chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Renowacje i ochrona Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » renowacje » Jak usunąć stare powłoki malarskie?

Jak usunąć stare powłoki malarskie?

24.02.2015
Usuwanie starych powłok malarskich z mebli czy elementów z metali żelaznych nie jest łatwym zadaniem. Schody zaczynają się, gdy chcemy usunąć farbę ze skomplikowanych powierzchni, np. dekorów oraz trudno dostępnych miejsc – kątów i łączeń. Którą spośród możliwości: opalarkę, papier ścierny czy usuwacz chemiczny, wybrać?

Chemia budowlana -  Fot. Bondex
Fot. Bondex
Elementy drewniane czy z metali żelaznych ze starymi, nieco skorodowanymi powłokami i zszarzeniami przygotowuje się do renowacji przez usunięcie zniszczonych warstw.

Do oczyszczenia powierzchni stosuje się opalarkę, środki chemiczne zmiękczające i odspajające stare powłoki oraz narzędzia mechaniczne – szlifierkę lub papier ścierny. – Opalarka, tak jak i szlifierka, dobrze sprawdzą się w przypadku usuwania starych powłok farby z dużych powierzchni płaskich. Jednak korzystanie z nich wymaga dużo wprawy i uwagi. Osobom, które wolą bardziej przystępne, wygodniejsze i skuteczne środki polecam usuwacz chemiczny taki jak Usuwacz Uniwersalny marki Bondex – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – Jest to żelowy preparat przeznaczony do usuwania starych powłok malarskich z wszelkich podłoży takich jak np.: drewno, metale żelazne, beton, kamień czy glazura. Co ważne, nie niszczy powierzchni, więc z powodzeniem sprawdza się podczas odnawiania starych mebli, zwłaszcza takich, które nie mogą być narażone na bezpośrednie i mocne ścieranie starych warstw powłok np. zabytkowych mebli – uzupełnia Aneta Jarosz-Pałach.

REKLAMA:


Usuwacz Uniwersalny Bondex dzięki specjalnym właściwościom tiksotropowym nie kapie podczas stosowania, co ułatwia pracę. Ponadto nie zawiera szkodliwego chlorku metylenu. Produkt sprawdza się także podczas czyszczenia ozdób i skomplikowanych powierzchni, a nawet niesyntetycznych wałków i pędzli.

Chemia budowlana -  Fot. Bondex
Fot. Bondex

Zastosowanie usuwacza chemicznego


Usuwacz starych powłok, farb i lakierów, zalecany jest przede wszystkim do odnowienia małych,
a także trudno dostępnych i skomplikowanych powierzchni (np. okna, wszelkie łączenia i zakamarki). Skuteczność preparatu zależy od charakteru powłoki malarskiej, jak również i lakierniczej. Jeżeli powłoka pokryta jest kilkoma warstwami środka kryjącego, konieczne jest ponowne aplikowanie kolejnych warstw preparatu (zwykle jedna warstwa Usuwacza redukuje jedną warstwę środka kryjącego).

Każdorazowo przed zastosowaniem produktu zaleca się przeprowadzenie próby, aby sprawdzić,
jak drewno zareaguje na preparat. Usuwacz Uniwersalny Bondex nie nadaje się do podłóg aluminiowych, ocynkowanych, miedzianych, z tworzyw sztucznych i produktów syntetycznych. Produktu nie należy stosować na powierzchniach drewnianych wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Odpowiednia aplikacja


Grubą warstwę wymieszanego usuwacza należy nakładać za pomocą pędzla na czystą, suchą i zdrową powierzchnię, najlepiej poziomą. Po rozprowadzeniu żelu, preparat pozostawić na czas odpowiedni dla danego rodzaju wykończenia oraz jego właściwości fizycznych (wiek, grubość, rodzaj), tj. od 5 do 60 min. Po odczekaniu usunąć starą farbę za pomocą szpachelki lub twardej szczotki. Na metalach miękkich należy użyć delikatnej metalowej szczotki lub drobnych wiórów metalowych. W razie potrzeby czynności nakładania preparatu i usuwania starej powłoki powtórzyć 2–3 razy. Pozostałości preparatu oraz starej, pofałdowanej powłoki należy usunąć wilgotną szmatką lub szmatką nasączoną benzyną lakowaną. Przed nakładaniem warstwy wykończeniowej powierzchnia musi być czysta i sucha. Usuwacz stosować w temp. od 5°C do 25°C. Podczas stosowania zaleca się użycie rękawic i okularów ochronnych.

Usuwając stare powłoki malarskie przy pomocy Usuwacza Uniwersalnego możliwa jest kompleksowa renowacja mebli i narzędzi.

Źródło: Bondex

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Renowacje i ochrona

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt