chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » farba, ale jaka? » Dom w nowych kolorach na święta i nowy rok

Dom w nowych kolorach na święta i nowy rok

18.12.2023
Jaki jest prosty sposób na szybką zmianę wystroju wnętrza? Odpowiedź brzmi: odmalowanie ścian. Nowa kolorystyka pomieszczeń będzie nie tylko świetnym tłem dla świątecznych dekoracji, ale i dobrze wprowadzi nas w nowy, 2024 rok. Remont mieszkania to w końcu jedno z częstych postanowień noworocznych. Podpowiadamy, jak pomalować dom, żeby przygotować go na święta…i nie tylko.

Chemia budowlana - Dom w nowych kolorach na święta i nowy rok
Dekoracja domu stanowi jeden z najważniejszych punktów na liście zadań „do zrobienia” przed Bożym Narodzeniem. Tę czynność, w przeciwieństwie np. do sprzątania, wykonujemy zazwyczaj z przyjemnością. Świąteczne ozdoby wnoszą do pomieszczeń niesamowity, przytulny klimat. Ważnym elementem każdej dekoracji jest kolor – dlatego, jeśli dotychczasowa kolorystyka wnętrza już nam się opatrzyła lub od dłuższego czasu planowaliśmy remont, teraz jest dobra okazja do przemalowania ścian. W ten sposób możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – przygotować dom na święta, a jednocześnie nadać mu nowy wygląd na nadchodzący rok.

Chemia budowlana - Dom w nowych kolorach na święta i nowy rok
REKLAMA:


Jak odświeżyć swój dom na święta – pierwsze kroki


Przed każdym działaniem najważniejszy jest plan. Szybkie malowanie możemy wykonać samodzielnie, odpada zatem konieczność angażowania fachowca i związane z tym koszty. Zacznijmy od wyboru kolorystki i efektu jaki chcemy uzyskać. Warto skorzystać z inspiracji dostępnych w Internecie, żeby na tej podstawie dopasować najlepsze dla siebie rozwiązanie. Tylko od nas zależy, czy będziemy czerpać z modnych wnętrzarskich wzorców, czy też postawimy np. na uniwersalną klasyczną biel.

Chemia budowlana - Dom w nowych kolorach na święta i nowy rok


Ciekawą opcją przy jesienno-zimowej aurze, kiedy często brakuje nam słońca, jest wykorzystanie żywych, energetycznych kolorów. Ocieplą one wnętrza i nastroją nas optymistycznie. Takie barwy są jednak dość intensywne, więc można je wprowadzić np. tylko na jednej ze ścian, żeby nie zdominowały całego wystroju. Poza kolorystyką, ważne są też parametry użytkowe farby. Gdy chcemy odmalować łazienkę, kuchnię lub połączony z nią salon, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie plamoodpornej farby, która zapewni łatwe usuwanie ze ścian ewentualnych zabrudzeń.
Oprócz dobrej jakości farby przygotujmy także potrzebne akcesoria i produkty: folię malarską, taśmę maskującą, szpachelkę, kuwetę, pędzel i wałek na kiju. W zależności od zakresu prac, przydatne mogą być również: gąbka, mydło malarskie, masa szpachlowa, dopasowany do rodzaju farby grunt oraz silikon sanitarny.
Przeczytaj również: Jak odnowić drewniany mebel

Jak malować – praktyczne porady


Kluczowe przy malowaniu jest dobre przygotowanie ścian, a jeszcze wcześniej zabezpieczenie domowych sprzętów oraz okien i drzwi folią malarską. Zanim chwycimy za pędzel, sprawdźmy stan istniejącej powłoki malarskiej – jeśli łuszczy się ona, to najlepiej zdrapać odpadające fragmenty z użyciem szpachelki, a powierzchnię dokładnie odpylić. Ewentualne ubytki i pęknięcia można wypełnić masą szpachlową. W innym przypadku wystarczy przemycie ścian wodą z mydłem malarskim, żeby usunąć ewentualne zabrudzenia i kurz. Zapewni to lepsze krycie nowej farby.

Czy konieczne jest gruntowanie? Nie, jeśli ściany są w dobrym stanie lub też były niedawno malowane. Jest ono natomiast zalecane, np. gdy chcemy przemalować ciemne ściany farbą w jasnym odcieniu.

Po całkowitym wyschnięciu ścian po ich umyciu lub zagruntowaniu możemy przejść do nakładania nowej farby. Malujemy pędzlem lub wałkiem na kiju (rozwiązanie przydatne zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach). Malowanie zaczynamy od sufitu, a następnie przechodzimy do trudniej dostępnych przestrzeni, takich jak rogi. Miejsca styku sufitu ze ścianą zaznaczamy taśmą malarską. Przy nakładaniu farby na środkowej części ścian wykonujemy spokojne pociągnięcia wałka lub pędzla od podłogi do sufitu i z powrotem. Zazwyczaj nakłada się 2-3 warstwy farby, żeby uzyskać pożądany efekt.
Przeczytaj również: Renowacja zabytkowych budowli

Szybka renowacja w kuchni i łazience


Szczególnie narażone na zabrudzenia w domu są kuchnia, przedpokój i łazienka, więc to te pomieszczenia zazwyczaj odnawiamy w pierwszej kolejności. Poza ich odmalowaniem, możemy też wymienić zużyty, popękany silikon na łączeniach przy zlewie, umywalce łazienkowej, wzdłuż wanny lub prysznica. Dzięki temu, wnętrze zyska nowy blask i będzie się prezentować bardziej estetycznie.

Najpierw usuwamy stary uszczelniacz, najlepiej spiczastym nożykiem i dokładnie czyścimy podłoże. Miejsca, które sąsiadują z fugą dobrze jest wcześniej zabezpieczyć taśmą malarską, co zapobiegnie ich zabrudzeniu. Kolejny krok to aplikacja nowej warstwy silikonu. W przypadku większych powierzchni nakładamy go z kartusza (niezbędny będzie do tego wyciskacz), a przy mniejszych – z tubki. Silikon aplikujemy równomiernie, ciągłym ruchem, a następnie od razu wygładzamy fugę na całej długości zanim wyschnie. Można to zrobić za pomocą specjalnej szpachelki lub po prostu palcem lekko zwilżonym wodą.

Potem delikatnie odrywamy taśmę i gotowe.


Malowanie w duchu eko – co zrobić z niewykorzystaną farbą i puszką po farbie?
Jeśli po malowaniu została nam jeszcze niezużyta farba, to nie musimy jej wyrzucać. Wystarczy, że szczelnie zamkniemy puszkę i przechowamy produkt w suchym miejscu na później. Możemy też zapytać sąsiadów i znajomych, czy farba się im nie przyda. – Pustą puszkę po farbie jako odpad budowlany możemy oddać do lokalnego PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Listę PSZOK-ów łatwo znajdziemy w Internecie. Nie należy jej natomiast wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, które jest naszym wspólnym dobrem – mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów. PZPFiK zrzesza firmy działające w polskiej branży farb i klejów, a także dostawców surowców w tym obszarze.
Przeczytaj również: Farba, ale jaka

Szybkie malowanie ścian – efekt wow murowany


Szybkie malowanie pomieszczeń to prosta metoda na uzyskanie spektakularnego efektu. W ten sposób odświeżymy wygląd wnętrza bez konieczności przeprowadzania czasochłonnego i kosztownego remontu związanego z dużym bałaganem. Często wystarczy już przemalowanie tylko jednej ściany, by mieszkanie zmieniło swój klimat na bardziej przyjazny i dostosowany do oczekiwań domowników. Nowa aranżacja zachwyci nie tylko nas, ale gości, którzy pojawią się w naszym domu na święta. Wypełnimy też jedno z noworocznych postanowień i powitamy nadchodzący rok w przyjaznych barwach.

Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.4)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Farba, ale jaka?

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt