chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

29.03.2013
Jak wynika z czwartej fali badania TNS „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce”, jest realna szansa na nieznaczną poprawę sytuacji w branży ociepleń w najbliższych 12 miesiącach. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat ostrożny optymizm i pozytywne odpowiedzi przeważyły nad brakiem wiary i negatywną oceną przyszłości. Ale nie oznacza to nadziei na dynamiczny wzrost branży. Przewiduje się, że zauważalne polepszenie pojawi się dopiero w 2015 roku.

Celem cyklicznego pomiaru rynku ETICS, prowadzonego przez TNS we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Systemów Ociepleń, jest ocena koniunktury w budownictwie z perspektywy producentów ociepleń. Projekt zainicjowany został w październiku 2011 roku, a kolejne badania wykonano w styczniu i lutym 2012 roku oraz w sierpniu 2012 roku. Najnowsze wyniki zebrane zostały w styczniu 2013 roku.

Niestety, jak wynika z badania, wśród producentów utrzymują się negatywne nastroje dotyczące oceny bieżącej sytuacji w branży budowlanej i branży ociepleń ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Aktualne wskaźniki koniunktury wynoszą kolejno -88 proc. dla branży budowlanej i -67 proc. dla branży ociepleń.
Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku


Ocena kondycji budownictwa


33% badanych producentów ociepleń uważa, że sytuacja w branży budowlanej w porównaniu z poprzednim rokiem jest dużo gorsza; połowa, że trochę gorsza. Tylko 17 proc. ankietowanych uważa, że kondycja budownictwa nie zmieniła się.

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Natomiast jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, wyniki są nieco lepsze, choć też daleko im do choćby umiarkowanie optymistycznych. Przede wszystkim, większość badanych producentów uważa, że w najbliższym roku sytuacja w branży budowlanej nie zmieni się znacząco. To postęp w stosunku do wcześniejszych danych – zamiast negatywnych pojawiła się neutralna ocena nadchodzących miesięcy. Połowa badanych upatruje szans na stabilizację sytuacji za 12 miesięcy (odpowiedzi „taka sama” jak obecnie), 33 proc. prognozuje nieznaczną poprawę, natomiast 17 proc. spodziewa się, iż sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie wówczas dużo gorsza niż obecnie. Zauważalne polepszenie sytuacji w branży budowlanej nastąpi, zdaniem producentów, dopiero za 24 miesiące, czyli na początku 2015 roku (wskaźnik koniunktury dla tego okresu ma poziom +66 proc.).

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Diagnoza dla branży ociepleń


Kondycja branży ociepleń jest przez producentów oceniana nieco lepiej niż sytuacja w branży budowlanej (wskaźniki koniunktury wynoszą kolejno: -67 proc. oraz -88 proc.). Nastroje są jednak w dalszym ciągu pesymistyczne. 67 proc. producentów uważa, że obecna sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych jest nieco gorsza niż przed rokiem, a 17 proc., że jest dużo gorsza. Taki sam odsetek uważa, że obecna sytuacja w branży jest trochę lepsza niż przed 12 miesiącami.

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Nieco optymizmu przynoszą prognozy rynkowe producentów ETICS, którzy przewidują nieznaczne polepszenie sytuacji w branży ociepleń w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po raz pierwszy od początku prowadzonych pomiarów odpowiedzi pozytywne przeważają nad negatywnymi (wskaźnik koniunktury wynosi +16 proc.). Połowa badanych prognozuje bowiem, że sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie nieco lepsza, 17 proc. – że taka sama. Pogorszenia koniunktury w najbliższym roku spodziewa się 34 proc. badanych (po 17 proc. odpowiedzi trochę gorsza i dużo gorsza).
Przeczytaj również: Branża ociepleń w Polsce 2010
Znacznego polepszenia sytuacji w branży ociepleń, podobnie jak w branży budowlanej ogólnie, producenci upatrują za 24 miesiące, czyli na początku 2015 roku (wskaźnik koniunktury wynosi +67 proc.).

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku


REKLAMA:


(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt