chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Jak chronić i zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe

Jak chronić i zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe

14.09.2012
Drewniane meble ogrodowe są nieustannie narażone na niszczący wpływ warunków atmosferycznych. By mogły na dłużej zachować elegancki wygląd, niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Proces konserwacji można przeprowadzić samemu. Doskonale sprawdzi się tu Lazura Pro Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

Chemia budowlana - Fot. VIDARON
Fot. VIDARON
Lazura to środek, który dogłębnie chroni i zabezpiecza drewno. Dzięki dodatkowi Teflon® surface portector, preparat maksymalnie chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie, Lazura nadaje meblom atrakcyjny wygląd o subtelnym satynowym połysku.
REKLAMA:


Przed malowaniem


Lazura ma wydajność do 15 m²/L, dlatego pamiętajmy, aby przed malowaniem zaopatrzyć się w odpowiednią jej ilość. Przed rozpoczęciem pracy należy również przygotować niezbędne narzędzia oraz odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy malować. Warto też zgromadzić niezbędne akcesoria: rękawiczki ochronne, pędzle, gąbkę, papier ścierny (gramatury 150-200 oraz 320), stojak lub podpórkę, na której umieścimy malowane elementy oraz mieszadełko.

Chemia budowlana - Fot. VIDARON
Fot. VIDARON

Etap I – przygotowanie podłoża


Przed przystąpieniem do malowania właściwego, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnię drewna powinno się wygładzić papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy w zależności do stopnia nierówności (im bardziej nierówne, tym większa). Gramatura powinna wahać się od 150 do 200. W czasie szlifowania zadbajmy o wszystkie elementy, nawet te trudno dostępne – tak, aby cały obiekt był równomiernie przygotowany do malowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miejsca wypolerowanie mocniej dadzą jaśniejszy kolor lazury, a bardziej szorstkie – ciemniejszy. Przeszlifowaną powierzchnię należy odkurzyć z nagromadzonego pyłu.

Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być gładka, sucha i wolna od zanieczyszczeń. Miejsca zażywiczone i zatłuszczone trzeba przemyć benzyną ekstrakcyjną i przed przystąpieniem do dalszych prac – wysuszyć.
Chemia budowlana - Fot. VIDARON
Fot. VIDARON

Etap II – aplikacja pierwszej warstwy


Po otworzeniu pojemnika z Lazurą VIDARON, zadbajmy o to, aby dokładnie wymieszać jego zawartość. Malować możemy pędzlem lub tamponem. Wybór zależy od kształtu przedmiotu oraz naszych preferencji. Jeśli malujemy pędzlem, pamiętajmy, aby zastosować specjalny jego rodzaj, przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Warto też pamiętać, że warstwa naniesiona tamponem jest nieco cieńsza od powłoki naniesionej pędzlem. Zaletą metody tamponowania jest większy wpływ na równomierną aplikację Lazury i uzyskanie gładszej powłoki. Łatwiej nią wymalować trudnodostępne miejsca.

Lazurę nanosimy starannie i równomiernie. Po upływie około minuty od nałożenia preparatu trzeba rozetrzeć go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna (zapewni to jego równe nałożenie). Łączenie poszczególnych fragmentów malowanego przedmiotu wykonujemy na mokro, w czasie do 5 minut. Pomalowany element pozostawiamy do wyschnięcia 12 godzin.

Chemia budowlana - Fot. VIDARON
Fot. VIDARON

Etap III – aplikacja drugiej warstwy


Nim przystąpimy do nakładania drugiej warstwy, niezbędne jest tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Wykonujemy je po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy Lazury. Proces ten powinno się wykonać przy użyciu papieru ściernego o gradacji ok. 320. Dzięki temu, wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Nagromadzony pył usuwamy (najlepiej odkurzaczem).
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Czas schnięcia drugiej warstwy wynosi ok. 12 godzin.

Chemia budowlana - Fot. VIDARON
Fot. VIDARON

Po zakończeniu prac


Ostatnim etapem jest dokładne umycie i osuszenie narzędzi. Najlepiej użyć do tego rozcieńczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie płuczemy, osuszamy, a następnie odwirowujemy.

Dzięki zabezpieczeniu mebli ogrodowych Lazurą Pro Ochronno-Dekoracyjną VIDARON będziemy mogli cieszyć się nimi przez lata. Wymalowanie objęte jest 6‑letnią gwarancją. Film instruktażowy, pokazujący jak zaimpregnować drewnianą ławkę, znaleźć można pod adresem: http://youtu.be/cwdkfUL_6P0
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Autor: Vidaron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt