chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Fuga silikonowa – krok po kroku

Fuga silikonowa – krok po kroku

05.03.2014
Łazienka jest tym pomieszczeniem, w którym ryzyko zawilgocenia jest największe. Słaba wentylacja i niewłaściwe ogrzewanie mogą prowadzić do zagrzybienia i pojawienia się pleśni. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są wszelkie spoiny na styku urządzeń sanitarnych i ścian. Aby uchronić się przed wilgocią, należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.

Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven
Ważne jest, by prace uszczelnieniowe były wykonane precyzyjnie, starannie i właściwie, ponieważ jest to podstawowy warunek uzyskania oczekiwanej, optymalnej ochrony. Miejsca, które jej wymagają to m.in. przestrzenie między umywalkami, brodzikami, kabinami prysznicowymi, bidetami, wannami czy sanitariatami. Są to elementy z akrylu lub ceramiki. Z kolei ściany i podłoga wykończone są najczęściej płytkami ceramicznymi.

Krok 1 – narzędzia


Wybierając silikon, sprawdźmy, jakie są zalecenia jego stosowania. Aby uszczelnić przestrzenie w łazience, powinniśmy korzystać z produktu dedykowanego pomieszczeniom sanitarnym i cechującego się dobrą przyczepnością do różnych materiałów o gładkich powierzchniach – ceramiki, porcelany, elementów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Warto też, by silikon posiadał też właściwości chroniące fugę przed rozwojem pleśni i grzybów. Aby móc precyzyjnie nakładać preparat i poprawnie wyprofilować spoiny – tak, by uniknąć pozostawania w spoinie zastoin wody, ponieważ pod ich wpływem następuje wypłukiwanie środka przeciwpleśniowego – pożądane jest zaopatrzenie się w pistolet do silikonu, który ułatwi odpowiednie dozowanie preparatu.

Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven
Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven

Krok 2 – przygotowanie miejsc


Przed aplikacją preparatu należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono dokładnie oczyszczone, wysuszone i odtłuszczone. Pozwoli to wyeliminować ryzyko odklejania się fugi. Z obu stron szczeliny mocujemy taśmę maskującą, która uchroni płytki lub sanitariaty przed zabrudzeniem. Jakikolwiek nadmiar silikonu usuwamy np. specjalnym preparatem. Absolutnie niewskazane jest korzystanie z ostrych narzędzi.

Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven
Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven

Krok 3 – aplikacja silikonu


Pierwszą czynnością jest przycięcie noska kartusza pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Następnie mocujemy tubkę w pistolecie i aplikujemy preparat równomiernym, ciągłym ruchem. Ważne jest, by nie pozostawić wolnej przestrzeni. Kiedy już szczelina wypełniona jest silikonem, przystępujemy do wygładzania fugi. Używamy do tego szpachelki. Pamiętajmy, że dobrze nałożona spoina nie powinna być zbyt gruba. Musi mieć też taki kształt, by woda po niej spływała z łatwością.
Chemia budowlana - Fot. Den Braven
Fot. Den Braven


(E)

REKLAMA:
Autor: Den Braven - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt