chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Jak dobrać wylewkę na ogrzewanie podłogowe?

Jak dobrać wylewkę na ogrzewanie podłogowe?

28.11.2017
Zalety ogrzewania podłogowego są powszechnie znane: korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, możliwe zmniejszenie kosztów ogrzewania, itp. Wszyscy fachowcy z tej dziedziny wiedzą też jak dobrać odpowiednie materiały instalacyjne. Nie mniej ważne od wykonania samej instalacji jest odpowiedni wybór i prawidłowe wykonanie materiałów chemii budowlanej, które „współpracują” przecież z ogrzewaniem.

Chemia budowlana - Fot. Kreisel
Fot. Kreisel

Ogrzewanie wodne wymaga zaprojektowania już na etapie budowy domu, ponieważ grubość wykonanej wylewki nad rurkami musi być odpowiednia. Przyjmuje się, że minimalna grubość jastrychu cementowego wynosi 45mm nad rurkę, jastrychu anhydrytowego natomiast 40mm. Co się stanie gdy zmniejszymy grubość jastrychu? Po prostu popęka. Dzięki tej minimalnej grubości, jastrych prawidłowo pracuje, szczególnie dotyczy to pierwszego wygrzania. Bardzo istotny jest też czas po którym możliwe jest uruchomienie ogrzewania. Przy jastrychach anhydrytowych to minimum 7 dni twardnienia, a przy cementowych 21 dni. Przy tych pracach nie jest zalecany pośpiech. Gdy ogrzewanie uruchomione jest za wcześnie, dolne warstwy jastrychu mogą kurczyć się więcej niż górne, przez co może nastąpić pęknięcie. Lepiej odczekać kilka dni, niż potem wykonywać pracę od nowa (nie jest przecież możliwe usunięcie tylko jastrychu). Istotny jest też dobór materiału. Stosowane są tu jastrychy anhydrytowe (WYLEWKA 200 lub 201) lub cementowe (WYLEWKA 420, 412, 442). Każdy z nich ma swoje zalety.

Jastrychy cementowe są wodo i mrozoodporne, dzięki czemu nie ma obaw przy stosowaniu ich w łazienkach (np: gdy ktoś w takim pomieszczeniu „zapomni” o izolacji podpłytowej). Ze względu na swoją konsystencję (korzystna jest półsucha) jastrychy cementowe najczęściej nakłada się ręcznie i tak samo zaciera się. Mechanizacja tych prac jest możliwa tylko przy użyciu mixokreta (nakładanie) i zacieraczek mechanicznych (wygładzanie powierzchni). Zwrócić tu należy uwagę na jakość jastrychów cementowych, powinny one mieć wytrzymałość minimum 20MPa na ściskanie, stąd też lepiej używać gotowych mieszanek przygotowanych przez producenta zapraw.
REKLAMA:


Jastrychy anhydrytowe są zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji. Materiał ten można wylewać przy użyciu zwykłego agregatu tynkarskiego, ponieważ jego konsystencja jest płynna. Zaletą jest też mniejszy ciężar w porównaniu z jastrychami cementowymi, co ma znaczenie przy aplikacji na stropach. Minusem wylewek anhydrytowych jest brak odporności na wodę, a tym samym na mróz, dlatego też nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich izolacji podpłytkowych w łazienkach, czy kuchniach. Do zalet wylewek anhydrytowych należy krótszy czas od wylania do uruchomienia ogrzewania oraz krótszy czas do wykończenia powierzchni. Jastrychy anhydrytowe szybciej wiążą i już po 14 dniach możliwe jest przyklejenie płytek. Należy jednak zwrócić uwagę, że dzieje się tak w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku wykończenia parkietem czas ten może się wydłużyć do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności.

Odpowiednie produkty chemii budowlanej i stosowanie się do zasad wykonawczych ma wpływ na jakość a także trwałość i komfort użytkowania ogrzewania podłogowego.


Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt