chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu
Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » Docieplamy » Na program termomodernizacji domów jednorodzinnych czekają miliony Polaków

Na program termomodernizacji domów jednorodzinnych czekają miliony Polaków

28.02.2017
Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że do połowy bieżącego roku zostanie przygotowany systemowy program termomodernizacji, który pozwoli ocieplić ponad 60 procent polskich domów. Czekają na to miliony Polaków, by nareszcie mieszkać komfortowo i oddychać czystym powietrzem.

Jeśli ten program się powiedzie, to większość polskich rodzin, do tej pory skazanych na mieszkanie w źle ocieplonych, energochłonnych domach, nareszcie będzie stać na to, by mieszkać komfortowo i jednocześnie płacić mniej za ogrzewanie. To dlatego, że dzięki solidnemu ociepleniu ścian i dachów wystarczy niewielka ilość paliwa, by zapewnić w domu ciepło. Wtedy opłaca się kupić dobry kaloryczny węgiel, a nie mniej wydajne i zatruwające powietrze węglowe odpady.

W Polsce corocznie pojawia się problem smogu, bowiem miliony domów jednorodzinnych ogrzewa się indywidualnie, najczęściej używając paliw stałych, a spalanie w starych piecach paliw o niskiej jakości nie podlega żadnej kontroli i ograniczeniom. Systemowa termomodernizacja domów jednorodzinnych zmniejszyłaby ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji o ponad 60 procent. Wymiana pieców byłaby wówczas tańsza i bardziej skuteczna.
REKLAMA:


- Cieszy nas informacja o rządowym programie modernizacji budynków jednorodzinnych. To prawdziwy przełom, ponieważ dotychczasowe programy wsparcia termomodernizacji skupiały się na dużych obiektach, czyli obejmowały budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne. Nie zwracano uwagi na to, jak ogromnym problemem dla ludzi i dla stanu powietrza w Polsce są źle ocieplone domy jednorodzinne, w których mieszka połowa polskiego społeczeństwa. Często nie są to ludzie najzamożniejsi, którzy są w stanie sami ponieś koszty termomodernizacji. Dla nich ten program jest wielką szansą na lepsze życie, komfort w domach i czyste powietrze na zewnątrz – powiedziała Maria Dreger, sekretarz zarządu stowarzyszenia MIWO.

Dobrze wykonana termomodernizacja domu to korzyści na kilkadziesiąt lat i są one widoczne od razu, oczywiście w przypadku zastosowania dobrych materiałów izolacyjnych. To inwestycja, która mieszkańcom domów jednorodzinnych zwróci się na dwa sposoby. Po pierwsze, nareszcie będą odczuwać w domu komfort - ciepło w zimie, a chłód latem, po drugie - każdy rok przyniesie im oszczędności związane z ogrzewaniem.

- Jednocześnie masowa termomodernizacja to liczne korzyści w skali całego kraju oraz pomoc w rozwiązaniu wielu istotnych problemów, związanych m. in. z jakością powietrza, zdrowiem, tworzeniem stałych, lokalnych miejsc pracy – dodała Maria Dreger – nie mówiąc o liczącym się udziale ogrzewania budynków w bilansie paliw i całej polityce energetycznej państwa. Co ważne, praktycznie wszystkie materiały wykorzystywane do termomodernizacji budynków produkuje się w Polsce, dzięki wielu zrealizowanym w naszym kraju inwestycjom.Wyroby z wełny mineralnej – szklanej lub skalnej, produkowane w 5 polskich fabrykach firm MIWO, można zastosować we wszystkich technologiach ociepleń wszystkich elementów budowlanych - do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z wełny mineralnej z szerokiej gamy produktów pięciu producentów działających w Polsce.

W wielu aplikacjach, np. w dachu skośnym, ocieplenie wełną jest najtańsze spośród innych rozwiązań izolacyjnych o tej samej skuteczności, czyli o identycznym oporze cieplnym. A tam, gdzie kosztuje nieco więcej, wełna mineralna daje więcej korzyści niż inne materiały izolacyjne. Dzięki izolacji cieplnej z wełny mineralnej – szklanej lub skalnej, można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy, lepszą akustykę i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Dwa pierwsze czynniki mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ostatni może zadecydować o tym czy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

Wyroby z wełny mineralnej, dzięki swej trwałości, zachowują właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania. Takie ocieplenie jest odporne na starzenie i utratę własności z powodu reakcji z czynnikami chemicznymi lub biologicznymi. Dzięki swym właściwościom wełna mineralna szklana lub skalna, zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co również ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale tematu miesiąca:

Docieplamy

Wszytkie artykuły tematu
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt