chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Piękny i trwały taras

Piękny i trwały taras

25.07.2014
Taras ulokowany jest najczęściej nad ogrzewanymi pomieszczeniami użytkowymi. W lecie może zostać nagrzany przez promienie słoneczne nawet do temperatury 80 C, wobec czego zakres temperatur, w jakich układ pracuje w ciągu roku to niemal 100 C. Dlatego tak ważna jest prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja, które zapewnią odpowiednią ochronę zarówno poszczególnych warstw, jak i całego tarasu. Tylko prawidłowy montaż poszczególnych warstwy układu, zwanego w branży „kanapką tarasową”, zapewni efektywną izolację oraz eleganckie i trwałe wykończenie. Przepis na idealną inwestycję zdradza Krzysztof Szyszko, Kierownik Grupy Produktowej, ATLAS Sp. z o.o.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

WARSTWA SPADKOWA


Prace należy zacząć od wykonania warstwy spadkowej na płycie konstrukcyjnej tarasu ze spadkiem 1,5-2,0%. Rekomendowanym materiałem będzie ATLAS Postar 20. Przed wykonaniem spadku należy położyć warstwę kontaktową stosując w odpowiednich proporcjach Emulsję Elastyczną ATLAS oraz Postar 20 z dodatkiem właściwej ilości wody.

PARAIZOLACJA


Kolejny etap wykonania „kanapki” to stworzenie paroizolacji, którą stanowi jedna warstwa samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. Membranę przykleja się bezpośrednio do warstwy spadkowej, zagruntowanej uniwersalnym gruntem bitumicznym ATLAS.

REKLAMA:


TERMOIZOLACJA


Ochronę cieplną pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod tarasem, wykonuje się najczęściej z odpowiednio „twardego” styropianu o grubości dobranej przez projektanta do wymaganej ochrony termicznej danego pomieszczenia.

HYDROIZOLACJA


Po montażu elementów ociepleniowych, następnym krokiem będzie hydroizolacja – z punktu widzenia szczelności całego układu – najistotniejsza warstwa „kanapki”. Jej brak lub niewłaściwe wykonanie (przypadek często spotykany w przypadku domów o tarasach budowanych w ubiegłym stuleciu), skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi do gruntownej wymiany całego układu. Tak jak paraizolację, hydroizolację wykonujemy również z samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. W przypadku, gdy taras znajduje się nad pomieszczeniami mieszkalnymi, zaleca się ułożyć dwie warstwy membrany ATLAS SMB.

WARSTWA DOCISKOWA


Jako zabezpieczenia hydroizolacji używa się folii polietylenowej, na której układa się warstwę dociskową – o grubości minimum 5cm. Wykonujemy ją z gotowej zaprawy ATLAS Postar 20, którą wcześniej wykorzystaliśmy do przygotowania warstwy spadkowej. W tej warstwie wykonujemy także dylatacje brzegowe i pośrednie.

HYDROIZOLACJA PODPŁYTKOWA


Pierwszym elementem warstwy wykończeniowej będzie hydroizolacja wykonana z dwuskładnikowej izolacji ATLAS Woder Duo i aplikowana bezpośrednio pod zaprawę klejową do płytek. Ważne jest to, aby układać hydroizolację w dwóch etapach. Pierwszą jej warstwę – dociskową, należy wetrzeć pędzlem, a następnie nałożyć ostateczną przy pomocy pacy stalowej.

MONTAŻ PŁYTEK CERAMICZNYCH


Ze względu na duże różnice w temperaturach oraz ruch pieszy, do montażu płytek należy zastosować kleje odkształcalne z linii ATLAS Plus. Szczególnie polecany jest ATLAS Plus Mega – dzięki właściwościom tiksotropowym wypełnia on całą przestrzeń pod płytkami, które z racji ekspozycji zewnętrznej powinny być mrozoodporne, charakteryzować się minimalną nasiąkliwością oraz z punktu widzenia użytkowego – być antypoślizgowe.

FUGOWANIE


Przestrzenie między płytkami wypełniamy zaprawą do spoinowania – fugą ATLAS Artis, o właściwościach odpowiadających warunkom panującym na tarasie (intensywny ruch pieszy, oddziaływanie wody, wilgoci, wysokiej i niskiej temperatury). Szerokość fugi powinna wynosić co najmniej ¾ grubości płytki.

Źródło: Atlas

(MZ)


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt