chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Renowacje i ochrona Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » renowacje » Jak poradzić sobie z grzybem ściennym

Jak poradzić sobie z grzybem ściennym

02.04.2009
Jeżeli na elewacji twojego domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę, to możesz być pewien, że zaatakował ją grzyb. Niesie on ze sobą wiele zagrożeń: powoduje rozkład i odpadanie tynków, niszczy mury, drewno, a co najważniejsze – ma bardzo silne oddziaływanie alergenne. Dlatego walczyć z nim trzeba szybko i bezwzględnie.

Chemia budowlana - Nie należy wykonywać tynku na całej wysokości ściany bez wyodrębnienia tzw. cokołu. Fot. ATLAS
Nie należy wykonywać tynku na całej wysokości ściany bez wyodrębnienia tzw. cokołu. Fot. ATLAS
Wraz ze zmianami klimatycznymi – ciepłe zimy i wilgotne lata – oraz zanieczyszczeniem środowiska, a głównie kwaśnymi deszczami, zjawisko korozji biologicznej staje się coraz bardziej dokuczliwe. Przez korozję biologiczną budynków rozumie się różne formy niszczenia elementów budowli, wywołane działaniem organizmów żywych, tzw. szkodników biologicznych. Obok grzybów domowych i pleśniowych, takimi szkodnikami są również jednokomórkowe drożdże, glony oraz owady.
REKLAMA:


Przyczyny i ich usuwanie
Na korozję biologiczną najbardziej narażone są północne, słabo oświetlone elewacje. Powstawaniu jej sprzyja też bliskość drzew i krzewów oraz kurz komunikacyjny czy przemysłowy, zawierający związki organiczne, będące pożywką dla rozwoju glonów i porostów. Ponadto, na rozwój mikroogranizów wpływa podwyższona wilgotność powietrza, powodowana przez sąsiedztwo zbiorników wodnych. Wreszcie, skażenie mikrobiologiczne pojawia się tam, gdzie ujawniają się błędy wykonawcze na elewacji budynku, np. nierówne wykonanie ściany, błędy w ułożeniu cienkowarstwowych wypraw elewacyjnych, słabość zastosowanych materiałów elewacyjnych, czy nieszczelne pokrycia dachowe, rynny i rury spustowe.
Chemia budowlana - Jak poradzić sobie z grzybem ściennym
Zanim zabierzemy się do usuwania szkód, bezwzględnie należy ustalić przyczyny występowania warunków rozwojowych dla mikroorganizmów, a następnie je zlikwidować. Inaczej, wszystkie nasze wysiłki, zmierzające do pozbycia się glonów i grzyba, pójdą na marne. Budynek powinien zostać zabezpieczony przed napływem wody i wilgoci, o ile takie warunki występują. Należy więc naprawić pokrycia dachowe, rynny i rury spustowe, parapety, wykonać ewentualny drenaż i izolacje przeciwwilgociowe.

Z Mykosem na grzyby
Grzyb w budownictwie to wróg podstępny. Na elewacji najpierw pojawiają się kolonie glonów w postaci silnych wykwitów, tzw. zazielenień. Stanowią one podłoże do rozwoju pleśni i zagrzybień. Ich usuwanie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Brud, pył, odbarwienia należy usnąć stalowymi szczotkami. Jeżeli grzyb zakorzenił się głębiej, należy skuć tynk aż do cegieł, około 1 m poza zaatakowane miejsce.
W przypadku tynków cienkowarstwowych zazwyczaj wystarczające jest zmycie ciśnieniowe powierzchni wypraw. Przy silnych porażeniach i zatłuszczeniu elewacji, przed wykonaniem odkażenia, konieczne jest mycie wstępne z zastosowaniem detergentów. Tak przygotowaną powierzchnię dezynfekujemy środkiem grzybobójczym. Do tego celu świetnie nadaje się preparat Atlas Mykos. Jest on gotowy do użycia, więc nie należy go mieszać z innymi środkami oraz zagęszczać lub rozcieńczać. Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna: wałek, pędzel, metoda natryskowa. Ze względu na zróżnicowane fazy rozwoju grzybni i glonów należy nanieść preparat minimum dwukrotnie (najlepiej trzykrotnie) w kilkudniowym odstępie czasu. Atlas Mykos posiada Atest Higieniczny PZH.
W trakcie wykonywania prac konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed opadami atmosferycznymi, bądź szybkim wysuszeniem (powierzchnie nasłonecznione).

Chemia budowlana - Jak poradzić sobie z grzybem ściennym
Impregnujemy i malujemy
Po 48 godzinach warto zabezpieczyć podłoża mineralne silikonowym środkiem hydrofobizującym Atlas Silstop, który zapewni wysoki poziom przepuszczalności gazów i małą nasiąkliwość wodą. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia jest odporna na temperatury od –20 do + 80?C.
Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, tj. po ok. 6 godzinach – jeśli to konieczne – można ścianę pomalować, dobierając farby i podkłady do rodzaju podłoża. Najbardziej efektywne są farby silikonowe, np. Atlas Arkol N oraz silikatowe np. ATLAS Arkol SX. Zmniejszają one możliwość rozwoju mikroorganizmów, są paroprzepuszczalne i mało nasiąkliwe, a także zwiększają odporność na niekorzystne warunki środowiska.
Chemia budowlana - Jak poradzić sobie z grzybem ściennym
Piotr Dereń
GRUPA ATLAS


Bądź mądry przed szkodą
Skażeniu mikrobiologicznemu można zapobiec już na etapie projektowania budynku poprzez dobranie takich rozwiązań technicznych i materiałów, które gwarantują zabezpieczenie przed zawilgoceniem. Pamiętajmy, aby – w przypadku posadowienia budynku na gruntach gliniastych – zadbać o drenaż wokół budynku oraz właściwą izolację ścian. Nie należy wykonywać tynku na całej wysokości ściany bez wyodrębnienia tzw. cokołu, którego minimalna wysokość od poziomu terenu powinna wynosić 30 cm. Jest to obszar bardzo mocno narażony na kontakt z wodą, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami. Dlatego najlepiej wykończyć cokół tynkiem mozaikowym, np. Atlas Deko M, bądź obłożyć go ceramiką. Bardzo ważne jest uszczelnienie styków obróbek blacharskich, no i wreszcie – wybór odpowiednich farb, zapobiegających powstawaniu grzybów i glonów.

Fot. Atlas

www.chemiabudowlana.infoAutor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Renowacje i ochrona

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt