chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Taśmy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » taśmy, folie, siatki » Prawidłowa hydroizolacja pomieszczeń w gruncie (piwnice, garaże, pomieszczenia

Prawidłowa hydroizolacja pomieszczeń w gruncie (piwnice, garaże, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie)

11.03.2019
Wymagania stawiane podłogom w strefach o zwiększonej wilgotności, takich jak garaż, czy piwnica to standardy zabezpieczające całą konstrukcję budynku przed niszczycielskim działaniem wilgoci.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Zastosowanie nieodpowiednich materiałów lub nienależycie wykonane prace mogą bardzo szybko doprowadzić do przenikania wody do pomieszczeń i wnikania jej w elementy konstrukcyjne obiektu. Czym więc i w jaki sposób prawidłowo wykonać hydroizolację takiego pomieszczenia?

Niebezpieczna wilgoć i woda dla pomieszczeń w gruncie


Chociaż wilgoć zagraża budynkowi ze wszystkich stron w postaci opadów deszczu i śniegu, to jednak największe obawy wiążą się z wodą w gruncie. Kluczowa jest więc hydroizolacja już na etapie wykonywania podłóg w strefach o zwiększonej wilgotności, czyli w garażu, piwnicy oraz znajdującym się bezpośrednio na gruncie pomieszczeniu gospodarczym.Stosowane materiały budowlane wymagają wsparcia przed wilgocią, która niszczy ich strukturę i wywołuje korozję. Tworzy też na nich środowisko, w którym rozmnażają się chorobotwórcze bakterie. Woda przenikająca z gruntu do piwnicy lub garażu ułatwia rozwój licznych mikroorganizmów - grzybów i pleśni, prowadzących do nieprzyjemnego zapachu, ale też do poważnej korozji elementów budynku.

Hydroizolacje mineralne i bitumiczne na zewnątrz


Jak więc uniknąć niebezpieczeństwa związanego z przenikaniem wody? W opisywanych pomieszczeniach wykonywane są na ogół podłoża betonowe. Podstawą zabezpieczenia takiego rozwiązania jest prawidłowe wykonanie hydroizolacji zewnętrznej. Podobnie, jak w przypadku ścian fundamentowych, polecanym i pewnym rozwiązaniem, jest zastosowanie w garażu lub piwnicy masy bitumicznej (tzw. KMB).

Jak poprawnie wykonać posadzkę w garażu lub piwnicy?
1. Hydroizolacja podłoża


Do wykonania hydroizolacji poziomej zastosuj polimerowo-bitumiczną masę uszczelniającą weber.tec Superflex 10. Ważną zaletą tych mas jest całkowity brak rozpuszczalników, dzięki czemu mogą stykać się z izolacją termiczną ze styropianu.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

2. Izolacja termiczna


Opcjonalnie – ułóż płyty izolacyjne ze styropianu ekstrudowanego (XPS) np. XPS 300 o grub. 10 cm. Styrodur jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały na ściskanie.

3. Wykonaj dylatacje obwodowe


Wokół istniejących ścian, słupów, rur wykonaj dylatację obwodową z elastycznej pianki.

4. Ułóż folię budowlaną


Na izolacji termicznej układa się 2 warstwy folii PE o grubości min. 0,2 mm. Zadaniem folii jest stworzenie warstwy rozdzielającej oraz warstwy poślizgowej dla nośnej płyty posadzki.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

5. Wykonaj posadzkę


Jeśli wykonujesz jastrychy w całym budynku w tym samym czasie, korzystając np. z miksokreta, pamiętaj, że ta w garażu powinna mieć większą wytrzymałość. Jest to zazwyczaj trudne do osiągnięcia w miksokrecie, dlatego rekomendujemy wykorzystanie szybkowiążącego spoiwa weberfloor FIBROCEM, które może być mieszane z kruszywem w szerokim zakresie proporcji od 1:6 do 1:12. Z wykorzystaniem spoiwa weberfloor FIBROCEM można przygotować jastrychy zarówno do części mieszkalnych jak i do garażu.

Jeśli masz już jastrych w całym domu, a chciałbyś tylko wykonać podłogę w jednym pomieszczeniu, możesz zastosować gotową mieszankę, np. weber.floor 1000 lub weber.floor RAPID.

REKLAMA:

6. Hydroizolacja podpłytkowa


Do wykonania hydroizolacji podpłytkowej, która chroni jastrych przed wnikaniem wody i innych cieczy, zastosuj mikrozaprawę uszczelniającą webertec Superflex D3. Jest to dwuskładnikowa mikrozaprawa hydroizolacyjna na bazie cementu, wyselekcjonowanego kruszywa, specjalnych dodatków oraz wodorozcieńczalnych żywic syntetycznych.Podłoże musi być czyste, nośne i stabline, wolne od oleju i tłuszczu. Bardziej chłonne podłoża zagruntuj preparatem weber PG212. Co ważne, webertec Superflex D3 zastosujesz zarówno na jastrychu cementowym jak i anhydrytowym.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Aplikacja mikrozaprawy jest bardzo prosta. Po wymieszaniu dwóch składników w stosunku 1:1, w trudniej dostępnych miejscach zaprawę nanieś pędzlem, na dużych możesz użyć wałka.

Zaprawę rozprowadź w dwóch warstwach po ok. 1 mm grubości każda.

7. Przyklejanie płytek


Do przyklejania płytek należy zastosować wysokoelastyczną, odporną na zwiększone obciążenia mechaniczne i termiczne, zaprawę klejącą weber ZP418.

https://www.pl.weber/prawidlowa-hydroizolacja-pomieszczen-w-gruncie-piwnice-garaze-pomieszczenia-gospodarcze-kotlownie

Autor: WEBAC - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Taśmy, folie, siatki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt