chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Renowacje i ochrona Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » renowacje » Hydroizolacja łazienki czyli 6 złotych zasad

Hydroizolacja łazienki czyli 6 złotych zasad

20.02.2017
Czynności, które wykonuje się w łazience (kąpiel, mycie, suszenie bielizny itp.) związane są z obecnością wody, wilgoci i pary wodnej, co determinuje konieczność wykonania skutecznej hydroizolacji. Stanowi ona nie tylko ochronę samej łazienki, ale również sąsiadujących z nią pomieszczeń.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

1. Zobacz w jaki sposób działa woda


Strefy w łazience można podzielić na wilgotne i mokre. Za te ostatnie uważa się obszary bezpośrednio narażone na kontakt z wodą, czyli część podłogi z wywinięciem minimum 10 cm na ściany pionowe oraz okolice prysznica, wanny, umywalki itp. Do drugiej strefy należą powierzchnie, które mogą chłonąć wilgoć z powietrza. W obydwu wypadkach najlepszą ochroną powierzchni jest prawidłowa hydroizolacja, której towarzyszy sprawna i skuteczna wentylacja.

2. Wybierz skuteczny sposób izolacji


Pierwszą barierą chroniącą przed wilgocią jest okładzina ceramiczna, ktróra nie stanowi jednak powłoki wodoszczelnej, czyli nie zabezpiecza przed przedostawaniem się wody pod powierzchnię płytek. Okładzina, choć sama w sobie odporna na wilgoć, nie tworzy zabezpieczenia całego podłoża przed działaniem wody, głównie z uwagi na konieczność wykonania fug. Zatrzymanie wody na wierzchu okładziny ceramicznej jest ważne ze względu na osłonięcie części konstrukcyjnej stropu/ściany przed działaniem wilgoci, jednak pełną ochronę wodoszczelną zapewni jedynie prawidłowo wykonana hydroizolacja podpłytkowa.
REKLAMA:


3. Przygotuj podłoże do hydroizolacji


Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono czyste, nośne, stabilne, wolne od oleju, tłuszczu, luźnych i niezwiązanych cząsteczek, a więc wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność. Ta zasada dotyczy także mleczka cementowego, które należy mechanicznie usunąć z górnej części jastrychu cementowego. Jeśli na powierzchni wystepują spękania lub rysy, należy je wypełnić (zamknąć) i wygładzić. Ewentualne ubytki uzupełnia się za pomocą odpowiednich dla danego podłoża zapraw.

4. Zadbaj o uszczelnienie newralgicznych miejsc


Jednym z ważniejszych etapów wykonywania izolacji jest prawidłowe uszczelnienie styków między podłogą a ścianą, które zabezpiecza się wklejając wzdłuż obwodu pomieszczenia taśmę uszczelniającą. Również zewnętrzne i wewnętrzne narożniki łazienki oraz przejścia dla rur należą do miejsc, które należy potraktować ze szczególną dokładnością. Do uszczelnienia tych punktów zaleca się stosowanie specjalnych mankietów uszczelniających.

5. Układaj izolację zgodnie z instrukcją


Po przygotowaniu podłoża wykonawca powinien przystąpić do jego zagruntowania. Pod izolację podpłytkową często stosuje się systemowy grunt (koniecznie trzeba go zastosować przy podłożach bardzo chłonnych, np. gipsowych), który zarówno ujednolici i zmniejszy chłonność podłoża, jak i poprawi przyczepność izolacji. Nie rozpoczynamy następnego etapu prac dopóki grunt całkowicie nie wyschnie – w tej kwestii należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Aplikacja izolacji podpłytkowej powinna następować w dwóch warstwach, które nakładane są prostopadle względem siebie. Mamy wtedy gwarancję, że grubość izolacji będzie właściwa, a od tego zależy jej skuteczność. Prace należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta i z zachowaniem odpowiednich przerw technologicznych – druga warstwa izolacji powinna być nałożona na wyschniętą pierwszą warstwę. Do układania okładziny ceramicznej (przy zastosowaniu kleju o odpowiedniej klasie) również przystępujemy dopiero wtedy, gdy wyschnie cała izolacja. Przyspieszanie prac może spowodować brak szczelności zarówno warstwy izolacyjnej, jak i całej posadzki.

6. Działaj systemowo


Prawidłowo wykonana izolacja powinna tworzyć bezspoinową powłokę chroniącą konstrukcję podłogi przed wnikaniem wilgoci. Stworzenie takiej osłony wymaga zastosowania nowoczesnych systemów, w skład których wchodzą zarówno materiały przeznaczone do wykonywania izolacji powłokowych, jak i produkty towarzyszące. Kompleksowe wykorzystanie systemów izolacyjnych daje gwarancję skuteczności i trwałości wykonanych prac.

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.1)

Jesteś w dziale:

Renowacje i ochrona

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt