chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » ETICS a montaż rolet okiennych

ETICS a montaż rolet okiennych

18.10.2011
Wyposażenie okien w rolety najlepiej przewidzieć na etapie projektowania ścian. Projektując rolety okienne w płaszczyźnie muru, można wkomponować kasetę w ścianę ponad oknem. Nie pogorszy się wtedy estetyki budynku ani doświetlenia, zaś metalowa kaseta rolety zapobiegnie powstaniu mostka termicznego, co uchroni budynek przed stratami ciepła w miejscu mocowania rolet.

Chemia budowlana - Osadzenie rolet w płaszczyźnie muru.
Osadzenie rolet w płaszczyźnie muru.
Chemia budowlana - ETICS a montaż rolet okiennych<br />


Na luksus osadzenia rolety w płaszczyźnie muru można sobie pozwolić w przypadku budowy nowego domu lub gruntownego remontu. W istniejącym obiekcie pozostaje jednak kilka możliwości.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


Montaż rolet w świetle okna


W takim przypadku montaż rolet powinien nastąpić po wykonaniu ocieplenia.
Wpuszczenie rolety we wnękę okienną nie pogarsza parametrów cieplnych przegrody, jednak może spowodować gorsze doświetlenie pomieszczeń. Szerokie ościeże umożliwia schowanie kasety rolety we wnęce okiennej, dzięki czemu jej umiejscowienie nie będzie miało wpływu na ocieplenie.

Chemia budowlana - Montaż rolety w świetle okna z szeroką ościeżnicą umożliwia schowanie kasety we wnęce okiennej
Montaż rolety w świetle okna z szeroką ościeżnicą umożliwia schowanie kasety we wnęce okiennej


Montaż rolet ponad istniejącym oknem


W takim przypadku montaż rolet powinien nastąpić po wykonaniu ocieplenia, lecz miejsce jej montażu należy przewidzieć przed ociepleniem, odpowiednio je przygotować, wzmocnić naroża warstwą zbrojącą z siatką z włókna, uszczelnić i pozostawiając miejsce na montaż rolety. Montaż rolety na ścianie pogarsza parametry cieplne przegrody, a montowana w ten sposób roleta powoduje bardzo duże starty ciepła. Nadproża bowiem ponad otworami wykonane są zwykle z materiałów o gorszej izolacyjności termicznej, więc obszar ten powinien być izolowany w sposób bardzo dokładny. Sytuację pogarsza fakt mocowania rolet bezpośrednio do ściany, bez żadnej warstwy izolacji pod roletą, roleta w takim przypadku oddaje ciepło działając jak radiator.

Montaż rolet ponad istniejącym oknemChemia budowlana - Montaż rolety na ociepleniu
Montaż rolety na ociepleniu
Chemia budowlana - ETICS a montaż rolet okiennych<br />
Jeśli budynek jest ocieplony, i nie ma możliwości montażu rolety w świetle okna, zamiast dewastować istniejące ocieplenie lepiej jest zamocować roletę na ociepleniu. Wycięcie w istniejącym ociepleniu otworu do umieszczenia rolety ponad oknem spowoduje dewastację ocieplenia w tym obszarze. Ingerencja w istniejące ocieplenie z pewnością negatywnie wpłynie na jego trwałość, uniemożliwi prawidłową obróbkę naroży i wzmocnienie siatkami diagonalnymi powyżej miejsca montażu rolety. Wymienione nieprawidłowości w dłuższej perspektywie spowodują pęknięcia w narożach okiennych, w których wycięto siatki diagonalne.

ETICS a montaż rolet okiennychChemia budowlana - Montaż rolety na ociepleniu
Montaż rolety na ociepleniu
Chemia budowlana - ETICS a montaż rolet okiennych<br />


Wymiary kasety rolety okiennej w większości przypadków uniemożliwiają schowanie jej pod ociepleniem, tym bardziej że kaseta powinna by montowana nie bezpośrednio na ścianie, lecz (tak jak w przypadku glifów okiennych) – na warstwie izolacji o grubości min.2 cm. Kaseta rolety zwykle wystaje więc ponad ocieplenie, a ściana powyżej rolety jest narażona na zawilgocenie. Utrzymujące się zawilgocenie tynku, ponad kasetą rolety może stworzyć warunki sprzyjające dla rozwoju drobnoustrojów. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na dokładny montaż rolety, zapewniający szybkie odprowadzenie wody ze ściany.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
Chemia budowlana - ETICS a montaż rolet okiennych<br />
MAREK ŚLIWIŃSKI
STOWARZYSZENIE NA RZECZ SYSTEMÓW OCIEPLEŃ

Autor: SSO - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.9)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt