chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Dlaczego należy ocieplać budynki?

Dlaczego należy ocieplać budynki?

21.05.2009
Ocieplanie budynków to skomplikowane zagadnienie wymagające dokładnej analizy przedmiotu w kilku dziedzinach, takich jak meteorologia, fizyka budowli, ekonomika wykonania i eksploatacji oraz ekologia.

Zakres temperatur i wilgotność powietrza typowe dla umiarkowanej strefy klimatycznej niestety nie mogą być uznane za warunki w pełni bezpieczne, a tym bardziej komfortowe dla organizmu ludzkiego (czyli takie, w których możemy przebywać stale, bez potrzeby ochrony przed np. zbyt niską temperaturą).
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


Budynki, w których mieszkamy i pracujemy mają za zadanie zapewnić nam komfortowe i bezpieczne warunki klimatyczne, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.
Od przegród budowlanych oczekujemy zapewnienia nam jak najbardziej stabilnej temperatury i wilgotności powietrza oraz możliwie najniższego poziomu hałasu w pomieszczeniach. Oczywiście w sposób trwały i bez konieczności ponoszenia bardzo wysokich kosztów.
Jakość energetyczna budynku wpływa na koszt eksploatacji (koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Wkrótce (po wprowadzeniu certyfikacji energetycznej budynków) będzie ona decydowała o wysokości czynszu i o rynkowej wartości (cenie) budynku. Jakość energetyczna budynku wyraża się rocznym zużyciem w nim energii. Zależy ona od wielkości strat ciepła, wykorzystania promieniowania słonecznego, sprawności systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej. Przyczyny wysokiego zużycia energii w budynkach to, po pierwsze, nadmierne straty ciepła (niewystarczające izolowanie budynków), niska sprawność instalacji grzewczych i brak systemu rozliczania kosztów ogrzewania pomiędzy poszczególnych odbiorców (brak motywacji do oszczędzania ciepła).
Zawsze gdy ściana budynku rozgranicza obszary o różnych warunkach klimatycznych (np. mroźny styczniowy poranek na zewnàtrz i +21oC w pokoju mieszkalnym wewnątrz budynku), jej przekrój staje się polem, na którym zachodzą różne procesy przenikania i transportu.
Ciepło przenika zawsze z obszarów o wyższej temperaturze do miejsc chłodniejszych, a zatem zimą – z ogrzewanego pomieszczenia – na zewnątrz. Latem, gdy mamy do czynienia z wyższymi temperaturami na zewnątrz – następuje przepływ ciepła do wnętrza budynku.
Za „ucieczkę” ciepła z ogrzewanego budynku na zewnątrz odpowiadają wszystkie jego przegrody zewnętrzne, to znaczy nie tylko ściany, lecz również dach, stolarka otworowa, czyli okna i drzwi zewnętrzne, a także układ wentylacyjny. Nie wolno również zapominać o udziale podłogi i fundamentów czy ewentualnego podpiwniczenia obiektu.

Rozkład intensywności przepływu ciepła w układzie obiekt – otoczenie obrazują dwa załączone schematy:
Domy jednorodzinne:
Chemia budowlana - Dlaczego należy ocieplać budynki?

Domy wielorodzinne (np. 10-piętrowe bloki z wielkiej płyty):
Chemia budowlana - Dlaczego należy ocieplać budynki?

Jak widać, udział ścian zewnętrznych w stratach ciepła jest bardzo znaczący bez względu na rodzaj i wielkość obiektu. Dlatego też zadbanie o wysoką izolacyjność termiczną ścian elewacyjnych, a zwłaszcza zewnętrznych części ich przekroju będzie owocować zmniejszeniem intensywności przepływu ciepła przez ściany, ograniczeniem i spowolnieniem zmian temperatury w pomieszczeniu oraz, co nie mniej ważne, temperatury warstw konstrukcyjnych samych ścian.

Utrzymanie możliwie stałej, bezpiecznej temperatury powierzchni ścian pomaga w uzyskaniu lepszego komfortu pomieszczenia, nie tylko ze względów cieplno-wilgotnościowych (brak kondensacji pary i brak możliwości rozwoju pleśni), ale również przez zmniejszenie intensywności ruchów konwekcyjnych powietrza w pomieszczeniu.
Chemia budowlana - Dlaczego należy ocieplać budynki?

Chemia budowlana - Dlaczego należy ocieplać budynki?

Na pierwszym z rysunków przedstawiono zakres temperatur w nieocieplonej ścianie,gdy wewnątrz budynku powietrze ma +20°C, a na zewnątrz jest mróz (-10°C). Jak widać, wewnętrzna powierzchnia ściany ma temperaturę +10°C, czyli znacznie niższą od temperatury panującej w pomieszczeniu.
Nieocieplenie ścian powoduje wyczuwalny, nieprzyjemny ruch powietrza, a ilość energii potrzebna do utrzymania wysokiej temperatury w pomieszczeniu jest bardzo duża. W przypadku ocieplonej ściany (drugi rysunek) zjawiska te nie występują, a różnica temperatur powietrza i wewnętrznej powierzchni ściany jest znacznie mniejsza. W ocieplonej ścianie gwałtowny spadek temperatury występuje w obrębie materiału termoizolacyjnego.
Ogrzewanie budynków, tak samo jak ich schładzanie (klimatyzacja), nierozerwalnie łączy się z ponoszeniem kosztów. Wynikają one z konieczności zakupu i instalacji odpowiednich urządzeń, a także ich eksploatacji, czyli cen paliwa i energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pomp i układów sterujących.
Zużycie energii potrzebnej do prawidłowej eksploatacji urzàądzeń grzewczych czy klimatyzacyjnych wiąże się z ponoszeniem kosztów nie tylko ekonomicznych, ale również ekologicznych.
Przez ograniczenie energochłonności obiektów, dzięki stosowaniu systemów BSO, obniżamy zużycie nośników energii, spowalniamy tempo wyczerpywania zasobów paliw kopalnych, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych.
Już dawno stwierdzono, że nadmierna emisja do atmosfery CO2 powstającego przy spalaniu wszelkiego rodzaju paliw powoduje niebezpieczny dla nas wszystkich efekt cieplarniany. Czy każdy z nas ma świadomość, że rezultatem ogrzewania pomieszczeń jest aż 30-35% globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery?zobacz więcej: Dlaczego należy sosować systemy BSO

Na podstawie: Izolacja ścian zewnętrznych budynków metodą lekką-mokrą (firmy Henkel)


Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt