chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Prace podłogowe w okresie zimowym. Jak układać posadzki zimą?

Prace podłogowe w okresie zimowym. Jak układać posadzki zimą?

02.01.2019
W okresie obniżonych temperatur do wykonywania prac podłogowych trzeba podejść w szczególny sposób. Można tu rozpatrywać dwa najbardziej typowe przypadki – niskie temperatury na zewnątrz ale wewnątrz obiekt jest ogrzewany zapewniający odpowiednie warunki oraz obiekty nieogrzewane, w których temperatura jest zbliżona do temperatur zewnętrznych.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Suche wyroby cementowe można przewozić nawet przy dużym mrozie, ale już po wymieszaniu z wodą nie lubią one chłodu. W niskich temperaturach zaburzony zostaje proces wiązania zaprawy cementowej i może ona przebiegać bardzo długo. Następuje również powolny przyrost wytrzymałości, przez co znacznie wydłuża czas, po którym można wykonany element poddawać obciążeniom lub rozpocząć wykonywanie kolejnych prac.

W niskich temperaturach powoli aktywują się wszystkie niezbędne polimery, przez co zaprawy samopoziomujące mogą mieć dużo mniejszy rozpływ i gorsze właściwości poziomujące.Ogólna zasada, zwłaszcza w obiektach nieogrzewanych, jaką należy przyjąć przy wykonywaniu prac podłogowych w okresach obniżonych temperatur, jest stosowanie tak zwanych wyrobów błyskawicznych o krótkich czasach wiązania i przyspieszonym przyroście wytrzymałości. Oczywiście ważne, aby temperatura w trakcie wykonywania prac, twardnienia i wiązania była powyżej zera.

Układanie posadzek zimą w obiektach ogrzewanych


Przed przystąpieniem do prac, worki z materiałem należy przechowywać w pomieszczeniu aby podnieść ich temperaturę. Długość przechowywania worków zależy od tego, w jak niskiej temperaturze wyrób był magazynowany i transportowany.

Do przygotowania wyrobu można też używać ciepłej wody o temperaturze ok. 25°C, która szybciej aktywuje zawarte w zaprawach dodatki. Nie należy przesadzać z temperaturą wody, ponieważ zbyt ciepła może drastycznie skrócić czas zachowania parametrów roboczych oraz niekorzystnie wpłynąć na wielkość skurczu.Przy obiektach ogrzewanych można śmiało korzystać z wyrobów o standardowych czasie wiązania i wysychania.
Wylewka samopoziomująca zimą w pomieszczeniach ogrzewanych

Podczas układania, zwłaszcza zapraw samopoziomujących, należy zwrócić szczególną uwagę na działające grzejniki. Należy je ustawić na minimalne grzanie, które zapewni temperaturę przed najbliższe 3-5 dni w pomieszczeniu na poziomie min. 15°C. Dlaczego jest to takie ważne? W najbliższym otoczeniu grzejnika temperatura zawsze jest wyższa (woda w instalacji zazwyczaj ma temperaturę 50-55°C), przez co w tych miejscach następuję podgrzanie świeżej zaprawy i szybkie odparowanie wody przed związaniem. W efekcie mogą powstać łukowe spękania podkładu samopoziomującego w tym rejonie.

Ogrzewanie również mocno wysusza powietrze w pomieszczeniu nawet do poziomu 20%. Zmniejszenie temperatury będzie skutkowało podniesieniem wilgotności, dzięki czemu mniej wilgoci, potrzebnej do wiązania cementu, będzie zabierane przez powietrze ze świeżej zaprawy. W skrajnych przypadkach zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu może prowadzić do dużych spękań nie tylko cienkich warstw wygładzających ale również kilkucentymetrowych jastrychów.
REKLAMA:

Układanie posadzek zimą w obiektach nieogrzewanych


W obiektach nieogrzewanych, jeśli temperatura nie jest niższa niż 10°C, do wykonywania jastrychów należy stosować gotową mieszankę weber.floor RAPID lub w przypadku wykonywania prac z półsuchym jastrychem przygotowywanym na budowie z cementu i kruszywa – weberfloor FIBROCEM.

Jastrych weberfloor RAPID zwiera specjalne dodatki przyspieszające wiązanie. Jeśli jest to możliwe, warto materiał mieszać z cieplejszą wodą o temperaturze ok. 25°C. Umożliwi to uzyskanie szybszego wiązania. Weberfloor FIBROCEM jest na bazie szybkosprawnego, o wysokiej wytrzymałość spoiwa cementowego które bardzo szybko wiąże wodę.

Proces wiązania cementu jest typową reakcją egzotermiczną tzn. przebiega z wydzieleniem ciepła. Ilość wydzielonego ciepła jest uzależniona od składu mineralnego cementu, jego klasy oraz zawartości dodatków np. popiołu lub żużla. W porównaniu do typowych cementów stosowanych do jastrychów, weberfloor FIBROCEM podczas wiązania wydziela więcej ciepła, dzięki czemu temperatura jastrychu jest wyższa niż temperatura jastrychu na standardowym cemencie. Dzięki temu w niskich temperaturach jastrychy z weberfloor FIBROCEM szybciej wiążą i szybciej uzyskują wysokie wytrzymałości.https://www.pl.weber/prace-podlogowe-w-okresie-zimowym-jak-ukladac-posadzki-zima

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt