chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Leca® KERAMZYT – ciepła podłoga na gruncie

Leca® KERAMZYT – ciepła podłoga na gruncie

05.05.2010
Coraz większe wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynku zmuszają nas do poszukiwania coraz to nowszych i skuteczniejszych rozwiązań. Prawie w każdym domu, jedną z przegród oddzielających nas od otoczenia jest podłoga na gruncie. Najczęściej zbudowana jest z następujących warstw: podsypki piaskowej, podłoża betonowego, izolacji przeciwwilgociowej, styropianu i szlichty betonowej, stanowiącej podłoże pod warstwę wykończeniową, czyli posadzkę. Izolacją termiczną jest w tym wypadku styropian, najczęściej grubości od 5-10 cm.

Co zrobić, aby wykonać podłogę o podobnej lub lepszej izolacyjności termicznej, ograniczyć liczbę warstw, a dodatkowo skorzystać z możliwości akumulacji ciepła w posadzce?
Obecnie coraz bardziej popularne staje się wykonywanie podłogi na gruncie na podbudowie z keramzytu. W tym wypadku zmniejsza się liczba warstw, w stosunku do klasycznego rozwiązania. Jedna warstwa keramzytu zastępuje trzy tradycyjne: podsypkę piaskową (ponieważ keramzyt jako kruszywo równomiernie rozkłada się nawet na nierówno przygotowanym podłożu gruntowym), podłoże betonowe (gdyż zagęszczony keramzyt stanowi stabilne podłoże pod posadzkę) oraz izolację termiczną. Dodatkowo, keramzyt jako materiał ceramiczny, ma zdolność akumulowania ciepła z pomieszczenia. Ta cecha ceramiki znana jest od wieków i wykorzystywana była przy budowie między innymi klasycznych pieców (raz dostarczone ciepło oddawane było przez długi czas).
REKLAMA:


Chemia budowlana - Leca® KERAMZYT – ciepła podłoga na gruncie


Podłogę na gruncie z warstwą keramzytową można wykonać na dwa sposoby.Keramzyt układany luzem.

Obecnie produkowany jest specjalny Leca® KERAMZYT impregnowany przeznaczony do podłóg na gruncie. Jego fabryczna impregnacja ogranicza kapilarne podciąganie wody z podłoża gruntowego jedynie do 5 cm. Powyżej keramzyt nie zmienia już swojej wilgotności, co pozwala mu zachować dobre parametry termoizolacyjne. Wykonanie podłoża polega na ułożeniu warstwy 25-30 cm keramzytu, zagęszczeniu jej, pokryciu warstwą szprycu cementowego, ułożeniu dwóch warstw foli lub papy i wykonaniu szlichty cementowej pod posadzkę.
Chemia budowlana - 1.Mechaniczne zagęszczanie podłoża
1.Mechaniczne zagęszczanie podłoża
Chemia budowlana - 2.Układanie keramzytu
2.Układanie keramzytu

Chemia budowlana - 3.Wyrównywanie
3.Wyrównywanie
Chemia budowlana - 4.Zagęszczanie ręczne
4.Zagęszczanie ręczne

Chemia budowlana - 5.Wykonanie szprycu cementowego
5.Wykonanie szprycu cementowego
Chemia budowlana - 6.Układanie folii
6.Układanie folii

Chemia budowlana - 7.Układanie siatki
7.Układanie siatki
Chemia budowlana - 8.Układanie szlichty
8.Układanie szlichty

Chemia budowlana - 9.Gotowa posadzka
9.Gotowa posadzka


Keramzyt układany w workach.

To metoda, która w sposób znaczący przyspiesza proces wykonania podłogi na gruncie. Po ułożeniu worków, sypkim keramzytem wypełnia się przestrzenie pomiędzy nimi, a następnie odpowietrza zamknięte worki, przecinając je. Keramzytu w workach nie zagęszcza się i nie pokrywa szprycem, tylko bezpośrednio na nim układa się izolację i szlichtę cementową.

Chemia budowlana - Leca<sup>®</sup> KERAMZYT izolacyjny L w nowym worku
Leca® KERAMZYT izolacyjny L w nowym worku
Chemia budowlana - 1.Układanie worków…
1.Układanie worków…

Chemia budowlana - 2.… na całej powierzchni podłoża
2.… na całej powierzchni podłoża
Chemia budowlana - 3.Zasypywanie szczelin
3.Zasypywanie szczelin

Chemia budowlana - 4.Przecinanie worków
4.Przecinanie worków
Chemia budowlana - 5.Gotowe podłoże z ułożonych worków
5.Gotowe podłoże z ułożonych worków

Chemia budowlana - 6.Układanie folii
6.Układanie folii
Chemia budowlana - 7.Układanie siatki
7.Układanie siatki

Chemia budowlana - 8.Układanie szlichty
8.Układanie szlichty
Chemia budowlana - 9.Gotowa posadzka
9.Gotowa posadzka


W obu rozwiązaniach keramzyt od pomieszczenia oddziela warstwa szlichty grubości 4-6 cm. Szlichta przejmuje ciepło z pomieszczenia i przekazuje je do gromadzącego ciepło keramzytu. Gdy we wnętrzu robi się chłodniej, keramzyt powoli oddaje nagromadzone ciepło z powrotem do pomieszczenia, tak jak stygnący piec.

To nie czaryDodatkową, zaskakującą właściwością keramzytu jest niwelowanie niekorzystnego oddziaływania cieków wodnych. Żyły wodne i zjawiska, które one wywołują to temat złożony i kontrowersyjny. Trudno go jednak całkowicie pominąć. Lokalizacją cieków wodnych zajmują się od lat radiesteci, czyli osoby, które potrafią określić miejsce odpowiednie do wiercenia studni, często podając dokładnie głębokość, na której pojawi się woda. Ciekawe obserwacje ze świata zwierząt pokazują, że kot z reguły wybiera na działce i w domu to samo miejsce do drzemki, a chmary komarów krążą stale nad tą samą częścią posesji. W ten sposób te dwa gatunki zwierząt sygnalizują położenie żył wodnych. Można w nie wierzyć lub nie, ale często ich wpływ jest bardzo odczuwalny. Warto spróbować uchronić się przed oddziaływaniem żył wodnych, wprowadzając izolującą przegrodę z keramzytu. Fala wchodząca w porowatą strukturę keramzytu, w wyniku wielokrotnego odbicia w różnych kierunkach, ulega całkowitemu wytłumieniu.


Ryszard Maślankowski, doradca techniczny Weber Leca®

Więcej na temat keramzytu można przeczytać na www.netweber.pl

Autor: Weber Leca - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt