chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » Zlikwidować przeciek w sadzawce. Wykonanie prac naprawczych i uszczelniających

Zlikwidować przeciek w sadzawce. Wykonanie prac naprawczych i uszczelniających

11.08.2009
Naprawa przeciekającej sadzawki z wybetonowanym dnem polega na wykonaniu prac naprawczych i uszczelniających. Nie są one zbyt skomplikowane, ale wymagają specjalistycznych materiałów i staranności.


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Wypełniamy ubytki


Zanim przystąpimy do uszczelniania, należy oczyścić ściany oraz dno zbiornika z brudu, luźnych fragmentów i ewentualnie słabo trzymającej się farby. W przypadku widocznych spękań na powierzchni ścian bocznych i dna, trzeba te powierzchnie naprawić i wzmocnić. Spękania poszerzamy i naprawiamy szybko twardniejącą zaprawą do naprawy podłoży betonowych Atlas Ten 10. Najpierw ubytki pokrywamy warstwą kontaktową, którą stanowi masa przygotowana w proporcjach: 1 kg zaprawy Atlas Ten 10 + 180 ml wody + 90 ml Emulsji Elastycznej Atlas. Po dokładnym wymieszaniu składników, masę kontaktową nanosimy na wilgotne podłoże.
Wymieszaną zaprawę nakładamy na mokrą warstwę kontaktową (mokre na mokre). Zalecana grubość jednej warstwy powinna wynosić od 5 do 30 mm, dlatego w przypadku głębokiego ubytku należy go wypełniać „na raty”, w kilku warstwach. Ubytek dokładnie wypełniamy zaprawą Atlas Ten 10, mocno dociskając ją do podłoża, a następnie wyrównujemy powierzchnię świeżo nałożonej masy do poziomu istniejącej powierzchni.
Przeczytaj również: Pożądany basen
REKLAMA:


Zwiększamy przyczepność


W przypadku, gdy ściany i dno zbiornika są gładkie lub pomalowane dobrze trzymającą się farbą, dla zwiększenia przyczepności materiałów uszczelniających przemalujmy ją podkładem Atlas Cerplast. Zawartość kruszywa w podkładzie nadaje gruntowanej powierzchni chropowatość, która ułatwia układanie kolejnych warstw.
W innych przypadkach, całość należy zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt, która dzięki dużej zdolności penetracji, wnika silnie w głąb podłoża powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Uszczelniamy w dwóch etapach


Po upewnieniu się, że podłoże jest stabilne, możemy zabrać się do uszczelniania. Potrzebna nam będzie do tego wodoszczelna, elastyczna zaprawa cementowa Atlas Woder S, wodoszczelna folia elastyczna w masie Atlas Woder E, systemowe taśmy, narożniki oraz pierścienie uszczelniające w przypadku występowania w zbiorniku kratek ściekowych lub przejść rur instalacyjnych.
Prace rozpoczynamy od uszczelnienia wszystkich naroży wewnętrznych zbiornika i ewentualnych drobnych pęknięć podłoża. W tym celu, folię elastyczną Woder E nanosimy gładką pacą stalową na podłoże w narożnikach oraz wzdłuż naprawionych wcześniej spękań. Następnie wtapiamy taśmy uszczelniające w świeżo rozprowadzoną warstwę folii, a w narożnikach specjalne narożniki uszczelniające. Taśmy i narożniki służą do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczania styku dwóch ścian, ściany z podłogą oraz narożników (styku ścian i dna zbiornika). W przypadku występowania w zbiorniku kratek ściekowych lub przejść rur instalacyjnych, miejsca te należy zaizolować, stosując specjalne systemowe pierścienie uszczelniające.
Następnie całą powierzchnię uszczelniamy, nanosząc warstwę masy Atlas Woder S. Pierwszą warstwę zawsze nanosimy pędzlem, kolejne zaś przy pomocy pacy stalowej. Do nałożenia drugiej warstwy możemy przystąpić dopiero w momencie, kiedy pierwsza już stwardniała, ale pozostaje jeszcze wilgotna. W przypadku zbiorników wodnych zaleca się nałożenie zaprawy na grubość 3 mm – jej zużycie wyniesie wtedy około 4,5 kg/m². Powierzchnie uszczelnione należy chronić przez około 3 dni przed wodą pod ciśnieniem.

Wykańczamy


Warstwa uszczelniająca nie może pozostać ostateczną warstwą w zbiorniku, gdyż powstałą po związaniu powłokę należy chronić przed uszkodzeniami. Można wykończyć ją, nanosząc tynk, malując farbą przeciwwodną Izohan, dostępną w dwóch odcieniach koloru niebieskiego, lub układając płytki mrozoodporne.
Decydując się na płytki, należy pamiętać, że zaprawa do ich przyklejenia powinna być nie tylko mrozoodporna, ale i wodoodporna, a ponadto powinna charakteryzować się zwiększoną elastycznością i przyczepnością. Może to być zatem Atlas Plus, a w przypadku jasnych lub kamiennych płytek Atlas Plus Biały.
Po wyschnięciu kleju (zwykle po 72 godzinach) można przystąpić do wypełniania spoin specjalistyczną Fugą Epoksydową Atlas Artis, która jest odporna na działanie wody i czynniki biologiczne.
Przeczytaj również: Ceresit CR 90 Crystaliser
Chemia budowlana - Zlikwidować przeciek w sadzawce. Wykonanie prac naprawczych i uszczelniających
Grzegorz Wincek
GRUPA ATLAS

Mini oczyszczalnia


Tylko w dużych, naturalnych stawach, gdzie życie jest urozmaicone, powstaje naturalna równowaga biologiczna. Aby w niewielkiej ogrodowej sadzawce obudziło się życie, konieczna jest nasza ingerencja. Pomogą nam w tym specjalne urządzenia – filtry, pompy i skimmery – dostępne na rynku. Pompa umieszczona na dnie zbiornika będzie kierować wodę do filtra. Powinna ona przechodzić przez filtr przynajmniej raz na 10 godzin, a im mniejszy i płytszy staw, tym częściej. Większość nowoczesnych filtrów ma lampy UV, których promienie niszczą glony i mikroorganizmy chorobotwórcze. Jeżeli sadzawka otoczona jest wysokimi roślinami, przyda się skimmer, który posłuży do zbierania zanieczyszczeń z powierzchni wody.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt