chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Renowacje i ochrona Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » renowacje » Taras i balkon - kompletne rozwiązania firmy Weber

Taras i balkon - kompletne rozwiązania firmy Weber

14.05.2010
Taras to cenione miejsce spędzania wolnego czasu, wypoczynku w ciepłe i słoneczne dni, umożliwiające kontakt z naturą oraz świeżym powietrzem. Dla użytkowników jest marzeniem, a dla wykonawców dużym wyzwaniem. Myśląc o tarasie należy pamiętać, że zarówno jego projekt jak i wykonanie, muszą spełniać określone standardy.

Żyjemy w strefie klimatycznej, w której od pewnego czasu normą stają się anomalia pogodowe. Nie dziwią nas już mrozy sięgające nawet -30°C ani upały nagrzewające okładziny tarasowe do kilkudziesięciu stopni, czyli duże i często gwałtowne zmiany temperatury.

Weber odpowiada na te wyzwania dostarczając kompletnych rozwiązań tarasowych, estetycznych, trwałych i bezpiecznych. Gwarantują one zachowanie pełnej szczelności balkonów i tarasów zlokalizowanych, zarówno nad pomieszczeniami jak i na gruncie. Eliminują problem „wykwitów” oraz odpadających od podłoża płytek.Istotą prawidłowego uszczelnienia jest staranne wykonanie wszystkich elementów systemu, który zagwarantuje, że płytki na balkonie i tarasie będą służyły latami.

Chemia budowlana - Taras i balkon - kompletne rozwiązania firmy Weber

Zakres prac obejmuje pięć obszarów:


I. Przygotowanie podłoża (opcja) lub jego naprawa:
Elementy niezwiązane z podłożem (np. płytki słabo trzymające się podłoża lub słaby jastrych) należy usunąć mechanicznie i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, wysuszyć podłoże zabezpieczając przed warunkami atmosferycznymi. Nierówności i zagłębienia w podłożu, niepełne spoiny, otwory itp. należy naprawić zaprawą cementową weber ZT601 weber ZT602 (do drobnych ubytków). Wystające, ostre krawędzie zeszlifować - zaokrąglić. W narożach wklęsłych wykonać wyoblenia o promieniu ok. 2 cm, stosując zaprawę cementową naprawczą weber ZT602.

Przygotowujemy warstwę sczepną z materiału weber.rep 751 i mocno wcieramy ją za pomocą pędzla lub szczotki w odpowiednio przygotowaną powierzchnię betonową. Taka warstwa gwarantowała będzie niezawodne powiązanie jastrychu spadkowego z podłożem.Nowy podkład wykonujemy z gotowej zaprawy weber.floor RAPID, układamy go z ok. 2% spadkiem (na zewnątrz tarasu). Podkład należy dylatować z zachowaniem pól o maksymalnej powierzchni 9 m2 (ok. 3x3 m) oraz przenosząc - powielając dylatacje konstrukcyjne budynku. Dylatacje należy przenieść z „poziomu” jastrychu na wszystkie następne warstwy.

II. Zabezpieczenie dylatacji oraz naroży:
Szczelinę dylatacyjną zabezpieczamy taśmą uszczelniającą weber.tec 828 nadając jej kształt litery U i zatapiając zaprawą uszczelniającą weber.tec Superflex D2 lub weber.tec 824. Następnie w szczelinę wkładamy sznur dylatacyjny o odpowiedniej grubości. W narożniki wklejamy taśmę uszczelniającą weber.tec 828.

III. Nakładanie warstwy hydroizolacyjnej:
Przed nałożeniem mikrozaprawy uszczelniającej weber.tec 824 lub weber.tec Superflex D2 podłoże należy zwilżyć czystą wody, bez zostawiania kałuż (do zmatowienia powierzchni). Zaprawę - szlam nakładamy obficie, wcierając pędzlem intensywnie w podłoże, aby na powierzchni powstała szczelna powłoka. Kompletną izolację stanowią dwie warstwy. Po 24 godzinach od nałożenia zaprawy można przystąpić do układania płytek.
Przeczytaj również: Klejenie na metalu według Mapei
IV. Układanie okładziny ceramicznej:
Należy pamiętać, że płytki na taras powinny być odpowiedniej klasy twardości i ścieralności oraz mrozoodporne. Do układania (klejenia) płytek na tarasach stosujemy kleje elastyczne o podwyższonej przyczepności (C2 wg normy PN-EN 12004). Niezastąpiony w tej sytuacji będzie jeden z bezpyłowych klejów np. weber ZP414 lub weber ZP418. Dzięki nowatorskiej recepturze zredukowano pylenie tych zapraw podczas transportu, składowania i mieszania, co znacznie poprawia komfort i higienę pracy.

Zaprawę nanosimy na podłoże gładką krawędzią pacy, a następnie równomiernie rozprowadzamy krawędzią zębatą. Suche i czyste płytki układamy na zaprawę przed pojawieniem się matowego „naskórka”. Czas schnięcia otwartego (czyli od nałożenia na podłoże do położenia płytek) dla zaprawy weber ZP414 wynosi ok. 30 min. Płytki przyklejamy przyciskając mocno do warstwy zaprawy lekko je jednocześnie przesuwając, co ułatwimy sobie nakładając cienką warstwę zaprawy także na spody płytek. Ułożenie płytek możemy korygować jeszcze przez ok. 20 minut. Nie należy układać płytek na styk. W zależności od wielkości płytek, potrzeb i upodobań estetycznych, pozostawiamy spoiny odpowiedniej szerokości stosując krzyżyki dystansowe. Płytki spoinujemy po 24 godzinach.

REKLAMA:

V. Spoinowanie okładziny ceramicznej:
Do spoinowania używamy zaprawy fugowej o podwyższonych parametrach (CG2 wg. PN-EN 13888) weber.fug 877. Wypełniane spoiny, jak i cała powierzchnia fugowanej okładziny ceramicznej, powinny być czyste i suche. Połączenia ścian, ścian z podłogą, oraz przeniesione dylatacje (w tym samym miejscu, co w podkładzie podłogowym), wypełniamy silikonem sanitarnym. Świeże zabrudzenia zaprawą zmywamy wodą, stwardniałe usuwamy mechanicznie. Ważne! Należy pamiętać, że w przypadku tarasów spoina powinna mieć co najmniej 4 mm szerokości.https://www.pl.weber/

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Renowacje i ochrona

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt