chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Cztery sposoby na nieszczelny i przeciekający dach

Cztery sposoby na nieszczelny i przeciekający dach

09.10.2019
Nastał najlepszy czas na sprawdzenie stanu pokrycia dachowego z papy i wykonanie potrzebnych prac naprawczych. Dowiedz się, w jaki sposób i przy użyciu jakich środków naprawić uszkodzenia, wykonać renowację, a tym samym przedłużyć żywotność pokrycia z papy.

Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Jeszcze zanim termometry zasygnalizują nadchodzącą zimę, warto sprawdzić stan pokrycia dachowego i wykonać potrzebne prace naprawcze. Od czego należy zacząć? Jak radzi Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament: - W pierwszej kolejności trzeba oczyścić podłoże z zanieczyszczeń, aby zdiagnozować problemy, tj.: pęknięcia, dziury (ubytki) oraz inne nieszczelności w papie, jak i miejsca odparzeń, czyli takie, gdzie fragmenty papy odklejają się od podłoża. Następnie można wykonać prace naprawcze, których rodzaj powinno się dobrać przede wszystkim do skali uszkodzenia.

Po pierwsze - duże uszkodzenia

Przeczytaj również: Bezszwowe izolacje bitumiczne
REKLAMA:


Przy większych uszkodzeniach najlepiej jest wymienić zniszczony obszar papy. Aby to zrobić, wystarczy odpowiedni fragment papy bitumicznej przeznaczonej do wierzchniego krycia oraz lepik do papy, czyli uniwersalny klej na zimno, który można stosować na podłożach betonowych, drewnianych czy starych powłokach bitumicznych.

- Uszkodzoną część papy odcinamy nożykiem i zrywamy (usuwamy). Podłoże oczyszczamy z brudu i innych zanieczyszczeń, usuwając luźne, niezwiązane resztki lepiku czy papy. Następnie osuszamy.

UWAGA! Nierówności lub ubytki na powierzchni, na której przykleimy nowy fragment papy, można wypełnić zaprawą mineralną.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


- Następnie z arkusza papy wycinamy odpowiedni format, pamiętając o naddaniu kilku centymetrów potrzebnych na zrobienie zakładki.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


- Na odkrytą część dachu szpachelką nakładamy lepik, starając się zaaplikować trochę produktu także pod starą papę.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Wsuwamy docięty kawałek tak, aby powstała zakładka i uzupełniamy lepik w miejscach, które tego wymagają. Całość dociskamy przy użyciu np. małego wałka – tak, aby usunąć ewentualne pęcherze powietrza.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


WARTO WIEDZIEĆ!

W przypadku chłonnych podłoży, takich jak mur czy tynk, dla zmniejszenia chłonności i zwiększenia przyczepności lepiku, warto wcześniej zagruntować powierzchnię przy użyciu gruntu bitumicznego.

Po drugie - małe uszkodzenia


Mniejsze uszkodzenia można naprawić przy użyciu kitu dekarskiego. To plastyczna masa naprawcza z wypełniaczem z tworzyw sztucznych, która po wyschnięciu wygląda identycznie jak papa, tworząc wytrzymałą powłokę, nieprzepuszczalną dla wody oraz odporną na wpływ czynników atmosferycznych.

Uszkodzoną powierzchnię oczyszczamy z zanieczyszczeń i wyrównujemy.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Przy pomocy szpachelki nakładamy warstwę kitu, wyrównujemy i pozostawiamy do wyschnięcia.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


WARTO WIEDZIEĆ!

Alternatywą dla kitu dekarskiego jest silnie klejąca masa bitumiczna (tzw. Profi), której przewagą jest możliwość stosowania na wilgotne i mokre podłoża, w niskich temperaturach (od 0 st. C) i w czasie deszczu. - Taki produkt pozwala na natychmiastową reakcję, czyli naprawę przeciekającego dachu, nawet w momencie, gdy wystąpi nieszczelność okładziny dachowej, a na zewnątrz pada deszcz – dodaje Maciej Szymański.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Po trzecie – problemy na łączeniach


Mowa o nieszczelnościach w miejscach łączeń papy z blachą czy murami, a także uszkodzonych obróbkach blacharskich.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Do wykonania takich napraw przyda się uszczelniacz do dachów w tubie, który nakłada się na wcześniej oczyszczone i osuszone powierzchnie za pomocą pistoletu do kartuszy.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Po czwarte – na mikropęknięcia


Aby mieć pewność, że pokrycie z dachu jest szczelne, warto wymalować je renowatorem, który nie tylko wypełni mikropęknięcia, ale dodatkowo przedłuży żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą. Przy okazji przywróci papie estetycznie wyglądający, jednolity, czarny kolor.


Chemia budowlana - Fot. Ultrament
Fot. Ultrament


Jak widać, prace naprawcze na pokryciu dachowym z papy wcale nie muszą być trudne. Z odrobiną wiedzy i dobrymi produktami, można wykonać je samodzielnie, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Źródło: Ultrament


Co na rynku? Produkty do naprawy i renowacji dachów od Ultrament
Lepik do papy – klej bitumiczny, służący do klejenia pap na beton, drewno i stare powłoki bitumiczne. Produkt można używać na powierzchniach o kącie nachylenia do 5%. Alternatywą jest Lepik do papy Plus, dwukomponentowy, szybkowiążący lepik bitumiczny, który stosuje się na duże powierzchnie i w przypadku większych nachyleń połaci dachów.

Kit dekarski – czarna, odporna na działanie warunków atmosferycznych masa naprawcza do stosowania na podłożach bitumicznych, zawierających bitumy, jastrychach, tynkach, murach i metalach. Alternatywą jest Masa naprawcza Profi – szybkoschnąca, wzmocniona włókniną, nieprzepuszczająca wody masa bitumiczna, którą można stosować nawet na wilgotne i mokre powierzchnie, w temperaturze od 0 st. C i w czasie deszczu.

Renowator do dachów – czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna do uszczelniania i renowacji powierzchni papowych, betonu i płyt włóknisto-cementowych. Przedłuża żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą.

Wszystkie produkty Ultrament dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).

Autor: Ultrament - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt