chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Remont dworca PKP w Przemyślu produktami Remmers

Remont dworca PKP w Przemyślu produktami Remmers

26.04.2012
26 stycznia, po trwającym od maja 2010 remoncie, uroczyście otwarto dworzec PKP w Przemyślu. Neobarokowy gmach przemyskiego dworca został wybudowany 1859 – 1860. Po przebudowie w latach 1895 - 1896 zyskał wygląd, który odtworzono właśnie w trakcie zakończonych prac remontowych.

Chemia budowlana - Remont dworca PKP w Przemyślu produktami Remmers
Budynek dworca był jedną z najokazalszych budowli na linii łączącej Kraków ze Lwowem. Dzisiaj przemyski główny dworzec PKP jest najokazalszą tego typu budowlą w Podkarpackiem. Korzysta z niego ponad 1 mln osób rocznie. Stacja obsługuje średnio 51 pociągów na dobę. Z uwagi na fakt, że Polska i Ukraina są gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w czerwcu 2012, a dworzec w Przemyślu stanowi polsko - ukraińskie pasażerskie przejście graniczne, będzie on jednym z najważniejszych punktów transferowych kibiców i gości turnieju. Dworzec w Przemyślu już w momencie powstania stał się ważnym ośrodkiem obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. W programie budowy nowych CK kolei żelaznych, ogłoszonym w 1854 roku w „Wiener Zeitung” znalazła się linia kolejowa łącząca Kraków, Przemyśl i Lwów. Powstanie Kolei Galicyjskiej im. Karola Ludwika, łączącej od tego czasu Wiedeń z Krakowem oraz Lwowem, było ważne dla rozwoju Przemyśla. W 1872 po otwarciu Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej miasto uzyskało bezpośrednie połączenie z Budapesztem, co przyniosło kolejne ożywienie kontaktów gospodarczych i handlowych. Głównym celem właśnie zakończonych prac renowacyjnych było wierne przywrócenie wyglądu budynku z czasów jego największej świetności i wprowadzenie rozwiązań, które uczynią go bardziej funkcjonalnym dla pasażerów. Odtworzono hydroizolacje fundamentów, wykonano remont dachu, renowację elewacji i wnętrz.
Przeczytaj również: Renowacja zabytkowych budowli
REKLAMA:


Wygląd budynku pieczołowicie odtwarzano na podstawie odnalezionych źródeł archiwalnych, odnowiono wszystkie detale architektoniczne. Wewnętrzne ściany głównego holu, w którym są kasy biletowe, ozdobione są dwunastoma plafonami autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego, Jana Talagi i Mariana Strońskiego. Po odrestaurowaniu wyglądają jak nowe. W dawnej sali restauracyjnej znajduje się panorama Przemyśla, wykonana przez przemyskiego malarza Mariana Strońskiego.

Prace remontowe przy budynku rozpoczęto od odsłonięcia fundamentów, ich naprawy i zabezpieczenia przed wodą. Zastosowano system produktów Remmers służący uszczelnieniu budowli, od preparatu krzemionkującego Kiesol o działaniu hydrofobizującym i wzmacniającym mur przez zaprawy chroniące przed zawilgoceniem od strony podłoża po masę polimerowo- bitumiczną Profi Baudicht. Jest to opatentowana, powłoka dwuskładnikowa grubowarstwowa hydroizolacja budowlana, modyfikowana tworzywami sztucznymi powłoka grubowarstwowa. W trakcie prac renowacyjnych na elewacjach usunięto wszystkie nieoryginalne tynki naprawcze oraz te, które wykazywały wysokie zasolenie lub brak stabilności. Podłoże wymagało wzmocnienia preparatem krzemianowym Silicatfestiger na który nałożono białe tynki renowacyjne Sanierputz stara biel a ich powierzchnie wygładzono mineralną gładzią Feinputz. Wyjątkowo dużo wysiłku zajęło wykonawcom prac odtworzenie brakujących sztukaterii. W tym przypadku stosowano technologie tzw. tynków ciągnionych Grobzugmörtel i Feinzugmörtel lub odlewano brakujące elementy w formach silikonowych wykonanych z żywicy Silicon AFM i stosując zaprawy do wykonywania kopii sztukaterii Stuckmörtel.

Poważnym zagadnieniem decydującym o odbiorze estetycznym całości było opracowanie kolorystyczne elewacji. Kolorystyka elewacji pierwotnie była utrzymana w kolorystyce jasnego beżu, będącego wynikiem zastosowania cementu romańskiego jako materiału do wykonania dekoracji sztukatorskich, obecnie została lekko rozjaśniona. W tym celu zastosowano technologię łączona stosując farby krzemianowe Silicatfarbe D jako barwny podkład kryjący a kolejną warstwę stanowiła farba krzemoorganiczna pozbawiona bieli tytanowej - Historic Lasur. Poprzez odpowiedni sposób nakładania oraz laserunkowy charakter powłoki uzyskano „lekki” efekt kolorystyczny.

Przebudowę wykonała firma BUDIMEX S.A. pod nadzorem Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Wiele prac renowacyjnych i wykonały specjalistyczne firmy budowlane i konserwatorskie stosując materiały Remmers do uszczelniania fundamentów, ochrony i renowacji elewacji. Najwyższej jakości produkty, rzetelne wykonawstwo oraz konsultacje przedstawiciela firmy Remmers na Podkarpaciu - Leszka Sudoła zapewniły wspaniały efekt prac renowacyjnych. Budynek z 1860 r. jest dziś jednym z najpiękniejszych dworców w Polsce.

Źródło: Remmers

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt