chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Przepis na zimę od Termo Organiki

Przepis na zimę od Termo Organiki

12.12.2011
Zima w Polsce mimo wszechobecnych informacji o ocieplaniu klimatu bywa bardzo sroga. W naszej sferze klimatycznej temperatury grubo poniżej zera oraz obfite opady śniegu to norma. Ważne by za pomocą prostych i niedrogich sposobów niwelować jej nieprzyjemne skutki.

Chemia budowlana - Przepis na zimę od Termo Organiki
Przeczytaj również: Ocieplamy dom
REKLAMA:


Dni z temperaturą poniżej 20 stopni Celsjusza, obwitymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz porywistymi wiatrami nie są czymś wyjątkowym podczas kalendarzowej zimy w Polsce. Mimo optymistycznych prognoz można być niemal pewnym, że tegoroczna zima przynajmniej przez kilka dni znów da o sobie znać. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio się do niej przygotować. Przedstawiamy podstawowe informacje, jak właściwie przygotować do srogiej zimy siebie, naszych bliskich, zwierzęta, dom i samochód.

Unikaj wychłodzenia organizmu


- połączenie mrozu i wiatru jest niebezpieczne, gdyż sprzyja wychładzaniu organizmu, które może doprowadzić do zagrażającej życiu hipotermii. Dlatego warto na siebie zakładać kilka warstw ubrań. Pomiędzy poszczególnymi warstwami gromadzą się niewielkie ilości powietrza tworząc naturalną izolację ciała. Warstwowe okrycie na tzw. cebulkę jest idealne na wypadek, gdyby jedna z nich uległa zawilgoceniu.
należy szczególnie chronić odkryte części ciała; nos, uszy, usta, dłonie, ponieważ najszybciej ulegają wychłodzeniu.
- zawsze w czasie mrozów warto zabezpieczyć twarz i ręce kremami natłuszczającymi; zapobiegają one wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu się naskórka.
- wbrew mitom nie pijmy alkoholu. Rozszerza on naczynia krwionośne dając poczucie ciepła, którego faktycznie brak.

Komfort w mieszkaniu i domu


- Komfort ciepłego domu zimą jest bezcenny, bo od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Termomodernizacja czyli docieplenie to wciąż najlepsza gwarancja właściwej temperatury wnętrz pomieszczeń mieszkalnych oraz oszczędności pieniędzy w okresie grzewczym. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Ocieplając dom np.15 centymetrową warstwą styropianu w czarne kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.
- Jeśli nie zdążyliśmy ocieplić budynku przed zimą najlepiej przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi. Podczas dużych mrozów możemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel, itd. Ich stan techniczny przed sezonem winien być sprawdzony przez fachowców
- Zawsze pamiętajmy, by chroniąc się przed zimnym powietrzem nie zatykać przewodów wentylacyjnych. To może być niebezpieczne. Każde paliwo potrzebuje do spalania dużych ilości tlenu, dlatego otwory wentylacyjne powinny być drożne i odsłonięte.

Uwaga na zaspy śnieżne, lód i niebezpieczne sople


- Oblodzone chodniki, zalegający na nich śnieg czy zwisające z budynków sople lodu to typowe zagrożenia związane z sezonem zimowym. Jeśli jesteśmy właścicielami domu musimy własnymi siłami lub za pomocą specjalistów usunąć niebezpieczne przeszkody. W innych przypadkach za utrzymanie chodników i budynków w bezpiecznym stanie odpowiadają ich zarządcy lub właściciele. Jeśli nie wywiązują się z obowiązków; odśnieżania, sypania piaskiem, usuwania sopli i lodu oraz śniegu z dachu nic nie stoi na przeszkodzi by nakłonić ich za pomocą straży miejskiej lub policji. W przypadku kontuzji na oblodzonym chodniku, jeśli dojdzie do poważniejszego urazu np.; złamania ręki możemy ubiegać się o odszkodowanie. Incydent warto udokumentować: zdjęciem, zeznaniem świadka lub notatką policji.
- Prawdziwym niebezpieczeństwem skutkującym utratą życia jest lód na wszelkich zbiornikach wodnych. Pękająca pokrywa lodu rokrocznie pochłania dziesiątki nieroztropnych fanów ślizgawek i wędkarstwa.

Pomóżmy słabszym


Zimą ważne jest sprawdzanie, jak radzą sobie osoby starsze i schorowane. Często nawet w domu, mogą ulec wychłodzeniu, zwłaszcza jeśli oszczędzają na ogrzewaniu. Na niebezpieczeństwo narażeni są bezdomni. Zwracajmy uwagę na osoby zachowujące się nienaturalnie np. leżące na śniegu czy ławce. Zawiadommy odpowiednie służby.

Zadbajmy o auto


- po pierwsze wymiana ogumienia - na opony zimowe
- duże mrozy wpływają negatywnie na kilkuletnie akumulatory dlatego warto zaopatrzyć się w przewody elektryczne do uruchomienia auta z akumulatora samochodu sąsiada
- szczotka do śniegu, skrobaczka do usuwania lodu, zimowy płyn do spryskiwaczy
- należy zmienić olej silnikowy, na taki, który zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach
- płyn chłodzący – niezamarzający
- właściciele aut z silnikami diesla powinni odpowiednio wcześniej przestawić się na paliwo zimowe
w górach zakładamy łańcuchy na koła

Zwierzętom też zimno...


- małe i krótkowłose psy warto ubierać w specjalne ubrania ochronne
- nie wolno zostawiać zwierząt przywiązanych, np. pod sklepem
- dokarmiajmy ptaki
- otwórzmy dla bezpańskich kotów piwnice

Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt