chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » Styropian pod ciągłą kontrolą

Styropian pod ciągłą kontrolą

29.09.2014
Minęły cztery lata od uruchomienia Programu Gwarancji Jakości Styropianu, mającego na celu podniesienie standardów produkcji styropianu budowlanego i stworzenie narzędzi, pozwalających konsumentom bronić się przed produktami o zaniżonej jakości. Do tej pory jedynymi firmami, które otrzymały najwyższe odznaczenie w ramach tej inicjatywy jako Rzetelni Producenci, pozostają Knauf Therm i Austrotherm.

Chemia budowlana - Aplikacja styropianu Knauf Therm, Fot. Knauf
Aplikacja styropianu Knauf Therm, Fot. Knauf
Według najnowszych statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2009 – 2014 przyznano ponad 15 tys. wniosków o premie termomodernizacyjne na łączną kwotę 761 tys. zł. Praktyka jednak pokazuje, że co trzecia termomodernizacja nie jest objęta gwarancją wykonawcy. Część prac ociepleniowych jest wykonywana przy użyciu niesprawdzonych materiałów, a decydującym warunkiem ich wyboru wciąż pozostaje cena. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu doradza ważenie płyt styropianowych przed montażem termoizolacji.
Certyfikowany styropian daje pewność.

Badania przeprowadzane regularnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wykazują, że nawet 80% styropianów z niższej półki cenowej może nie gwarantować skutecznej ochrony cieplnej i oczekiwanych oszczędności. Wynika to z zamieszczania błędnych informacji na opakowaniach, zaniżania wsadów surowcowych i oferowania produktów nie nadających się do poszczególnych zastosowań. Odbija się to przede wszystkim na konsumentach, którzy są w stanie ocenić efekt prac termomodernizacyjnych dopiero podczas eksploatacji budynku.

- Dostępne w sprzedaży styropiany fasadowe często nie posiadają odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej, która ma duże znaczenie w tego typu zastosowaniach. W Polsce obowiązujące minimum to wytrzymałość na rozrywanie TR na poziomie 80 kPa, a nie da się jej osiągnąć bez odpowiednio wysokiego wsadu surowcowego i odpowiedniej gęstości. Styropiany nie spełniające tego warunku nie gwarantują trwałej termoizolacji, dlatego warto kupować markowe produkty o potwierdzonej jakości – podkreśla Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Działu Knauf Therm Styropian Budowlany.

REKLAMA:


W celu ochrony konsumentów specjaliści z Programu Gwarantowany Styropian pobierają losowe próbki produktów dostępnych na rynku i badają ich właściwości. Skomplikowana procedura pozwala na zbadanie wszystkich ważnych parametrów styropianu, a wyroby przechodzące pozytywnie kolejne kontrole otrzymują czerwony znak Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”. Na razie oznaczane są nim wyroby tylko dwóch marek – Austrotherm i Knauf Therm. Potwierdzono, że produkty te gwarantują poprawę standardu energetycznego budynku i trwałość ocieplenia w całym cyklu życia obiektu.

Autor: Knauf - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.9)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt