chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Na co zwrócić uwagę planując hydroizolację przyziemia

Na co zwrócić uwagę planując hydroizolację przyziemia

26.03.2012
Chemia budowlana - Na co zwrócić uwagę planując hydroizolację przyziemia
Ściany fundamentowe, to element konstrukcyjny budynku narażony na bezustanny kontakt z wodą gruntową i wilgocią. By zapobiec migracji wilgoci do wnętrza ścian, należy je odpowiednio zabezpieczyć wykonując szczelną hydroizolację. Na co zwrócić uwagę planując jej wykonanie?

Główną przyczyną pojawiania się niepożądanej wilgoci we wnętrzach naszych domów jest zazwyczaj niedostateczne rozpoznanie warunków gruntowo – wodnych panujących na danym terenie i w konsekwencji zastosowanie niewłaściwego systemu hydroizolacji, systemu. Warto przyjrzeć się jak mają ten problem opanowany nasi sąsiedzi. Mały wywiad środowiskowy pozwoli nam uniknąć błędów przez nich popełnionych. Gorzej, gdy jako pierwsi zaczynamy budowę na danym terenie. Do tematu należy wówczas podejść z wielką powagą i ostrożnością.

REKLAMA:


Aby móc trafnie dobrać system, które będzie chronić dom przed szkodliwym działaniem wilgoci, należy przede wszystkim:

- dokonać analizy warunków gruntowo – wodnych i związanego z tym doboru systemu (nie materiałów) hydroizolacyjnego. Trzeba przy tym uwzględnić konstrukcyjne rozwiązanie fundamentów (płyta fundamentowa, ławy, materiał ścian fundamentowych itp.)
- uwzględnić ewentualną agresywność wód gruntowych
- przeanalizować możliwości wykonania detali (uszczelnień, dylatacji, przejść rurowych itp.)

Dopiero na tym etapie możemy zająć się parametrami materiałów izolacyjnych. (przyczepności, elastyczności/zdolności mostkowania rys, odporności na obciążenia mechaniczne itp.), co w połączeniu z oceną ukształtowania terenu i warunkami gruntowo – wodnymi pozwala na wybór odpowiedniego sposobu izolacji.

- Niezależnie od przyjętego rozwiązania konstrukcyjnego fundamentów (budynek podpiwniczony/niepodpiwniczony/częściowo podpiwniczony/posadowiony na ławach, czy płycie),
- zastosowane materiały muszą umożliwić wykonanie hydroizolacji w postaci szczelnej wanny całkowicie oddzielającej budynek od wody znajdującej się w gruncie. Z zasady tej wynika podział hydroizolacji na:

- izolację poziomą ścian fundamentowych
- izolację pionową ścian przechodzącą w izolację cokołu
- izolację poziomą podłóg w piwnicach

Powinny one stanowić ciągły, szczelny układ oddzielający budynek od wilgotnego lub mokrego gruntu. Aby hydroizolacja mogła być skuteczna, musi być odpowiednio zaprojektowana, poprawnie wykonana i chroniona przed uszkodzeniem. Użyte do jej wykonania materiały powinny być ze sobą kompatybilne, by mogły zapewnić wykonanie szczelnych połączeń. Nie bez znaczenia jest także łatwość aplikacji, zwłaszcza w miejscach ,,krytycznych”, takich jak przejścia rur instalacyjnych, dylatacje itp.

Opr. S. Z.

Źródło: Izolacje 2012 – materiały konferencyjne, tekst M. Rokiel.

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt