chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Jak zadbać o groby bliskich

Jak zadbać o groby bliskich

27.09.2011
Przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, jak co roku, porządkujemy groby najbliższych. Można przy tej okazji, o ile jest to konieczne, wykonać we własnym zakresie drobne naprawy rodzinnych nagrobków.

Chemia budowlana - Jak zadbać o groby bliskich

Generalne czyszczenie


Prace porządkowe warto rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Na powierzchni nagrobków często pojawiają się naloty z mchów, grzybów i pleśni. Do ich usunięcia należy użyć preparatu grzybobójczego, takiego jak np. Atlas Mykos lub Izohan Grzybostop. Naloty na lastrico można zdrapać drucianą szczotką na mokro lub – w przypadku kamienia, by go nie zarysować – czyszcząc delikatnie szorstką kuchenną ściereczką. W przypadku bardzo silnych nalotów, konieczne jest ich mechaniczne usunięcie, np. myjką ciśnieniową. Należy przy tym pamiętać, aby ciśnienie dobrać do intensywności zabrudzenia i, co ważne, wytrzymałości podłoża.
Preparaty grzybobójcze nanosi się równomiernie na oczyszczone, suche podłoże, pędzlem lub wałkiem malarskim. Ze względu na możliwość występowania glonów i mchów w różnych fazach rozwoju, zaleca się dwukrotną ich aplikację, stosując kilkugodzinne przerwy.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Jak zadbać o groby bliskich

Naprawa kamienia


W przypadku szczelinowatego pęknięcia kamiennych elementów, np. cokołu, do ich sklejenia warto użyć zaprawy klejącej Atlas Plus Biały lub Progres Mega Biały. Produkowane one są na bazie białego cementu, nie spowodują więc przebarwienia materiału naturalnego. Ze względu na swoje właściwości Plus Biały może też służyć do przyklejania marmurowych tablic, na przykład na powierzchniach pionowych lub poziomych (Progres Mega Biały – tylko na poziomych), płyt z innego kamienia, lub do solidnego przymocowania do podłoża dodatkowych elementów, takich jak gazony na kwiaty. Klej musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną. Obie zaprawy występują w postaci suchej, trzeba je więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu.

Chemia budowlana - Jak zadbać o groby bliskich

Naprawa betonu


Ubytki w grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę, należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy Ten-10 wypełnia się istniejące spękania o grubości od 5 mm do 30 mm. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Całościowa impregnacja


Pomnik i płyta nagrobna narażone są na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, m.in. kwaśnych deszczów, promieniowania UV, agresywnego środowiska miejskiego. Dlatego, po dokonaniu napraw, warto je całościowo zabezpieczyć. Do tego celu warto użyć Atlasa Silstopa. Jest to bezbarwny silikonowy preparat, służący do zabezpieczania nasiąkliwych elementów kamiennych oraz podłoży wykonanych z betonu i materiałów ceramicznych. Po naniesieniu na podłoże, Silstop reaguje ze składnikami powietrza i wodą zawartą w porach materiału. W wyniku tej reakcji powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku swobodnie, dodatkowo go oczyszczając. Sposób użycia Silstopa jest następujący: wystarczy równomiernie nanieść go na podłoże przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego, jednokrotnie lub – jeżeli podłoże jest bardzo nasiąkliwe – po całkowitym wyschnięciu preparatu, tj. po około 6 godzinach, po raz drugi.

Chemia budowlana - Jak zadbać o groby bliskich
EKSPERT RADZI
Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS


Zabiegi konserwatorskie


Renowacja starych i zabytkowych nagrobków czy kaplic wymaga użycia specjalistycznych materiałów do prac konserwatorskich. W takich przypadkach specjaliści korzystają z renowacyjnych zapraw, np. z serii Atlas Złoty Wiek, przeznaczonych do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, cegle czy spoinach. Zaprawy znajdują zastosowanie w bardzo szerokim spektrum prac konserwacyjnych - zarówno przy naprawianiu powierzchni, odtwarzaniu i reprofilacji uszkodzonych krawędzi, jak i przy uzupełnianiu ubytków elementów dekoracyjnych lub rzeźb. W serii wyrobów Atlas Złoty Wiek są również zaprawy do wykonywania mało- i wielkogabarytowych odlewów, można więc zrekonstruować i wykonać odlewy całkowicie zniszczonych elementów.Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt