chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Renowacje i ochrona Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » renowacje » Jak wykonać przeponę poziomą przeciw wodzie podciąganej kapilarnie

Jak wykonać przeponę poziomą przeciw wodzie podciąganej kapilarnie

02.06.2010
Iniekcja przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie polega na nasączeniu pasa muru w całym jego przekroju takim środkiem, który spowoduje zahamowanie kapilarnego transportu wilgoci.

Chemia budowlana - Małgorzata Kłapkowska IZOHAN
Małgorzata Kłapkowska IZOHAN
Preparat iniekcyjny IZOHAN Wodochron można stosować w murach o stopniu zawilgocenia 45-75 % bez wstępnego osuszania muru. W przypadku wyższego zawilgocenia, konieczne jest wstępne osuszenie muru w strefie iniekcji (najlepiej gorącym powietrzem).
REKLAMA:


Przed zastosowaniem właściwego preparatu iniekcyjnego, wypełnia się większe pustki i rysy w murze. Należy to zrobić, ponieważ właściwy preparat czynny powinien rozprzestrzenić się w kapilarach, a nie wypełnić pustki w strukturze muru. W przeciwnym razie nie osiągniemy zamierzonego efektu.

W przypadku murów o grubości do 60 cm otwory wierci się z jednej strony muru, a końce otworów powinny być oddalony o 5-10 cm od przeciwległej powierzchni. W murach o szerokości powyżej 60 cm otwory wierci się na głębokość 2/3 grubości muru, najlepiej z obydwu stron. Otwory rozmieszcza się w jednym szeregu (odstęp między ich środkami wynosi 10-12,5 cm) lub w dwóch szeregach (szereg otworów górnych musi być przesunięty o połowę odstępu w stosunku do szeregu otworów znajdujących się poniżej). Pionowy odstęp między górnym a dolnym szeregiem nie może przekraczać 8 cm.

Chemia budowlana - Nawiercanie otworów. Fot. IZOHAN
Nawiercanie otworów. Fot. IZOHAN
Średnica otworów zależy od sposobu wtłaczania preparatu iniekcyjnego – w przypadku iniekcji bezciśnieniowej powinna wynosić 30 mm, przy iniekcji ciśnieniowej z reguły 10-20 mm. Generalnie, zaleca się nachylenie pod kątem 25o, tak aby otwory przechodziły przez co najmniej jedną warstwę spoiny. W cienkich murach otwory należy wiercić bardziej stromo (do 40o), w grubych bardziej płasko. Iniekcję bezciśnieniową wykonujemy, wlewając preparat IZOHAN Wodochron „mokre na mokre” i uzupełnia tak długo, aż nastąpi całkowite nasycenie muru. Zaleca się stosować przy tym specjalne pojemniki dozujące, umożliwiające lepszą kontrolę nasączania muru. Jeszcze lepsze efekty daje iniekcja ciśnieniowa – wtłaczanie preparatu pod ciśnieniem 5-10 atmosfer przez pakery niskociśnieniowe umieszczone w otworach iniekcyjnych.

Chemia budowlana - Otwory przygotowane do iniekcji dwurzędowej. Fot. IZOHAN
Otwory przygotowane do iniekcji dwurzędowej. Fot. IZOHAN
Chemia budowlana - Wlewanie preparatu iniekcyjnego do otworów. Fot. IZOHAN
Wlewanie preparatu iniekcyjnego do otworów. Fot. IZOHAN


Chemia budowlana - Rys. IZOHAN
Rys. IZOHAN
Przeczytaj również: Technika maszynowa Sto
Źródło: IZOHAN

Autor: Izohan - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Przeczytaj także:
Jesteś w dziale:

Renowacje i ochrona

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt