chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Płytki na stoliku. Jak wykonać

Płytki na stoliku. Jak wykonać

11.08.2009
Nawet najprostszy, nieciekawy stolik, można zamienić w oryginalny mebel, jakiego nie ma nikt. Przyozdobienie blatu płytkami jest proste i można wykonać to samemu. Odrobina twórczej inwencji oraz odpowiedni materiał zapewnią, że stół nada niepowtarzalny styl każdemu pomieszczeniu, bądź ogrodowi.

Chemia budowlana - Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni  i smaku. Fot. Shutterstock
Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni i smaku. Fot. Shutterstock

Na stabilnej podstawie


Wzór i styl, w jakim wykonany zostanie blat, to kwestia wyobraźni i smaku – można stworzyć misterną mozaikę w secesyjnym stylu, bądź prostą, bardziej nowoczesną powierzchnię. Zacząć trzeba zawsze od starannego przygotowania podłoża. Przede wszystkim należy zadbać o mocną, stabilną konstrukcję stołu. Dzięki niej nie narazimy ceramicznego blatu na odkształcenia, prowadzące do pękania fugi między spoinami, a w konsekwencji także do kruszenia się płytek. Stół musi być solidnie wykonany, by wytrzymać ciężar okładziny – na przykład płytek ceramicznych lub kamiennych.

REKLAMA:


Przyklejanie płytek


Wykonanie blatu z płytek o standardowych wymiarach nie powinno nastręczać trudności. Blat, przed ich położeniem, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany (np. z płyty OSB), należy pokryć podkładową masą akrylową Atlas Cerplast. Jest to preparat gruntujący i – dzięki zawartości kruszywa – nadający zagruntowanej powierzchni chropowatość, która zwiększa przyczepność zaprawy klejącej. Cerplast rozprowadza się równomiernie, wałkiem lub pędzlem.
Po około 6 godzinach od nałożenia, można przystępować do przyklejania płytek. W przypadku drewnianego stołu warto zastosować klej wysokoelastyczny Atlas Plus, a do klejenia płytek wykonanych z gresu, użyć można kleju Atlas Progres Elastyk o podwyższonej przyczepności. W przypadku zdobienia stolika mozaiką, należy dociąć płytki, według wzoru, specjalnymi szczypcami, pokryć osobno każdy element klejem Atlas Plus Biały i przykleić do blatu.

Do wyboru, do koloru


Spoinowanie okładziny można rozpocząć nie wcześniej niż po 24 godzinach od przyklejenia płytek. Spoiny należy wypełnić elastyczną, szybkowiążącą zaprawą do fugowania. Powinna ona być także mało nasiąkliwa, odporna na spękania, ścieranie i zabrudzenia. Takim preparatem jest Fuga Atlas Artis z innowacyjnym systemem Color Protect, gwarantującym przedłużoną trwałość koloru fugi. Odpowiednio przygotowaną zaprawę wprowadza się głęboko i szczelnie w spoiny za pomocą gumowej pacy. Bogata kolorystyka fugi (30 kolorów) daje ogromne pole do popisu, można dowolnie dobierać barwy zaprawy do okładziny. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie fugi epoksydowej Atlas Artis. Jej główną zaletą jest zerowa nasiąkliwość, co na stole ma niebagatelne znaczenie - nie wnikną w nią żadne zabrudzenia z soków, sosów itp.
Jeżeli kafle, którymi wyłożony jest blat, mają jednolity kolor, można dodać im blasku, stosując fugę Atlas Artis Style z efektem brokatowym. Efekt brokatowy nadaje spoinie niepowtarzalny dekoracyjny wygląd. Zależy on od rodzaju, natężenia i kąta padania światła. Najlepiej widoczny jest przy punktowym oświetleniu, ale także w słońcu. Natomiast przy rozproszonym świetle dziennym jest delikatniejszy. Im szersza spoina, tym efekt brokatowy staje się bardziej intensywny.

Chemia budowlana - Płytki na stoliku. Jak wykonać
Piotr Idzikowski,
GRUPA ATLAS

Sposób na krawędzie


Obrzeże stołu można wykończyć przy pomocy listew drewnianych lub aluminiowych, a przestrzeń między nimi a płytkami wypełnić trwale elastycznym silikonem Atlas Artis. Kolorystyka tego silikonu pokrywa się z paletą barw fugi Atlas Artis. Silikon należy nakładać równomiernie, wprowadzając go w spoinę z niewielkim nadmiarem, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Powierzchnię silikonu należy wyprofilować w ciągu 10-15 minut i wygładzić za pomocą szpachelki lub innego narzędzia zamoczonego w wodzie z niewielkim dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.4)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt