne, nie zmieniające wymiarów i równe, aby uniknąć miejsc nadmiernego pogrubienia tynku. Tynkowane powierzchnie powinny być wolne od zanieczyszczeń. Niezależnie od rodzaju tynku, prace tynkarskie powinno się przeprowadzać w temperaturze min. +5°C. Przed jego aplikacją należy użyć środka gruntującego do określonego rodzaju podłoża.

W zależności od preferencji inwestora oraz przeznaczenia danego pomieszczenia firma KREISEL oferuje bogatą paletę wyrobów tynkarskich.
Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?
Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?
Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?

Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?
Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?
Chemia budowlana - Jaki tynk wybrać?
Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt