chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Aceton i jego zastosowanie

Aceton i jego zastosowanie

04.01.2016
Panie znają go jako składnik zmywacza do paznokci, panowie zmywają nim farby lakiernicze. Aceton to rozpuszczalnik o szerokim zastosowaniu.

Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr
Aceton to bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu. W profesjonalnym zastosowaniu służy do osuszania oraz mycia szkła laboratoryjnego, sporządzania klejów celulozowych czy produkcji środków wybuchowych. W dziale chemii budowlanej nadaje się do odtłuszczania powłok przed ich malowaniem bądź klejeniem, usuwania świeżych plam po farbie bądź wosku, a także do mycia pędzli po malowaniu.

Odtłuszczać powierzchnie i przedmioty można na różne sposoby. Jeden z nich polega na wlaniu acetonu do szklanego pojemnika i zanurzeniu przedmiotu w cieczy. Po krótkiej chwili przedmiot należy wyciągnąć i przetrzeć suchą szmatką. Drugi sposób to naniesienie rozpuszczalnika bezpośrednio na powierzchnię przy pomocy suchej szmatki.

W przypadku, gdy aceton stosowany jest jako domowy rozpuszczalnik, nada się do:
- tworzyw sztucznych (można nim czyścić okna PVC);
- lakierów;
- tłuszczy i olei.
REKLAMA:

Jeśli chodzi o farby należy pamiętać o tym, że aceton może powodować matowienie powłoki lakierniczej. Jak każdy rozpuszczalnik aceton ma to do siebie, że stosowany w nadmiarze będzie powierzchniom szkodzić. W przypadku oblania acetonem powierzchni drewnianej należy go jak najszybciej zetrzeć, najlepiej bibułą, a następnie oblane miejsce natrzeć wacikiem nasączonym benzyną ekstrakcyjną. Nie zaszkodzi również wtarcie w drewno kilku kropli olejku tekowego. Na sam koniec należy wetrzeć wosk i wypolerować mebel.

Aceton to związek silnie drażniący, niebezpieczny dla błon śluzowych i oczu. W kontakcie ze skórą powoduje jej wysuszenie. Duże ilości powodują podobne efekty jak przy wdychaniu. Aceton podrażnia skórę, wywołując jej zaczerwienienie. Przy częstym kontakcie ze skórą może wywołać zniszczenia struktury skóry, podobne do poparzeń. Jest również wysoce łatwopalny. Podczas wdychania powoduje podrażnienia układu oddechowego i oddziałuje na układ nerwowy. Przy pracach lakierniczych należy stosować okulary, rękawiczki, odzież oraz maseczki ochronne.

Marta Sobiecka

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt