chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Impregnujemy drewno » Jak dbać o meble ogrodowe

Jak dbać o meble ogrodowe

17.07.2013
Chętnie kupujemy drewniane meble ogrodowe. Są wygodne, atrakcyjne wizualnie i doskonale wkomponowują się w otoczenie. Ponieważ meble wykonane z drewna dobrej jakości to niemały wydatek, warto wiedzieć, jak o nie dbać, by służyły przez lata.

Chemia budowlana - Fot. DREWNOCHRON
Fot. DREWNOCHRON
Kiedy zaczyna się czas spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu, w ogrodach pojawiają się elementy wyposażenia, które mają nam uprzyjemnić relaks. Stół, leża, krzesła czy fotele – rok wcześniej zachwycające barwą, wydają się jednak nierzadko mocno zniszczone. To prawdopodobnie skutek braku zabiegów konserwacyjnych.

Latem drewno jest szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ promieniowania UV. Niszczący wpływ mają na nie też opary, owady, a także sami użytkownicy, którzy często powodują różnorakie uszkodzenia mechaniczne. Trwałość warstwy wierzchniej obniża też stosowanie agresywnych preparatów czyszczących. Dlatego istotne jest regularne pielęgnowanie mebli specjalnymi preparatami, dedykowanymi tym zastosowaniom. Dzięki nim można uzyskać odporną, trwałą i wytrzymałą powłokę ochronną, która zabezpieczy wyroby na lata.
Jako meble ogrodowe najlepiej sprawdzają się te z gładką, lakierowaną powierzchnią, łatwą do czyszczenia. Warstwa lakieru zapobiegnie wnikaniu kurzu, piasku i innego brudu w pory drewna, chroniąc je przed trwałym zabrudzeniem. Powierzchnie czyścimy przy użyciu miękkich ściereczek, delikatnych środków chemicznych, a w przypadku dużych powierzchni można wykorzystać myjkę ciśnieniową. Materiał ten nie lubi intensywnego i długotrwałego namaczania; po każdym deszczu dobrze jest wytrzeć je jeśli nie ma tak ładnej pogody, by same wyschły na słońcu.
Przeczytaj również: Impregnowanie drewnianego płotu
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. DREWNOCHRON
Fot. DREWNOCHRON
Aby zachować drewno w dobrym stanie, konieczne jest jego regularne konserwowanie. Jednym ze sposobów jest lakierowanie powierzchni, co dodatkowo ułatwia utrzymanie jej w czystości. Lakier utrudnia osadzanie się brudu, na jego powierzchni nie zatrzymuje się też woda, co zabezpiecza surowiec przed jej destrukcyjnym działaniem. Środek do drewna powinien zarówno chronić powierzchnię, jak i dekorować ją. Musi też zapewniać wieloletnią ochronę przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, promieniowaniem UV. Zastosowana lakierobejca winna cechować się wysoką elastycznością, ponieważ dzięki temu powłoka nie złuszczy się i nie popęka. Dobry preparat zawiera też odpowiednią ilość wysokiej jakości pigmentów, co sprawia, że kolor po aplikacji jest podkreślony oraz utrwalony.

Lakiery aplikujemy na odpyloną, oczyszczoną i osuszoną powierzchnię. Malując dwu- lub trzykrotnie pamiętając, że w przypadku nanoszenia lakierobejcy na surowe drewno niezbędne jest wcześniejsze jego zaimpregnowanie.


Autor: Drewnochron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Impregnujemy drewno

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt