chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Właściwy montaż okna

Właściwy montaż okna

07.02.2012
Pionierskie badania Soudal przeprowadzone wraz z Instytutem Techniki Budowlanej nie pozostawiają wątpliwości – wadliwy montaż okna trzyszybowego (cechującego się najwyższymi parametrami izolacyjności akustycznej) prowadzący do powstania szczeliny włosowatej może spowodować obniżenie izolacyjności akustycznej nawet o 10 decybeli!

Chemia budowlana - Fot. Soudal
Fot. Soudal
Przeprowadzone przez Soudal wspólnie z ITB badanie wpływu montażu na właściwości akustyczne okien miało na celu sprawdzenie jak nieszczelności w warstwie izolacyjnej wpływają na obniżenie parametrów akustycznych w pomieszczeniach. Badanie porównało izolacyjność akustyczną ościeżnicy uszczelnionej pianą Flexifoam we właściwy sposób oraz takiej, w której powstała „szczelina włosowata”. Jak pokazały wyniki w przypadku użycia okien o najwyższych wskaźnikach izolacyjności akustycznej (około 43 dB) powstanie szczeliny włosowatej obniża izolacyjność akustyczną aż o 10 dB (czyli do poziomu tradycyjnego okna).
Przeczytaj również: Zimowe piany Soudal
REKLAMA:


Czym jest „szczelina włosowata”


Właściwy montaż okna w ościeżu wykonany jest wtedy, gdy między ościeżnicą, a ościeżem zachowany zostaje odstęp ok. 2-3 cm. Ta przestrzeń wypełniana jest następnie pianą, która nie tylko izoluje, ale również umożliwia profilowi okiennemu rozszerzanie i kurczenie w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Z kolei zmniejszenie tego wypełnienia powoduje zbyt duże obciążenia piany. Standardowa piana wykazuje zdolność ściskania i rozciągania maksymalnie do 10%. Jeśli więc odstęp między ościeżem, a ościeżnicą jest mniejszy niż 2 cm traci ona możliwość amortyzowania pracy okna i odkleja się od tynku. Drobna nieszczelność, która powstaje w ten sposób to właśnie „szczelina włosowata”. Choć praktycznie niewidoczna gołym okiem powoduje ona znaczące straty w komforcie akustycznym domu.

Chemia budowlana - Fot. Soudal
Fot. Soudal
Prowadzone przez nas badania pokazały, że straty izolacyjności akustycznej są tym większe im większa jest izolacyjność okna. Jest to szczególnie istotne jeśli inwestor zdecyduje się na zakup kosztownego okna trzyszybowego, które zapewnić powinno najwyższe parametry izolacji akustycznej. W takim wypadku, jak pokazały wyniki naszego badania, powstanie szczeliny włosowatej prowadzi do strat nawet rzędu 10 dB. W praktyce oznacza to, że inwestor równie dobrze mógł zdecydować się na zakup zwykłego profilu okiennego. Kluczową kwestią jest w przypadku montażu zastosowanie właściwych produktów – zwłaszcza piany. Badanie przeprowadzone z użyciem naszego produktu Flexifoam pokazało, że piana bardziej elastyczna pomaga eliminować błędy montażowe, w tym szczelinę włosowatą. Dlatego dbałość o właściwy montaż powinna być dla inwestora równie istotna jak wybór odpowiedniego okna – mówi Michał Sawicki, specjalista z firmy Soudal.

Elastyczne rozwiązanie


Jak pokazały badania dobór właściwej piany nawet przy montażu nie spełniającym normy zachowania odstępu 2-3 cm między oknem, a ościeżem może zniwelować problem szczeliny włosowatej, a co za tym idzie utrzymać parametry akustyczne okna trzyszybowego. Do tego celu należy zastosować pianę o dużej elastyczności taką jak Soudal Flexifoam. Jest to wysokiej jakości jednoskładnikowa niskoprężna poliuretanowa piana montażowo-uszczelniająca nowej generacji. Co najistotniejsze produkt cechuje wysokie odkształcenie elastyczne - zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po ściśnięciu nawet o 75% lub rozciągnięciu do 45% bez uszkodzenia struktury (w porównaniu ze standardowymi pianami, które cechuję zdolność do ściskania/rozciągania maksymalnie do 10%). Właśnie z tego względu Flexifoam zapewnia bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną (RSTW = 60 dB).
Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt