chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Renowacja mebli

Renowacja mebli

15.11.2011
Nieestetyczne pęknięcia, ubytki oraz łuszczące się powłoki – tak po dłuższym użytkowaniu wyglądają drewniane meble. Jednak zamiast kupować nowe, możemy skutecznie przywrócić im dawny blask za pomocą emalii Emakol Strong marki Dekoral.

Chemia budowlana - Renowacja mebli
Czasem wystarczy przypadkowe uderzenie, by zniszczyć piękny stół. W innych wypadkach czas robi swoje: na drewnianych meblach pojawiają się drobne pęknięcia, ubytki, powłoki zaczynają się łuszczyć. Dla wielu osób to znak, że najwyższa pora na zakupy. Równie dobrze możemy jednak spróbować samodzielnie wyremontować meble i przywrócić im dawny blask. A przy okazji sporo zaoszczędzić.
REKLAMA:


Zacznijmy od skompletowania listy niezbędnych produktów:


- emalia do drewna Dekoral Emakol Strong
- papier ścierny o granulacji 180 i 220
- szpachla do drewna
- detergent do usunięcia plam (np. roztwór płynu do mycia naczyń)
- wałek Felt oraz pędzel płaski marki Dekoral Gold
- pędzelek do malowania drobnych elementów

Chemia budowlana - Renowacja mebli
Jeśli mamy już wszystkie potrzebne produkty i akcesoria, możemy przystąpić do właściwej pracy. Pierwszym etapem powinno być dokładne sprawdzenie stanu drewna oraz starych powłok. Jeśli na powierzchni znajduje się dużo spękań, a farba lub lakier odchodzą płatami, powinniśmy gruntowanie przeszlifować mebel papierem o granulacji 180, aby usunąć wszystkie warstwy, a następnie wygładzić powierzchnię papierem typu 220. Jednak, gdy powłoka jest nieznacznie zniszczona i pozostaje dobrze związana z podłożem, możemy zastosować tzw. malowanie kryjące i ograniczyć się tylko do przeszlifowania drobnych usterek papierem o granulacji 180. Po zakończeniu szlifowania, odpylamy powierzchnię, przecierając ją wilgotną szmatką. W przypadku zauważenia tłustych plam lub zabrudzeń, wcześniej oczyszczamy drewno za pomocą roztworu detergentu. Pęknięcia i ubytki powierzchni należy starannie zaszpachlować, a następnie wygładzić przez szlifowanie papierem 220.

Tak przygotowany mebel jest w pełni gotowy do malowania. W tym celu sięgnijmy po emalię do ogólnego stosowania Emakol Strong marki Dekoral. Farba ta tworzy elastyczną powłokę, która bardzo dobrze współpracuje z drewnem, jest odporna na uderzenia, a ponadto zapewnia trwałość kolorów. Dodatkowo w jej ofercie znajdziemy zarówno kolory o wysokim połysku, jak i z matowym efektem wykończenia. Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy dokładnie wymieszać emalię (a w razie potrzeby także rozcieńczyć). Duże płaskie powierzchnie najwygodniej malować wałkiem, który pozwoli równomiernie rozprowadzić farbę. Natomiast w przypadku miejsc trudno dostępnych sięgnijmy po pędzel płaski. Gdy malujemy mebel posiadający drobne zdobienia lub uchwyty, pomocny okaże się także mały pędzelek.
Przeczytaj również: Farba, ale jaka
Jeśli emalią pokryliśmy powierzchnię nieznacznie zniszczoną (z dobrze przylegającą poprzednią warstwą farby lub lakieru), wystarczy dokładne naniesienie jednej warstwy. Z kolei w przypadku gruntownego remontu (czyli przy całkowitym usuwaniu starych powłok) trzeba nanieść co najmniej 2 warstwy emalii, aby uzyskać trwały efekt. Możemy to zrobić mniej więcej po 17 godzinach od pierwszego malowania. Na koniec nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi za pomocą rozpuszczalnika do wyrobów ftalowych.

Chemia budowlana - Renowacja mebli

Emalia Emakol Strong marki Dekoral:


- przeznaczona do drewna i metalu
- daje trwałe kolory
- tworzy elastyczną powłokę, dobrze współpracującą z drewnem
- odporna na wgniecenia i uderzenia
- wydajność: do 18m2/L

cena: 16 zł/0,9 L


Autor: Dekoral - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt