chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Naprawa starego grobowca

Naprawa starego grobowca

12.10.2008
Proszę o poradę w sprawie naprawy starego grobowca, obłożonego płytkami z piaskowca. Płytki są zabrudzone i pokryte glonami. Kilka z nich jest ruchomych. Jakich materiałów należałoby użyć i w jaki sposób wykonać mam renowację – pyta pan Rafał Powalisz z Bądecza.

Chemia budowlana - Naprawa starego grobowca
Z glonami można się uporać, stosując preparat Atlas Mykos. Jest to koncentrat służący do usuwania tego typu mikroorganizmów. W zależności od potrzeb można go rozcieńczać, stosując zawsze na wysuszone podłoże. Po wyszorowaniu i usunięciu nalotów powierzchnię grobowca należy dokładnie zmyć wodą.
Jeżeli chodzi o ruchome płytki to trzeba „opukać” wszystkie płytki, by sprawdzić, które odspoiły się od podłoża. Specjalnym metalowym rylcem lub dłutkiem usuwamy fugę wokół obluzowanej płytki. Delikatnie ją podnosimy, uważając, by jej nie uszkodzić. Pozostałości zaprawy cementowej na wewnętrznej stronie płytki należy usunąć, pilnując, by płytka nie pękła. Następnie młotkiem i przecinakiem lub dłutem usuwamy przyklejoną zaprawę, starając się dotrzeć do starego podłoża, tak by wraz z płytką zmieściła się warstwa kleju. Na próbę wkładamy płytkę "na sucho" - musi ona schować się co najmniej 3 milimetry poniżej powierzchni okładziny. Dokładnie czyścimy miejsce po zaprawie. Na oczyszczone podłoże nanosimy pędzlem emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt, która je wzmocni i ograniczy jego chłonność. Po naniesieniu emulsji czekamy, aż wyschnie.
Do przyklejania płytek proponuję użyć zaprawy Atlas Tangres. Jest ona wykonana na bazie białego cementu, co nie jest bez znaczenia, ponieważ szary klej mógłby przebarwić kamienne płytki. Dodatkowym atutem tej zaprawy jest możliwość stosowania jej w warstwie od 4 do 5 mm. Dzięki temu jednocześnie można wyrównać podłoże i przykleić płytki. Atlas Tangres można stosować jedynie na powierzchniach poziomych. W przypadku konieczności przyklejenia płytek na powierzchni pionowej, proponuję użycie innego białego kleju - Atlas Karo. Można go stosować w warstwie od 2 do 5 mm. Każdą z proponowanych zapraw należy wymieszać z wodą w podanych na opakowaniach proporcjach. W przypadku użycia kleju Atlas Tangres najpierw należy wykonać warstwę kontaktową w postaci cienkiej powłoki z tejże zaprawy. Następnie zaprawę nakładamy na podłoże za pomocą szpachelki i rozprowadzamy z lekkim nadmiarem po jego całej powierzchni. Potem na warstwie kleju kładziemy płytkę – wystaje ona nieco ponad powierzchnię sąsiednich płytek. Przykładamy do niej krótką poziomnicę lub deseczkę i delikatnie dociskamy do podłoża, tak by płytka zrównała się z poziomem pozostałych. Po umocowaniu płytki usuwamy ze spoin wyciśniętą spod płytki zaprawę, a miejsce wokół przemywamy gąbką z wodą. W naroża płytki wkładamy krzyżyki dystansowe. Ponieważ klej musi schnąć przez co najmniej 24 godziny, a pogoda o tej porze roku jest niepewna, reperowane miejsce warto zabezpieczyć, przykrywając np. folią budowlaną. Podobnie postępujemy w przypadku kleju Atlas Karo.
Przeczytaj również: Renowacja nagrobków
REKLAMA:


Chemia budowlana - Naprawa starego grobowca
Końcowym etapem prac jest fugowanie. Suchą zaprawę do fugowania Atlas mieszamy z wodą. Gdy masa jest gotowa, wprowadzamy ją gumową packą w zwilżone wodą szczeliny. Po wstępnym zaschnięciu zaprawy – po ok. 15-20 minutach - zmywamy resztki fugi lekko wilgotną gąbką. Fuga schnie około dwóch dni. Zarówno nową fugę, jak i starą – po uprzednim starannym umyciu – dobrze jest zabezpieczyć przed zabrudzeniem emulsją, np. Atlas Delfin. Preparat ten nanosimy przy pomocy pędzelka tylko na spoinę. W przypadku świeżych fug taki zabieg jest możliwy dopiero dwa tygodnie po ich wykonaniu.
Silikonowy preparat Atlas Silstop zabezpiecza podłoża przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Zabezpieczona nim powierzchnia grobowca nie będzie przyciągać zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych będzie spływać swobodnie, dodatkowo oczyszczając powierzchnię grobowca.
Ze względu na specyfikę materiałów, wszystkie prace należy wykonywać w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza.

Małgorzata Piotrowska
GRUPA ATLAS
Fot. ATLAS.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt