chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Podłogi i posadzki Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » podłogi » Jak krok po kroku zadbać o kostkę brukową?

Jak krok po kroku zadbać o kostkę brukową?

13.09.2017
Brukowane nawierzchnie nieustannie są narażone na niszczące działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wykorzystać ostatnie ciepłe letnie dni na gruntowne oczyszczenie kostki brukowej i konserwacje, by przygotować ją na jesienne deszcze i zimowe mrozy.

Chemia budowlana - Fot. Lakma
Fot. Lakma

Brukowany podjazd to wizytówka domu. Warto zadbać, by nie szpecił go zielonkawy nalot lub tłuste plamy po oleju silnikowym. Gruntowne czyszczenie i nasycenie środkami ochronnymi pozwolą zapewnić dobry stan podłoża na długie lata. Istotny jest dobór odpowiednich preparatów i właściwie przeprowadzona impregnacja.

Impregnacja i jej zalety


Impregnacja polega na pokryciu powierzchni specjalnym preparatem, który głęboko wniknie w podłoże i nasyci je składnikami pielęgnacyjnymi, tworząc powłokę ochronną.

- Preparaty impregnujące zwiększają odporność na różnego rodzaju zabrudzenia i plamy np. z oleju, nasycają kolor, ograniczają powstanie wykwitów, a w okresie zimowym chronią podłoże przed środkami odladzającymi. Niektóre jak preparat SILBRUK zabezpieczają także przed ścieraniem i nadają powierzchni właściwości hydrofobowe, a więc ograniczają destrukcyjne działanie wody. Dzięki temu powierzchnia przetrwa w dobrym stanie przez lata. Prawidłowo nałożona warstwa impregnatu jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne w tym działanie mrozu i promieni UV – mówi Marcin Lanc z firmy LAKMA SAT, producenta chemii budowlanej. W efekcie zaimpregnowane powierzchnie są trwalsze i odporne na zabrudzenia, długo zachowują swój pierwotny kolor i łatwo się je czyści. Impregnuje się zarówno nowo położoną kostkę, jak i wieloletnią nawierzchnię, która wymaga odświeżenia i konserwacji.
Przeczytaj również: Impregnaty do kostki brukowej
REKLAMA:


Na początek: czyszczenie i mycie


Pierwszy etap konserwacji kostki brukowej warto rozpocząć od gruntownego oczyszczenia. Zwłaszcza szczeliny między kostkami to dogodne miejsce dla chwastów i traw. Jeśli wyrastają z nich porosty należy je powyrywać. Następnie powierzchnię kostki oczyszczamy strumieniem wody (najlepiej użyć myjki ciśnieniowej), a miejsca szczególnie zabrudzone czyścimy za pomocą drucianej szczotki i środków czyszczących (w marketach budowlanych znajdziemy również specjalne preparaty do mycia bruku). Kiedy podłoże już wyschnie, szczeliny pomiędzy kostkami należy uzupełnić suchym, drobnym piaskiem. Jeśli na kostce widać zielony nalot musimy zastosować preparat glono-grzybobójczy np. Biotox Total. Nakładamy go za pomocą szczotki, pędzla lub wałka i pozostawiamy na min. 12 godzin. Po tym czasie zmywamy strumieniem wody, a kiedy powierzchnia będzie już sucha, możemy rozpocząć impregnację.

Nakładanie impregnatu i warunki pogodowe


Przygotujmy rękawice, ubrania robocze i okulary. Impregnat możemy nanosić pędzlem, wałkiem lub przy użyciu niskociśnieniowego opryskiwacza. Zaleca się nakładanie dwóch warstw. Pamiętajmy, by następną nakładać po całkowitym wyschnięciu pierwszej i w tym czasie chronić podłoże przed silnym słońcem i opadami.

- W temperaturze 20°C czas schnięcia impregnatu wynosi ok. 2 godzin. Im temperatura niższa, tym preparat dłużej schnie. Pogoda jest bardzo istotna. Prace należy prowadzić w bezdeszczowy dzień, kiedy temperatura powietrza i podłoża wynosi od +5 °C do +30 °C. Podłoże będzie w pełni gotowe do użytkowania po upływie 24 godzin (w przypadku podłoża do ruchu pieszego) do 72 godzin (przy ruchu drogowego). W tym czasie trzeba zabezpieczyć zaimpregnowane podłoże przed wpływem czynników zewnętrznych (słońca, deszczu) – mówi Marcin Lanc z Lakma SAT.

Autor: Lakma - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Podłogi i posadzki

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt