chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » kleimy gres » Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania

Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania

22.07.2009
Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania
WARSTWY - DACHY i ŚCIANY 2'2009

Przeczytaj również: Ceresit - System balkonowy
REKLAMA:



Tarasy są ciekawą propozycją na wzbogacenie funkcjonalne i estetyczne obiektów budowlanych. Dysponując odpowiednią wiedzą i technologią możemy w znaczący sposób wpływać na wygląd naszych miast. Obecnie mamy co najmniej dwie możliwości na to, by nasze dachy stanowiły dodatkową powierzchnię użytkową.

Tarasy w układzie tradycyjnym.


System tarasu w tradycyjnym układzie warstw izolacyjnych, poprawny pod względem fizyki budowli, jest następujący:
- płyta nośna tarasu z ukształtowanym spadkiem,
- paroizolacja,
- termoizolacja,
- izolacja wodoszczelna,
- warstwa ochronna i separacyjna,
- górne warstwy wykończeniowe.

Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania
Wszystkie te warstwy współpracują ze sobą i wpływają na szczelność ogrodu dachowego, jego odporność na zmiany temperatur, zjawiska atmosferyczne i obciążenia użytkowe. Płyta nośna przenosi ciężar własny, ułożonych na niej materiałów izolacyjnych, wykończeniowych i obciążenia użytkowe. Na niej powinna zostać wykonana wylewka nadająca spadek pozostałym warstwom tarasu, umożliwiająca prawidłowe odprowadzenie wody. Zaleca się, aby spadek ten wynosił 1,5-2%. Większe spadki mogą być przyczyną zsuwania się warstw tarasu. Mniejsze mogą natomiast powodować kłopoty z odprowadzeniem nadmiaru wody opadowej.

Pierwszą warstwą izolacyjną tarasu jest paroizolacja. Jest to bariera przeciw przedostawaniu się pary wodnej do strefy punktu rosy – strefy temperatury, przy której następuje skraplanie się pary wodnej, które jest częstą przyczyną zawilgocenia sufitów, co może tworzyć wrażenie nieszczelności tarasu.
Zastosowanie izolacji termicznej przenosi punkt rosy powyżej paroizolacji, przeciwdziałając wykraplaniu się pod nią pary wodnej. Izolacja termiczna ogranicza ruchy termiczne konstrukcji nośnej oraz zmniejsza straty ciepła w pomieszczeniach pod tarasem.

Aby zabezpieczyć pomieszczenia pod tarasem przed wodą opadową, na termoizolacji układamy izolację wodoszczelną. Ułożona na niej warstwa ochronna zabezpieczają ją przed zniszczeniem w skutek: obciążeń przenoszonych przez górne warstwy wykończeniowe, wykonywania koniecznych prac montażowych.
Rozwiązania techniczne proponowane przez Tegola Polonia Ltd. uwzględniają tradycyjny, sprawdzony układ warstw tarasu. Jakość materiałów izolacyjnych w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem gwarantuje bezawaryjne użytkowanie tarasu przez wiele lat. Zalecamy następujący układ warstw:
1. GEMINI VAPOR – termozgrzewalna papa paroizolacyjna z wkładką z folii aluminiowej wzmocnionej osnową z włókna szklanego i obustronnie powleczoną trwałą masą polimerobitumiczną. Papę paroizolacyjną należy w całości wgrzewać w zagruntowane podłoże.
2. Termoizolacja - twarde płyty styropianowe. Styropian układany jest luźno na paroizolacji.
3. Izolacja wodoszczelna z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, termozgrzewalnych pap polimerobitumicznych na osnowie poliestrowej GEMINI FC 3 mm.
Pierwszą warstwę papy należy ułożyć luźno na płytach styropianowych i zgrzać na zakładach. Drugą warstwę należy w całości wgrzać w pierwszą warstwę.
4. TEFOND PLUS geomembrana z wytłaczanego polietylenu wysokiej gęstości HDPE pełni rolę warstwy ochronnej dla izolacji bitumicznej. Polietylen wysokiej gęstości stanowi barierę mechaniczną dla korzeni roślin.

Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania
Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania

Geomembranę TEFOND PLUS układamy luzem, wytłoczeniami do góry, łącząc poszczególne arkusze na unikatowy zamek mechaniczny, uszczelniony dwoma paskami fabrycznie przymocowanego kleju elastomerobitumicznego.

Na TEFOND PLUS możemy ułożyć wylewkę mrozoodporną będącą podkładem pod płytki gresowe, możemy wysypać żwir płukany i na nim ułożyć płyty chodnikowe lub skonstruować warstwy ogrodu dachowego.

Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania

Tarasy w systemie odwróconym


Mimo iż tradycyjny układ warstw ogrodu tarasu jest bardzo przejrzystym i pewnym rozwiązaniem, posiada jedno poważne ograniczenie – wymaga dużej rzetelności i dbałości wykonania. Znacznie bardziej „przyjazną” strukturą, pod względem prostoty wykonania, jest taras w systemie odwróconego układu warstw izolacyjnych. Ilość warstw w takiej strukturze ulega zmniejszeniu i przedstawia się w następujący sposób:
- płyta nośna tarasu z ukształtowanym spadkiem,
- izolacja wodoszczelna,
- termoizolacja odporna na bezpośredni kontakt z wilgocią,
- warstwa drenażowa paro- i wodoprzepuszczalna,
- warstwy wykończeniowe

Bezpośrednio na zagruntowanym podłożu betonowym układamy dwie warstwy papy odpornej na procesy starzenia GEMINI FC 3 mm. Od termoizolacji stosowanej we wszystkich odmianach dachów odwróconych wymaga się zamkniętej szczelnej struktury. Przykładem takiego wyrobu są płyty z ekstrudowanego polistyrenu TEGOTHERM, które nie przyjmując wilgoci nie ulegają degradacji pod jej wpływem. TEGOTHERM układamy na hydroizolacji luzem.

Chemia budowlana - Układy warstw tarasu – sprawdzone rozwiązania
Najczęściej stosownym drenażem powierzchniowym w ogrodach dachowych jest wspomniana wcześniej warstwa kruszywa znajdująca się między dwoma geowłókninami. Nad termoizolacją tarasu w układzie odwróconym można stosować tylko warstwy paroprzepuszczalne. Nie możemy więc w tym przypadku zastosować szczelnej geomembrany TEFOND DRAIN PLUS. Zamiast tego proponujemy zastosowanie maty drenażowej QDRAIN. Składa się ona z przestrzennego rdzenia drenażowego, zbudowanego z polipropylenowych nitek elementarnych, splątanych i zgrzanych ze sobą, zespolonego dwustronnie z geowłókniną. Mata QDRAIN zastępuje warstwę kruszywa o grubości nawet 30 cm. Układa się ją luzem na termoizolacji, a na nią bezpośrednio warstwy wykończenowe.

Bez względu na to, na jaki system tarasu zdecydujemy się, musimy pamiętać o prawidłowym rozwiązaniu detali: wyprowadzeniu izolacji ponad powierzchnię użytkową tarasu, obróbce dylatacji poziomych i pionowych, odprowadzeniu wody z tarasu itp. Dopasowując dany system do danego obiektu i do swoich wymagań warto skorzystać z doświadczenia renomowanych firm.

Tegola Polonia Ltd
Tomasz Wiśniewski

Źródło: www.warstwy.bud-media.com.pl

Autor: Tegola - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Kleimy gres

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt