chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje i spoiny do płytek Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » płytki » W jakich warunkach lakierować podłogi drewniane

W jakich warunkach lakierować podłogi drewniane

27.06.2012
Chemia budowlana - W jakich warunkach lakierować podłogi drewniane
Decydując się na wybór podłóg z litego drewna musimy zdawać sobie sprawę, że ich pełna eksploatacja nie będzie możliwa z dnia na dzień. Drewno potrzebuje bowiem sporo czasu , by przystosować się do warunków (temperatura i wilgotność powietrza) panujących w danym pomieszczeniu. Poniżej kilka wskazówek dotyczących warunków, jakie powinny panować w pomieszczeniach, w których zamierzamy układać i lakierować drewnianą podłogę .

Podłogi wykonane z litego drewna są produktem higroskopijnym i reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno w naturalny sposób pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu rośnie. Natomiast gdy wilgotność powietrza maleje, drewno  kurczy się i oddaje wodę. Dlatego, aby zminimalizować efekt pracy materiału należy zadbać, aby w pomieszczeniu panował odpowiedni klimat – zarówno w trakcie lakierowania, jak i podczas późniejszego użytkowania podłogi. Istotną sprawą jest, aby przed rozpoczęciem prac lakierniczych drewno osiągnęło prawidłową wilgotność, czyli około 9 procent.
Przeczytaj również: Obalamy mity na temat drewna
REKLAMA:


Po ułożeniu przez parkieciarza mozaiki, parkietu lub desek, wykonanych zgodnie z reżimem technologicznym, następuje przerwa przeznaczona na dostosowanie się drewnianej podłogi do prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu. Trwa ona zwykle od dwóch do pięciu tygodni.

Warunki aplikacyjne


Lakierowanie podłóg drewnianych powinno odbywać się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 15-25°C, a powietrze ma wilgotność około 40-65%. Orientacyjną zależność pomiędzy wilgotnością powietrza a wilgotnością drewna obrazuje poniższa tabela. Można przyjąć ,że zmiana wilgotności drewna o 1% powoduje zmianę wymiaru o około 0,25%. Aby podnieść wilgotność powietrza można użyć nawilżacza.

Chemia budowlana - W jakich warunkach lakierować podłogi drewniane
Utrzymanie na odpowiednim poziomie wilgotności powietrza w pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie nie tylko z uwagi na higroskopijne właściwości drewna, ale i ze względu na stosowany lakier. Z kolei aklimatyzacja podłogi drewnianej jest konieczna również po to, aby wszelkie lotne związki z kleju mogły odparować. Dopiero w momencie zaistnienia odpowiednich warunków aplikacyjnych można przejść do przygotowania pomieszczenia, a następnie prac lakierniczych.

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowania


Przed rozpoczęciem aplikacji lakieru na podłodze drewnianej należy odpowiednio przygotować powierzchnię poprzez dokładne odpylenie pomieszczenia, odkurzanie i zamiatanie. Przed ostatnią warstwą lakieru, po matowieniu powierzchni, zaleca się odczekać, aby pył mógł całkowicie opaść. Proces ten możemy przyspieszyć wietrząc pomieszczenie. Oprócz ponownego odkurzania i zamiatania, należy dodatkowo umyć podłogę na mokro za pomocą mopa, a także oczyścić ją ściereczkami antystatycznymi.

Pomieszczenie, w którym będzie lakierowana podłoga powinno być odpowiednio wentylowane, ale równocześnie musi być zabezpieczone przed przeciągami. Zalecane jest zabezpieczenie wejść za pomocą kawałków folii o wysokości 20-30 cm, którąprzy użyciu taśmy malarskiej można przykleić do framug i progów.  Dzięki takiemu przygotowaniu pomieszczenia oraz wietrzeniu, w trakcie prac lakierniczych do wnętrza nie dostaną się drobiny kurzu i pyłu, które mogłyby zanieczyścić lakier.

Źródło: Domalux.pl
Opr: S.Z
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Kleje i spoiny do płytek

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt