chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Tynki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » tynki » Tynki tradycyjne przy renowacji zabytków

Tynki tradycyjne przy renowacji zabytków

22.02.2017
Budynki zabytkowe poddawane renowacji nie zawsze wymagają użycia specjalistycznych produktów. W miejscach, gdzie nie ma wilgoci lub zasolenia, wystarczy zastosować tradycyjne wyprawy cementowo-wapienne.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Należy przy tym pamiętać, że istotny w takich przypadkach jest dobór wytrzymałości tynku w stosunku do wytrzymałości podłoża. Ten pierwszy nie może być mocniejszy od ściany, ponieważ grozi to jej uszkodzeniem. Jest to podstawowa zasada, aby materiały wbudowywać od najmocniejszego do najsłabszego. Dziś dostępnych jest wiele wyrobów różniących się wieloma cechami takimi jak grubość ziarna, kolor, ciężar i związana z nim wydajność, wytrzymałość, przyczepność czy też właściwości termoizolacyjne.

Tynki cementowo-wapienne


Tynki na bazie cementu to jeden z najbardziej popularnych sposobów wykończenia ścian np. w technologii jednowarstwowej. Niezaprzeczalnym ich atutem jest wodo- i mrozoodporność. Można je bez przeszkód stosować w pomieszczeniach wilgotnych (łazienkach, kuchniach, basenach, obiektach budownictwa rolniczego) bez względu na ilość pary wodnej wytwarzanej w tego rodzaju pomieszczeniach. Wyroby mrozoodporne znajdują zastosowanie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nieogrzewanych pomieszczeń. Cement i wapno to główne surowce używane do produkcji tynków. Dzięki nim mają one podwyższoną alkaiczność, co powoduje, że są odporne na porastanie grzybami pleśniowymi i rozwój mikrobiologiczny. Oprócz tego specjalne dodatki mogą nadawać poszczególnym wyrobom odpowiednie cechy techniczne i użytkowe, poniżej przedstawiamy kilka rodzajów rozwiązań technicznych.
REKLAMA:


Wyroby wapienne


Tynki cementowo-wapienne wymagają z reguły użycia gładzi. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się specjalistyczne wyroby na bazie wapna: GŁADŹ WAPIENNA 660 lub CEMENTOWO-WAPIENNA 662. Spoiwo to zapewnia wysoką paroprzepuszczalność. Wyroby wapienne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są ekologiczne, a dzięki podwyższonej alkaiczności zapobiegają porastaniu biologicznemu. Gładź 660 przeznaczona jest do obróbki na mokro, dzięki czemu przy jej wykonywaniu nie pojawia się pył. GŁADŹ CEMENTOWO-WAPIENNA 662 (wodo i mrozoodporna), przeznaczona jest do wykonywania gładkich powierzchni tynków na zewnątrz, jak również wewnątrz pomieszczeń. Gładzie te są idealnym uzupełnieniem tynków cementowo-wapiennych opartych na grubym kruszywie.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. KreiselAutor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

Jesteś w dziale:

Tynki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt