chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

23.08.2012
ETICS krok po kroku wg ROCKWOLL cz. I

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

9 krok Szpachlowanie otworów okiennych i drzwiowych i nakładanie siatki


Zaprawę zbrojącą należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy zbrojącej ZZ-ECOROCK Specjal W należy wyszpachlować wszystkie otwory okienne i drzwiowe (ościeża), a naroża ościeży dodatkowo zazbroić listwą narożną z siatką.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Nad narożami otworów okiennych i drzwiowych należy wtopić pod kątem 45° pasy siatki z włókna szklanego o wymiarach 35 x 20 cm, gdyż w miejscach tych powstają zwiększone naprężenia, które mogą przyczyniać sie do powstawania rys. W miejscach zatapiania pasów siatki zaprawę zbrojącą należy
silnie ściągnąć.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Sposób przyklejania siatki z włókna szklanego przy otworach okiennych i drzwiowych:
1. siatka z włókna szklanego (pas siatki dociąć do krawędzi narożnika),
2. kawałki siatki wzmacniającej naroża otworu,
3. narożnik ochronny z siatką z włókna szklanego.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

10 krok Wykonanie warstwy zbrojącej


Pierwszym etapem nałożenia zaprawy zbrojącej jest gruntowanie powierzchni wełny mineralnej cienką warstwą zaprawy zbrojacej gładką stroną pacy. Następnie nakładamy właściwą warstwę zaprawy za pomocą pacy zębatej o zębach 10 x 10 mm rozprowadzając ją równomiernie po powierzchni płyty.
Przeczytaj również: Styropian na ścianie
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
W równej grubości, świeżą warstwę zaprawy zbrojącej wtapiamy siatkę z włókna szklanego (od góry ku dołowi) na całej wysokości ściany, dbając o to, by siatka była naciągnięta i bez zagięć. Przed zatopieniem kolejnego pasa siatki ściągamy z poprzedniej warstwę zaprawy zbrojącej na szerokość zakładu min. 10 cm w celu wyeliminowania zgrubień na łączeniach. Na narożu zatapiamy siatkę równo z grzbietem listwy. Narożnik szpachlujemy pacą kątową. Po wyschnięciu zaprawy zbrojącej wystającą poza obrys listwy cokołowej siatkę obcinamy równo z dolną krawędzią.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

11 krok Nałożenie podkładu tynkowego


W normalnych warunkach pogodowych, po trzech dniach na suchą warstwę zbrojącą nakładamy jednowarstwowo za pomocą wałka lub pędzla podkład tynkarski PT−ECOROCK Grunt M pod wykończenie tynkami mineralnymi i silikonowymi, a PT−ECOROCK Grunt S-T pod wyprawy tynkarskie silikatowe. W przypadku tynków silikatowych lub silikonowych barwionych w masie należy stosować podkłady barwione w kolorze tynku.

12 krok Wykonanie zewnętrznego tynku mineralnego


Po wyschnięciu podkładu tynkarskiego (ale nie wcześniej niż po 24 godzinach) możemy przystąpić do nakładania tynku. Tynk należy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Tynk DR-ECOROCK M nakładamy pacą ze stali nierdzewnej, metodą „mokre na mokre”. Tynk BR-ECOROCK M nakładamy i ściągamy pacą z tworzywa sztucznego. Nastepnie nadmiar tynku ściągamy pacą pod kątem na grubość kruszywa. Po dokładnym ściągnięciu nadmiaru tynku przystępujemy do zacierania, pamiętając o wykonywaniu takich samych ruchów, by nie wystąpiły różnice w fakturze tynku. Powierzchnię należy strukturować w stanie mokrym pacą z tworzywa sztucznego. Tynk o strukturze baranka BR-ECOROCK M zacieramy ruchem kolistym. Tynk o strukturze drapanej DR-ECOROCK M zacieramy w kierunku pionowym, poziomym lub ruchem kolistym. W czasie procesu wiązania i schnięcia tynku należy chronić go przed bezpośrednim działaniem słońca, deszczu i wiatru. W okresach niższych temperatur, przy wysokiej wilgotności należy uwzględnić wydłużony czas schnięcia.
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II


13 krok Wykonanie tynku zewnętrznego barwionego w masie


Przed przystąpieniem do nakładania tynku zawartość każdego wiaderka ECOROCK Grunt S lub ECOROCK Grunt SIL należy wymieszać za pomocą wiertarki wolnoobrotowej w celu wyrównania konsystencji. 

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II
Przeczytaj również: Co to jest ETICS
W przypadku zbyt suchej masy DR- lub BR−ECOROCK S dopuszczalne jest dodanie ECOROCK Grunt S w ilości 100 do 150 g. W przypadku zbyt suchej masy tynkarskiej DR- lub BR−ECOROCK SIL dopuszczalne jest dodanie wody w ilości 100 do 150 g. Na wcześniej odpowiednio przygotowane i  zagruntowane podłoże nanosimy masę tynkarską w cienkiej warstwie, na grubość ziarna, za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Po krótkim czasie, zależnym od warunków występujących w momencie nakładania, możemy ją fakturować przy pomocy pacy plastikowej. Tynk o strukturze baranka (BR) należy zacierać ruchami kolistymi, natomiast tynk o strykturze drapanej (DR) zacieramy w kierunku pionowym, poziomym lub ruchem kolistym. Podczas nakładania tynku przestrzegamy generalnej zasady, nakładając „mokre na mokre”. W celu zapewnienia jednakowego odcienia koloru tynku na jednej powierzchni architektonicznej, zawartość wszystkich opakowań należy przemieszać w dużej kastrze. W miarę wyrabiania materiału warto pamietać o systematycznym uzupełnianiu jego ilości i każdorazowym zamieszaniu przy pomocy wiertarki wolnoobrotowej z odpowiednim mieszadłem.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

14 krok Wykonanie podkładu pod farbę elewacyjną


Przed naniesieniem farby elewacyjnej zaleca się wcześniejsze zagruntowanie podłoża odpowiednim preparatem gruntującym, w celu wyrównania i ujednolicenia jego nasiąkliwości, wzmocnienia struktury oraz zwiększenia przyczepności farby. Nanoszenie podkładu może być wykonane za pomocą pędzla lub wałka. Podłoże pod farby silikatowe ECOROCK F-S wykonujemy roztworem penetrującym ECOROCK Grunt S, natomiast pod farby silikonowe ECOROCK Silikon roztworem ECOROCK Grunt SIL.

Chemia budowlana - ETICS krok po kroku wg ROCKWOOL cz. II

15 krok Malowanie


Do malowania tynków można przystąpić po dokładnym ich wyschnięciu i wysezonowaniu. W zależności od rodzaju farby, okres sezonowania tynku po aplikacji powinien wynosić:
– dla farb silikatowych – minimum 3 dni,
– dla farb silikonowych – minimum 7-14 dni.

Farbę można aplikować pędzlem, wałkiem lub mechanicznie za pomocą natrysku, zawsze w dwóch warstwach. Dopuszczalne jest rozcieńczenie farby na pierwszą warstwę, szczególnie gdy prace prowadzone są w temperaturach zbliżonych do  maksymalnie dopuszczalnych. Do rozcieńczania farb silikatowych należy stosować preparat gruntujący ECOROCK Grunt S w ilości maksymalnie do 5%, zaś farby silikonowe można rozcieńczać wodą w ilości do 10%.

W przypadku drugiej warstwy farbę należy stosować bez rozcieńczenia. W trakcie prac malarskich należy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków atmosferycznych, tj. unikać dużego nasłonecznienia, silnego wiatru, opadów deszczu lub śniegu. Optymalna temperatura powietrza i podłoża powinna wynosić od +5°C do +25°C, a wilgotność względna nie powinna przekraczać 75%. Dodatkowo, w celu zapewnienia jednakowego odcienia koloru elewacji na jednej powierzchni architektonicznej zawartość wszystkich opakowań z farbą należy przemieszać w dużej kastrze. W miarę wyrabiania farby, warto pamiętać o systematycznym uzupełnianiu jej ilości i każdorazowym dokładnym wymieszaniu.

Źródło: rockwool.pl
Opr. S. Z.

Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt