chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Mapei - System montażu okładziny ceramicznej na podłożach drewnianych lub

Mapei - System montażu okładziny ceramicznej na podłożach drewnianych lub drewnopochodnych

07.06.2010
Podłoża drewniane (np. stare deski) i drewnopochodne (np. płyta wiórowa, płyta OSB) należą do tak zwanych podłoży trudnych. Są podatne na odkształcenia, wrażliwe na wilgoć oraz wymagają właściwej techniki montażu, jeśli mają stanowić stabilną podstawę pod montaż okładzin ceramicznych.

Chemia budowlana - Mapei - System montażu okładziny ceramicznej na podłożach drewnianych lub drewnopochodnych
REKLAMA:


Szczególnego znaczenia nabiera w takich sytuacjach dobór odpowiedniego kleju, który uwzględniać musi wymagania związane z:
• wyżej wspomnianymi właściwościami podłoża,
• miejscem stosowania okładziny (ściana czy podłoga),
• przewidywanymi obciążeniami oraz formatem płytek,
• tym, czy podłoże wymaga wyrównania, czy też możemy przystąpić do natychmiastowego montażu.

Do montażu płytek na równych podłogach drewnianych lub drewnopochodnych stosować można zarówno kleje poliuretanowe (np. KERALASTIC klasy R2), jak i wysokoodkształcalne (czyli przenoszące odkształcenia ≥ 5 mm) cementowe zaprawy klejące klasy C2/S2 np. KERAQUICK + LATEX PLUS.

Klej poliuretanowy daje niewielkie możliwości niwelowania nierówności w podłożu, ale za to jego bardzo wysoka przyczepność i elastyczność gwarantują trwałość posadzki ceramicznej nawet przy intensywnym użytkowaniu i znacznym obciążeniu konstrukcji.Wybór rozwiązania cementowego wiąże się z określeniem wrażliwości podłoża na wilgoć (niektóre z podłoży drewnianych lub drewnopochodnych wymagają wcześniejszego zaimpregnowania specjalnym preparatem gruntującym), ale daje możliwość korekty ewentualnych nierówności podłoża. Do wyrównywania ubytków i miejscowego szpachlowania podłoży drewnianych idealnie nadaje się zaprawa naprawczo-szpachlowa NIVORAPID + LATEX PLUS.

Do montażu płytek niewielkiego formatu na ścianach, które nie są mocno obciążone, standardowo stosuje się gotowe do użycia kleje akrylowe np. ADESILEX P22 klasy D1TE. W szczególnych sytuacjach (np. w miejscach, gdzie ważne jest, by wilgoć z powierzchni między płytkami nie wnikała w podłoże) warto wybrać kleje poliuretanowe (np. KERALASTIC T klasy R2T).

Zaprawy do spoinowania płytek na podłożach drewnianych i/lub drewnopochodnych powinny cechować się, oprócz wysokiej przyczepności, również wysoką wytrzymałością na zginanie i zdolnością do kompensowania naprężeń.

Rozwiązanie standardowe:


1. Izolacja przeciwwilgociowa podłoża
Grunt, Klej poliuretanowy lub wysokoodkształcalna zaprawa klejąca

Keralastic/Keralastic T - Wysokoelastyczny i wysokowydajny, dwuskładnikowy klej poliuretanowy o wysokiej przyczepności do trudnych podłoży (np. metal, drewno, PVC, szkło). Do montażu płytek ceramicznych, gresu, kamienia naturalnego i mozaiki szklanej.
Keralastic T – nadaje się również do stosowania na podłożach pionowych.

Zaprawa do spoinowania
Keracolor FF - Cementowa zaprawa do spoinowania okładzin ceramicznych (szerokość szczelin od 0 do 6 mm), o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia DropEffect®.
Fugolastic - Płynna domieszka na bazie polimerów syntetycznych do stosowania w celu poprawy parametrów zaprawy do spoinowania Keracolor FF.

Uszczelniacz do narożników i dylatacji
Mapesil AC - Bezrozpuszczalnikowy uszczelniacz silikonowy, odporny na pleśń, dostępny w 30 kolorach oraz bezbarwny.

Rozwiązanie szybkie:


1. Izolacja przeciwwilgociowa podłoża
Grunt:

Eco Prim T - Uniwersalny, akrylowy, bezrozpuszczalnikowy preparat gruntujący, charakteryzujący się bardzo niską emisją lotnych substancji organicznych (VOC), do stosowania
na podłożach chłonnych i niechłonnych.

2. Montaż okładzin ceramicznych
Klej poliuretanowy lub wysokoodkształcalna zaprawa klejąca

Keraquick - Odkształcalna, tiksotropowa, szybkowiążąca i szybkoschnąca, cementowa zaprawa klejąca o wysokich parametrach. Do montażu płytek ceramicznych, gresu i kamienia naturalnego, również o dużych formatach, wewnątrz i na zewnątrz.
Keraquick + Latex Plus - Klej Keraquick zmieszany z Latex Plus (zamiast z wodą), staje się wysokoodkształcalną, szybkowiążącą klejącą (klasa S2 wg normy EN 12004).

Zaprawa do spoinowania
Ultracolor Plus - Elastyczna, szybkowiążąca i szybkoschnąca, odporna na ścieranie cementowa zaprawa do wypełniania szczelin od 2 do 20 mm, bez plam i wykwitów, o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia DropEffect® oraz w technologii BioBlock®, zapobiegającej rozwojowi grzybów i pleśni. Dostępna w 30 kolorach.

Uszczelniacz do narożników i dylatacji
Mapesil AC - Bezrozpuszczalnikowy uszczelniacz silikonowy, odporny na pleśń, dostępny w 30 kolorach oraz bezbarwny.


Adesilex P22
Wysokoodkształcalny, gotowy do użycia, dyspersyjny klej do płytek ceramicznych małego i średniego formatu.
Do klejenia wewnątrz pomieszczeń każdego rodzaju płytek ceramicznych i gresowych, na wszystkich podłożach tradycyjnych, w tym na podłożach odkształcalnych np. płyty kartonowo-gipsowe dostatecznie mocno związane z podłożem oraz podłoża drewniane i drewnopochodne.


Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt