chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Detal indywidualista. Łazienka na tip-top.

Detal indywidualista. Łazienka na tip-top.

14.12.2010
O charakterze łazienki decydują szczegóły. Warto postawić zatem na detale, które nadadzą jej indywidualny charakter i nietuzinkowy wygląd. Ważne jest, aby przy ich doborze nie przesadzić z ilością i różnorodnością, bo szczegóły powinny podkreślać styl wnętrza, a nie dominować.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Do nabycia są gotowe aranżacje, w których płytki zestawione kolorystyczne, uzupełnione dekorami, tak są zaprojektowane, że tworzą kompozycje. Można jednak zdać się na swój smak i pomysłowość i stworzyć łazienkę we własnym stylu..

Subtelny dekor


Obecnie dominują dekory o formach prostych oraz delikatnych pastelowych kolorach. Stanowią one subtelne podkreślenie walorów okładziny. Do wyboru są płaskie elementy ceramiczne o różnorodnej fakturze, zdobione grafiką, oraz wypukłe listwy ceramiczne, szklane czy metalowe. Najczęściej płytki i dekory z tej samej rodziny któryś z wymiarów mają identyczny, więc ułożone obok siebie, bez problemu się dopasowują. Ornamenty mogą być układane w wyszukane kompozycje. Mogą też tworzyć proste szlaczki.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Mozaika własnej roboty


Elementy dekoracyjne, dla przykładu ramę lustra czy nawet scenkę rodzajową, można wykonać z własnoręcznie zrobionej mozaiki. Otrzymamy ją z potłuczonych różnokolorowych płytek ceramicznych. Kompozycja z nieregularnych odłamków o poszarpanych brzegach da ciekawy efekt. Przede wszystkim jednak, mozaika własnej produkcji przyciągać będzie uwagę swoją niepowtarzalnością i oryginalnością. Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto dokładnie zaplanować jej kompozycję i rozmieszczenie, tak aby w miejscach najlepiej widocznych była umieszczona główna kompozycja. Mozaikę układa się tak samo, jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności.

Cokół, co dzieli lub łączy


W łazienkach w stylu klasycznym nie może zabraknąć takich detali, jak cokół, gzyms czy listwy dekoracyjne. Choć podłoga w łazience nie musi wykończeniem różnić się od ścian, wielu jest zwolenników zachowania wyraźnej granicy pomiędzy tymi płaszczyznami. Pomoże w tym cokół. Trzeba przyznać, że i w nowoczesnych wnętrzach element ten nie został całkowicie wyeliminowany. Ten pas płytek u dołu ściany może być akcentem wyraźnie rozdzielającym płaszczyzny, ale może też je harmonijnie i estetycznie łączyć. W przypadku, gdy ściany są otynkowane, będzie chronić ich dolną część.

Zaprawy specjalistyczne


Wybór zaprawy do klejenia płytek, ceramicznych, dekorów lub mozaiki zależy od rodzaju płytki oraz podłoża. Najczęściej zaleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności (C2). Na szczególną uwagę zasługują kleje: Atlas Plus, Atlas PROgres Elastyk, a do dużych płytek: Atlas Plus Mega, Atlas PROgres Mega. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć np. kleju Atlas Plus Biały, Atlas PROgres Standard Biały produkowanych na bazie białego cementu. Zawsze należy pamiętać o wypełnieniu dylatacji konstrukcyjnych i roboczych silikonami, np. Silikonem Atlas Artis. Zaś spoiny między płytkami wypełniamy np. Fugą Atlas Artis.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Chemia budowlana - Detal indywidualista. Łazienka na tip-top.
EKSPERT RADZI
Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

Dodaj błysk


Interesującym elementem dekoracyjnym w łazience, może być brokatowa fuga Atlas Artis Style. Dzięki niej można stworzyć spoinę, mieniącą się tysiącem świetlnych refleksów. Jest ona młodszą siostrą matowej fugi Atlas Artis. Dzięki temu unikatowemu duetowi uzyskamy okładzinę w niepowtarzalnym stylu.

Intensywność efektu brokatowego fugi zależy od rodzaju światła, jakie pada na fugę, od jego natężenia i kąta padania, a także od szerokości spoiny i miejsca, gdzie znajduje się okładzina ceramiczna. Inaczej prezentuje się on na ścianach, inaczej na podłodze. Najlepiej widoczny jest przy oświetleniu punktowym, w świetle dziennym nabiera delikatności. Zawsze jednak ten efekt jest niezwykły!
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt