chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Wyklejanie płytek na płytki według BASF

Wyklejanie płytek na płytki według BASF

03.02.2011
Najczęściej podczas remontów, modernizacji lub zmiany przeznaczenia pomieszczeń dochodzi do sytuacji, gdzie rozważa się wyklejenie nowych płytek na istniejącej już powierzchni z okładziny ceramicznej. Decyzję wykonania takich prac powinno się podejmować po analizie stanu istniejącej, przyklejonej okładziny ceramicznej. Należy między innymi rozważyć możliwości podniesienia posadzki o grubość nowych, wyklejanych płytek oraz dodatkowo wysokość poszczególnych, przewidzianych warstw, które należy wykonać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Chemia budowlana - Wyklejanie płytek na płytki według BASF
Wyklejanie płytek na istniejącej okładzinie, dające długotrwałą skuteczność i trwałość można wykonać stosując odpowiednie rozwiązania produktowe. Zastosowanie samego, uelastycznionego kleju cementowego do wyklejania płytek, charakteryzującego się podwyższonymi parametrami przyczepności nie zapewnia odpowiedniej trwałości i skuteczności.
Przeczytaj również: Remont w kuchni
REKLAMA:


Podejmując decyzję o możliwości wyklejenia płytek na istniejącej starej okładzinie ceramicznej należy uprzednio sprawdzić faktyczny stan istniejących płytek. Analizę faktycznego stanu wyklejonych uprzednio płytek należy sprawdzić nie tylko wizualnie. Powinno się prostymi metodami oraz robiąc wybiórczo „odkrywki” na całej powierzchni zbadać podklejenie i siłę z jaką płytki trzymają się podłoża oraz powierzchniową równość wyklejonych płytek.

Chemia budowlana - Wyklejanie płytek na płytki według BASF
Chemia budowlana - Wyklejanie płytek na płytki według BASF


Chemia budowlana - Wyklejanie płytek na płytki według BASF
Wizualnie należy zwrócić uwagę na zanieczyszczenia powierzchniowe, ewentualne spękania, stan i prawidłowość wykonanych dylatacji na powierzchni lub dylatacji obwodowych. Opukując powierzchnię płytek powinno się stwierdzić czy płytki na całej powierzchni wyklejone są jednorodnie pod względem wypełnienia klejem przestrzeni podpłytkowej. Wykonując „odkrywki” należy upewnić się, że wyklejone płytki na całej powierzchni przylegają do podłoża z należytą siłą. Dopiero po zbadaniu istniejącej powierzchni płytek i jej odpowiednim stanem można podjąć decyzję o wyklejaniu nowych płytek na istniejącym podłożu. Wyklejając płytki na istniejącej okładzinie trzeba uwzględnić różnice poziomów podłoża w porównaniu do przylegających pomieszczeń, gdzie mogą lub muszą być inne rozwiązania powierzchniowe o innych wysokościach.
Wyklejając płytki na istniejących płytkach musimy wziąć pod uwagę, że wysokość pomieszczenia zmniejszy się nie tylko o grubość nowej płytki, lecz o wysokość kleju. Należy uwzględnić wysokość innych dodatkowych warstw opcjonalnie koniecznych, jak izolacja podpłytkowa w pomieszczeniach mokrych lub warstwa wylewki wyrównująca ewentualne zbyt duże nierówności na istniejącej okładzinie. Wykonując nową okładzinę ceramiczną na istniejącej można zastosować odpowiednie maty oddzielające, tworzące membranę odcinającą od istniejącej okładziny lub równocześnie wygłuszające odgłosy, uzyskując zwiększony komfort korzystania z nowej powierzchni okładziny.Po zbadaniu i akceptacji istniejącej okładziny ceramicznej pod względem możliwości wyklejenia kolejnej warstwy płytek, istniejącą okładzinę należy gruntownie oczyścić i osuszyć. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, spodziewanych obciążeń mechanicznych czy wodnych, na oczyszczoną powierzchnię należy nanieść odpowiedni środek gruntujący lub zaprawę sczepną. Zastosowanie odpowiednich środków lub zapraw sczepnych zwiększa mechaniczną przyczepność klejów o podwyższonych parametrach, lub innych przewidzianych wcześniej warstw jak np. uszczelnienie podpłytkowe.

Chemia budowlana - Wyklejanie płytek na płytki według BASF
Zastosowanie nawet bardzo dobrych klejów cementowych na gładkich i niechłonnych, istniejących okładzinach bez odpowiedniego środka zwiększającego przyczepność mechaniczną kolejnych warstw lub bezpośrednio zaprawy klejowej, może skutkować zbyt słabym i nietrwałym połączeniem wyklejanych płytek. Wynika to z faktu, że kleje cementowe przewidziane są do podłoży wykazujących pewną chłonność i szorstkość. Stare okładziny ceramiczne są z reguły gładkie i niechłonne, co skutkuje słabszą siłą przylegania kleju do istniejącej okładziny. Poprzez zastosowanie odpowiedniego środka polepszającego przyczepność mechaniczną, wyklejanie płytek na istniejących płytkach jest pewniejsze i bardziej trwałe.

Marek Kędzierski, menedżer produktu, BASF Polska, Dział EB/Chemia Budowlana
Przeczytaj również: Kuchenne aranżacje z Soudal
Autor: BASF - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt