chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa

Kleje i spoiny do płytek

Czytaj więcej chemia budowlana - Płytki na tarasie - przygotowanie podłoża

Dlaczego nie można moczyć płytek ceramicznych przed klejeniem?

Efektem moczenia płytek będzie ich odspajanie od warstwy zaprawy klejącej.
Przed odpowiedzą na pytanie, czemu nie moczyć płytek przed klejeniem, należy przypomnieć historyczną już dziś metodę mocowania okładzin ceramicznych na tzw. placki z zaprawy cementowej. To właśnie w tej metodzie, przed przymocowaniem płytek należało je moczyć w wodzie nawet kilka godzin. Aby mogło się wytworzyć prawidłowe połączenie na styku zaprawa cementowa-płytka ceramiczna, ta ostatnia musiała być nasączona wodą. Było to konieczne w celu dostarczenia wody do zaprawy, a głównie do cementu w tej zaprawie, w celu prawidłowego przebiegu procesu hydratacji. Praktycznie miało to zapobiegać przed nadmiernym skurczem zaprawy co mogłoby doprowadzić do odspajania płytek.
Przy używaniu do mocowania płytek profesjonalnych zapraw klejowych marki ATLAS, nie należy moczyć płytek! Te nowoczesne zaprawy są tak zaprojektowane, że oprócz głównego spoiwa, jakim jest cement, zawierają również żywice proszkowe, które zwiększają tak ważne parametry zaprawy, jak przyczepność i elastyczność (przy małej grubości sklejenia już od 3 mm).
W trakcie procesu wiązania tych zapraw pierwszym etapem jest powstanie na styku zaprawa-płytka bardzo cienkiej warstwy, tzw. filmu . Film tworzą wiążące żywice, wynikiem tej reakcji jest oddawanie wody. Gdyby płytka była mokra, na styku płytka–zaprawa powstałby bufor, uniemożliwiający prawidłowe połączenie, żywice bowiem nie wytwarzałyby filmu w mokrym środowisku Efektem moczenia płytek będzie ich odspajanie od warstwy zaprawy klejącej.
Dlatego należy jeszcze raz podkreślić: przed klejeniem nie należy moczyć płytek!

Atlas
Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt